بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تفسیر موضوعی قرآن کریم؛ با رویکرد حقوقی (براساس تفسیر نور)

ناشر دفتر نشر معارف

مترجم مجتبی جاویدی

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 280

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 18266 10003022
30,000 27,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

هر روز که از عمر جهان می گذرد، بشر هرچه بیشتر به نیاز خویش به ارتباط با خداوند پی می برد. دنیای امروز در تکاپوی تشکیل دهکده جهانی است و دشمنان انسانیت، با مجهزترین ابزار، به تهاجم فرهنگی و توطئه بر ضد دین به ویژه دین اسلام می پردازند. ابرهای تاریکِ فتنه بر جوامع سایه افکنده و نیاز بشریت به کشتی نجات بیش از پیش محسوس است. در چنین شرایطی به فرموده آخرین فرستاده الهی بهترین پناهگاه هر مسلمانی قرآن است: «إذا التَبَسَت عَلَیکُم الفِتَنُ کَقِطَع ِ اللَّیل ِ المُظلِم ِ فَعَلَیکُم بالقُرآن ِ؛ (کلینی، کافی فی الاصول، ج 4، ص 595) هرگاه فتنه ها همچون شب های سیاه بر شما روی کرد، به سراغ قرآن بروید».
قرآن ارائه کننده عدالت است؛ عدالتی که حتی درباره دشمنان باید رعایت شود: «وَ لاَ یَجْر ِمَنَّکُمْ شَنَئَانُ قَوْم ٍ عَلَی ألاّ تَعْدِلُوا إعْدِلُوا هُوَ أ َقْرَبُ لِلتَّـقْوَی؛ (مائده / 8) مبادا دشمنی با جمعیتی، شما را به گناه ترک عدالت بکشاند، عدالت پیشه کنید که به پرهیزکاری نزدیک تر است.» و این نمونه کامل رعایت حقوق بشر است که فقط در مکتب اسلام یافت می شود.
جامعه ای که با قرآن مأنوس شود، رنگ خدایی می پذیرد: «صِبْغَةَ اللَّهِ وَ مَنْ أ َحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صبْغَة» (بقره / 138) و بر پایه قوانین حقوقیِ نظام مند، مهندسی می شود. اجرای دستورات قرآن، آزادی حقیقی را در پی داشته و تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت انسان است.
اهمیت آشنایی با این کتاب هدایت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته برنامه ریزی دروس معارف اسلامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را بر آن داشت تا در راستای ترویج هرچه بیشتر فرهنگ قرآنی در کشور، با ایجاد تحولی گسترده در سرفصل های دروس معارف اسلامی درس تفسیر موضوعی قرآن کریم را به ارزش دو واحد درسی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ارائه نماید.
دانشگاه معارف اسلامی پس از انتشار چند کتاب درسی برای این درس، با رویکردی نوین و متناسب با رشته تحصیلی و تخصصی دانشجویان به تألیف و تدوین کتاب های درسی مربوطه پرداخته است. اثر حاضر کتابی است با رویکرد حقوقی برای درس تفسیر موضوعی قرآن کریم با قلم آقای مجتبی جاویدی، دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه امام صادق× که برگرفته از تفسیر نور حجت الاسلام والمسلمین استاد محسن قرائتی بوده و پس از بازبینی و اصلاحات ایشان به خامه تحریر درآمده است.
با توجه به ضرورت آشنایی دانشجویان عزیز با مقدمات بحث تفسیری و نیاز به شناخت اجمالی تفسیر سوره حمد و توحید، گروه آشنایی با منابع اسلامی برآن شد در ابتدا ذیل عنوان کلیات، مباحثی مانند: دانش تفسیر، شیوه های نگارش تفسیر قرآن، دلایل نیازمندی قرآن به تفسیر، تفسیر روشمند و نیز تفسیر سوره حمد و توحید را بر مطالب کتاب بیفزاید. مباحث مقدماتی، برگرفته از کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم، تألیف جمعی از نویسندگان و تفسیر سوره حمد و توحید برگرفته از کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم، تألیف حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی است. (لازم به ذکر است این دو منبع از آثاری است که پیش از این توسط دانشگاه معارف اسلامی تدوین گردیده است.)
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-531-529-8
 • سال نشر
  1392
 • چاپ جاری
  3
 • شمارگان
  2000
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحات
  280
 • ناشر
 • مترجم
 • وزن
  426
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  پنجشنبه 13 شهریور 1393
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  شنبه 3 مهر 1400
 • شناسه
  18266
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما