بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سر الصلوه: معراج السالکین و صلوه العارفین

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 17289 10003022
50,000 45,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب شریف سر الصلوة یا معراج السالکین و صلوة العارفین اثری است از عارف کامل، مهاجر و مجاهد فی سبیل الله حضرت امام خمینی (ره). تاریخ نگارش این اثر گرانقدر 21 ربیع الثانی 1358 هـ.ق مطابق با 19خرداد 1318 هـ.ش بوده است. در این کتاب سعی در بیان اسرار نماز، راه وصول به حق در نماز، مهمترین ارکان معراج حقیقی و سر تسلیم در نماز بیان شده است و از دیدگاه امام خمینی این کتاب شمه ای است از صلوة عارفین و سلوک معنوی اهل سلوک. و به طور موجز و به زبان خواص اهل عرفان به نگارش در آمده و در رابطه با اسرار نماز و اسرار هر یک از ارکان اذکار نماز پرداخته است. در کتاب فوق که حضرت امام آن را به فرزندشان حاج سید احمد خمینی هدیه نموده اند نامه اخلاقی ایشان به حاج سید احمد آقا آورده شده که خود این نامه اخلاقی و عرفانی در حقیقت وصیت یک پدر به پسر و توصیه ها و پند و اندرزهای ایشان می باشد که بسیار پرمحتوا و قابل تأمل است. کتاب سرالصلوة با مقدمه توضیحی آیت الله جوادی آملی که در رابطه با مطالب مندرج در کتاب و شرح و توضیحی بر آن می باشد شروع می شود و با نسخه خطی دست خط مبارک حضرت امام به پایان می رسد که در حقیقت عین مطالب کتاب که به وسیله موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شده به قلم و دست خط خود امام در انتهای کتاب موجود است.

این کتاب شامل 6 فصل و با دو عنوان کلی مقاله اولی و مقاله ثانی می باشد که هر مقاله دارای فصولی بدین شرح است:
فصل اول: مقامات و مدارج انسان
فصل دوم: وصف نماز سالک و نماز ولی کاملی، که سیر را به آخر رسانده
فصل سوم: اشاره به صور ملکی و صورت ملکوتیه و سر اجمالی نماز اهل معرفت و اهل الله و آنکه اصل نمازها یک رکعت است.
فصل چهارم: در بیان حضور قلب و مراتب آن
فصل پنجم: در کیفیت حصول حضور قلب
فصل ششم: اموری که به تحصیل حضور قلب کمک می کند.
مقاله اولی: در مقدمات نماز که خود دارای 10 فصل با عناوین زیر می باشد:
1- در طهارت 2- بیان اسرار تطهیر با آب و خاک 3- شرح معانی روایتی از امام صادق درباره وضو 4- روایتی درباره حیطه آدم و وضوی رسول الله در معراج 5- در ستر عورت 6- در ازاله نجاست 7- در مکان مصلی 8- در اباحه مکان 9- در اسرار وقت 10- در سر استقبال کعبه
مقاله ثانیه: در مقارنات نماز و مناسبات آن که خود دارای 12 فصل با عناوین ذیل می باشد:
1- در اسرار اذان و اقامه 2- در اسرار قیام 3- در اسرار نیت 4- در سر تکبیرات افتتاحیه و رفع ید 5- در بعض اسرار قرائت 6- در سر استعاذه است 7- در قرائت 8- در اشاره اجمالیه به تفسیر سوره شریفه توحید 9- در بعض از اسرار رکوع 10- در سربرداشتن از رکوع 11- در سر سجود 12- در سر تشهد و سلام – خاتمه در تکبیرات ثلاثه اختتامیه - دعا و ختم.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما