بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

معارف قرآن (4 - 5): راه و راهنما شناسی

ویراست جدید

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

ترتیب بحث راه و راهنماشناسی بر مباحث پیشین معارف قرآن (سلسله درسهای تفسیر موضوعی قرآن کریم، استاد مصباح یزدی)، به خصوص بر بحث انسان شناسی در قرآن از آن رو است که در بحث انسان شناسی ثابت می شود انسان، اشرف مخلوقات است و هدف از خلقت او این است که با اختیار خود راه سعادت حقیقی خویش را بپیماید، و اینجاست که می باید لزوم شناخت راه سعادت و راهنمایانی که این راه را می شناسانند مورد بحث قرار گیرد. از این رو نوبت به طرح موضوع راه و راهنماشناسی می رسد.

در قسمت راه شناسی این مباحث عمده مطرح شده است: ابزار شناخت راه، اهداف بعثت انبیا، بشر بودن پیامبران، معجزه، عصمت، اشتراک و تمایز ادیان

در قسمت راهنماشناسی نیز مهم ترین مباحث از این قرارند: «تذکر این نکته که قرآن محور تاریخ را معنویت می داند»، «محور داستان های تاریخی قرآن، توحید است»، «تأکید بر آموختن این نکته از قرآن که انسانیت انسان، تنها در گرو جهات معنوی او است» ، «بحث خاتمیت» ، «مقامات پیامبر(صلی الله علیه وآله): تلقی و ابلاغ وحی، تفسیر وحی، قضاوت، حکومت» ، «مقامات امامان معصوم(علیهم السلام): تفسیر وحی، قضاوت، حکومت».
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط