بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

هدیه ولنتاین

ناشر کتاب نیستان

نویسنده سارا عرفانی

تعداد صفحات : 133

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 10598 10003022
8,500 8,075 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

«سارا عرفانی» در مقام نویسنده از همان نخستین آثار منتشر شده خود، تکلیفش را با مخاطبش روشن کرده است. خط و فکرش را در لفافه نمی پیچد و از مخاطب نمی خواهد که به اما و اگر و ایما و اشاره سعی کند تا به اندازه تار مویی از او و اندیشه مستتر شده در داستا هایش سر در آورد؛ حرف حساب او در داستان نویسی یک کلمه است و بس و آن هم چیزی نیست جز آموزش زندگی مؤمنانه در عصر مدرن.

مجموعه داستان «هدیه ولنتاین» نیز بدون هیچ اغراقی برپایه همین تفکر و اندیشه نوشته شده است و او در مقام نویسنده در تمامی داستان هایش سعی کرده تا در موقعیت های متعدد و متفاوتی مخاطبش را با وجوه مختلفی از این نوع زیست در جامعه امروز آشنا کند.

شگرد نویسنده در داستان کوتاه نویسی بر چند مبنا استوار شده است. نخست این که او در ابتدای بیشتر داستان هایش، توصیف شخصیت و موقعیت و به عبارت دیگر شخصیت سازی و صحنه پردازی را تؤامان پیش چشم مخاطبش می آورد. داستان های او به طور عمده از شخصیت هایی امروزی و در لوکیشن هایی عادی و باورپذیر شکل و ساختار پیدا می کند و پس از جلو بردن داستان، در همان بخش های نخست داستان گره اصلی نهفته در داستان و اندیشه خودش را پیش چشم مخاطبش می گذارد که چیزی نیست جز انتقاد و یا اعتراض و یا تعجب و حس سؤال داشتن شخصیت داستان نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارد.

دومین و کاری ترین شگرد او در داستان کوتاه که شاید بتوان از آن به عنوان یکی از اصول حرفه ای داستان کوتاه نویسی نیز یاد کرد؛ خلق پایان بندی های شگفت انگیز در داستان هایش است. انسان های داستان های عرفانی برای دستیابی به موقعیتی دین مدارانه و آرمانی و یا برای به نتیجه رساندن پروسه فکری و روانی خود که در بستر اندیشه دینی شان خلق شده، در پایان هر یک از داستان ها به تحولی بزرگ و یا موقعیتی بکر راهنمایی می شوند؛ که مهمترین کارکرد خلق این چنین صحنه هایی برای مخاطب، آشنایی با چگونه اندیشیدن و متفاوت اندیشیدن در بستر زندگی هزار رنگ جوامع امروزی است.

مؤلف در «هدیه ولنتاین» به شدت اهل ساده نویسی و دور شدن از اغراق های متداول است؛ او و موقعیت های داستانی اش بسیار ساده و قابل فهم هستند و شاید از فرط همین عادی بودن است که مخاطبانش را دچار نوعی شگفتی می کند.

جدای از همه این ها، نویسنده و داستان هایش اهل شعار دادن و تقسیم زیستی و تفکری فرد به دو بخش سفید و سیاه نیست؛ بلکه بالعکس سعی دارد تا باور زیست و زندگی مؤمنانه را با کلام لطیف و نرم و آرام و در عین حال جذاب و تعلیق گونه به پیشگاه مخاطبش تقدیم کند. این شیوه ارائه از سویی نمایانگر باور استوار نویسنده در انتخاب چهارچوب های فکری داستان اش و از سوی دیگر استفاده از ابزار های تحریک کننده و نه تهییج کننده برای ایجاد ارتباط داستانی با اوست.

مجموعه داستان «هدیه ولنتاین» شامل داستان هایی با عناوین: به خاطر تو، پارسا، صدف، هدیه ولنتاین، حضور آسمانی، از پشت ابر، یک مدل خاص، و در آخرین نگاهش می باشد.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

صدای باز شدن در پارکینگ را که شنید، با سرعت صفحه هایی را که باز بودند، بست و از اینترنت بیرون آمد. کابل مودم را جدا کرد و به طرف اتاقش دوید.
از مدرسه که آمده بود، جلوی در خانه ی همسایه طبقه ی اول، کمی این پا و آن پا کرده بود. شک داشت؛ اگر به مامان یا بابا حرفی می زدند خیلی برایش بد می شد. از طرفی نمی توانست اینترنت را بی خیال شود. زنگ زده بود و وقتی دختر همسایه در را باز کرده بود، مثل روزهای قبل، کابل مودم را برای یکی دو ساعت قرض گرفته بود.
هر روز با خودش می گفت: «امروز دیگه آخرین باره، فردا نمی گیرم.» اما وقتی وارد راهرو می شد و چشمش به در خانه ی همسایه می افتاد، وسوسه می شد که ایمیل هایش را چک کند و چند دقیقه ای با دوستانش گپ بزند.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-337-672-7
 • چاپ جاری
  3
 • تاریخ اولین چاپ
  1390
 • شمارگان
  2200
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  133
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  191
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 30 اردیبهشت 1391
 • شناسه
  10598
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما