loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

جامعه شناسی تاریخی بازتابی

ناشر کتاب نیستان

نویسنده آرپاد ساکولچای

مترجم زهرا سادات روح الامین

سال نشر : 1401

تعداد صفحات : 308

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 100995 10003022
140,000 133,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

جامعه‌شناسی تاریخی بازتابی» در نقطه تلاقی نظریه اجتماعی و جامعه‌شناسی تاریخی قرار گرفته است. مترجم در مقدمه هدف از تألیف کتاب را گردآوری و بحث مشترک مجموعه‌ای از متفکران اصلی اجتماعی دانسته که کارشان دارای جهت‌گیری تاریخی است و می‌نویسد:‌ «بر اساس دیدگاه عقل سلیم معاصر، جفت شدن نظریه اجتماعی و جامعه‌شناسی تاریخی به هیچ وجه بدیهی نیست. جامعه‌شناسی اغلب به عنوان یک علم اجتماعی مدرن در نظر گرفته می‌شود که به مشکلات جامعه معاصر می‌پردازد. از این منظر، جامعه‌شناسی تاریخی ممکن است اطلاعاتی از گذشته در مورد پیشینه فرآیندهای معاصر ارائه دهد، اما در وظیفه نظریه‌پردازی مرکزی نیست.»

هدف اصلی کتاب بازسازی تاریخ اندیشه جامعه‌شناختی و جهت‌دهی مجدد نظریه اجتماعی معاصر است. در بخشی از مقدمه کتاب درباره این رویکرد آمده است:‌ اقدامی که این کتاب بخشی از آن است، هم محافظه‌کارانه و حتی سنت‌گرایانه و هم به شدت نوآورانه است.

کتاب از دو بخش تشکیل شده است،‌ در بخش نخست،‌ با 4 فصل روبرو هستیم که به دیدگاه‌های نوربرت الیاس، فرانتس بورکنائو، اریک ووگلین و لوئیس مامفورد اختصاص دارد. در بخش دوم نیز با 6 فصل مواجه هستیم که به دیدگاه‌های مدرن اختصاص دارد و مباحثی تحت عنوان روح پروتستانی (وبر)، جامعه درباریان (الیاس)، تصویر جهان مکانیکی (بورکناو) ، شورش عرفانی (ووگلین)، مگاماشین جدید (مامفورد) ، جامعه انضباطی (فوکو) را بررسی می‌کند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما