loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

نزاع دانشکده ها

ناشر پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

نویسنده ایمانوئل کانت

مترجم رضا ماحوزی

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 240

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 101568 10003022
احتمال تاخیر در تهیه
70,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

نزاع دانشکده‌ها که در واپسین سالهای عمر کانت، فیلسوف آلمانی قرن هجدهم نگارش شده است، با وجود اینکه خیلی دیر به جامعه دانشگاهی انگلیسی زبان معرفی شد، اما برای آلمانی زبان‌ها، به ویژه فیلسوفان هم عصر وی، اثری است شناخته شده و بسیار جدی و اثرگذار. اگرچه این رساله از سه مقاله مستقل ترکیب یافته و بعدها با افزودن مقدمه‌ای به صورت کتابی واحد درآمد. و اگرچه به اذعان خود مؤلف این اثر بیشتر رساله‌ای سیاسی است و نه دینی. با این حال از سایر حواشی ای که هم در مقدمه مترجم انگلیسی و هم در پیشگفتار مؤلف آمده است. این اثر یکی از جدی‌ترین متون فلسفی درباره دانشگاه و کارکرد دانشکده‌های آن در مواجهه با جامعه از یکسو وتعهد و مسئولیت آنها در قبال حقیقت و روشنگری از سوی دیگر است.

کانت در این اثر می‌نویسد: جایگاه و رتبه دانشکده‌های برتر (به عنوان جناح راست پارلمان دانش) حمایت از احکام قانونی حکومت است؛ اما وقتی پای حقیقت در میان باشد، باید در نظام حکومت آزاد، یک حزب مخالف (جناح چپ) هم باشد که ویژه دانشکده فلسفه است، زیرا بدون ارزیابی و انتقادات شدید این دانشکده بنا به میل و استعدادشان (مثلاً از طریق تریبون‌های عمومی) حکومت نمی‌تواند به نحو کامل درباره نفع و یا ضرر خود مطلع گردد. بدین شیوه می‌توان امید داشت که آرزوی دیرین، روزی تحقق یابد (و دانشکده فروتر، برتر گردد)، اما در حقیقت نه در قدرت، بلکه در مشاوره دادن به قدرت (حکومت)، زیرا اگر حکومت آزادی دانشکده فلسفه را تضمین کند و بصیرت خود را از قبل این آزادی افزایش دهد، به شیوه بهتری برای به دست آوردن غایات خود روی آورده است تا اینکه به اقتدار مطلق روی آورد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما