بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

فلسفه علوم طبیعی

ناشر مرکز نشر دانشگاهی

نویسنده کارل همپل

مترجم حسین معصومی همدانی

سال نشر : 1380

تعداد صفحات : 147

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 20687 10003022
1,700 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

همپل در این کتاب به فرایند پژوهش علمی اشاره می کند. به عقیده وی پژوهش علمی با یک مسئله آغاز می شود، سپس برای حل آن مسئله فرضیات مختلفی ارائه می گردد. نتایج این فرضیات به روش قیاسی به دست آمده و بر اساس آنها هر یک از فرضیات آزمایش می گردند. همپل دیدگاه کسانی را که معتقدند با استفاده از منطق استقرائی (مشاهده واقعیات، طبقه بندی آنها و به دست آوردن احکام کلی) می توان به روش مکانیکی فرضیه پردازی کرد را این چنین نقد می کند: اولا امکان گردآوری تمام واقعیات مرتبط با یک پدیده خاص وجود ندارد؛ چرا که در این صورت باید وضعیت تمامی ستارگان، سیارات، خصوصیات ظاهری و باطنی افراد و ... در زمان وقوع پدیده مورد مطالعه گردآوری شود. در ثانی واقعیات تجربی را می توان به صورتهای کاملا مختلفی طبقه بندی کرد. پس در این دو مرحله دانشمند ناچار است از فرضیه های صریح یا ضمنی پیشینی استفاده کند که خود آنها به روش استقرائی به دست نیامده باشند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط