بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

از سقوط مالی تا رکود اقتصادی: ریشه های بحران بزرگ مالی

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

قدرت پیش بینی، قدرتی وسوسه برانگیز و رؤیایی برای انسان هاست. امروزه دیگر همچون گذشته خبری از پیش بینی و پیش گویی به روش غیب گویی نیست، بلکه پیش بینی هایی که از جهان می شود، با استفاده از داده ها، اطلاعات، شرایط و واقعیت ها است. کتاب"از سقوط مالی تا رکود اقتصادی" بحث جذابی از امکان پیش بینی وضعیت آیندۀ جهان کنونی است.

امروزه در اکثر کشورهای دنیا نظام سرمایه داری برقرار است. به نظر می رسد که این نوع نظام، با کوچک کردن دولت تا حد ممکن و آزاد گذاشتن بازارها در حد نهایی آن، عملکرد قابل قبولی از خود نشان می دهد. کشور های پیشرفته، درآمد سرانه ی قابل توجهی دارند و توانسته اند با برقراری بی چون و چرای نظام سرمایه داری، رفاه زیادی را برای مردم خود تامین نمایند. نظام سرمایه داری اولویت رشد کشورها را در افزایش سرمایه گذاری می بیند و نهایت سعی خود را می کند تا سرمایه دار بتواند به کسب و کار بپردازد تا از این راه تولید افزایش یافته و درآمدی نصیب کارکنان و ذی نفعان آن، به صورت مستقیم و غیر مستقیم، گردد. اما همان گونه که تمامی نظام های منقرض شدۀ دنیا، روزی عملکرد بسیار خوبی داشته اند، این نوع نظام نیز قطعا خالی از اشکال نیست و ایرادات جدی آن تنها زمانی آشکار خواهد شد که دیگر برای نجات نوشدارو هم اثری ندارد.

بحران بزرگ مالی ۲۰۰۸ زنگ خطری برای نظام سرمایه داری بود. بحرانی که آلن گریسپن، رییس پیشین فدرال رزرو، در مورد آن گفته بود: «از آن رخداد هایی است که ممکن است هر صد سال یک بار رخ دهد» این بحران نشانه های بسیار زیادی را برای بررسی و کنکاش در اختیار محققین و متفکران قرار داد تا بتوانند از نگاه به سطح شفاف و زیبای بازارهای آزاد رها شوند و واقعیت های زیرین جامعۀ جهانی را، آنگونه که هست ببینند.

"از سقوط مالی تا رکود اقتصادی" مجموعۀ مقالاتی است که به دنبال یافتن ضعف های جهان سرمایه داری و نشان دادن آن ها، پیش از فروپاشی هستند. این اشارات در نهایت به دو نتیجه خواهد انجامید یا کشورها از آن ها پند می گیرند و خود را اصلاح می نمایند، و یا محکوم به نابودی شده و جهان نوینی از بطن آن متولد می شود. نویسندگان نامی این مقالات در سرتاسر دنیا و به ویژه در ایالات متحده، کاملا شناخته شده می باشند. آن ها در مقالات و کتب بیشماری که نگاشته اند، نهایت سعی خود را در شفاف نمودن اوضاع مه آلود اقتصادی جهان می کنند و در این راه تا حدودی موفق شده اند و طرفدارانی برای خود یافته اند تا مسیرشان ادامه یابد.
با جستجو در وضعیت دنیای سرمایه داری پس از بحران ۲۰۰۸، نشانه های زیادی از تکرار تاریخ دیده می شود. تفکرات نویسندگان این مقالات، نقطۀ مشترکی با یکدیگر دارند که هریک از آن ها به زبان و شیوۀ خود دست به تحلیل و تفسیر آن می زنند. نگاه از جنبه های گوناگون به بحران مالی اخیر که روشنگر واقعیت سرمایه داری است، برای هیچ خواننده ای خالی از لطف نخواهد بود. به خصوص نمونه های تاریخی که کمتر به آن ها اشاره می شود، بسیار گیرا هستند.

جوانی اریگی (۱۹۳۷ ـ ۲۰۰۹)، اقتصاددان سیاسی و جامعه شناس، و یکی از برترین چهره های گرایش فکری موسوم به "سیستم جهانی" است. اریگی، موضوع بحران مالی جهان را به زیبایی می شکافد و نمونه های تاریخی متعددی برای آن نشان می دهد. وی سیر حرکت تاریخ را به خوبی دنبال می نماید و با مدل سازی زیبا و بی نظیر خود، نشان می دهد که آنچه ما آن را رخ دادی نادر می بینیم، هر صد سال یک بار ممکن است رخ دهد، این روند برای تاریخِ جهان پروسه ای تکراری است. آنچه که اقتصاد لیبرالی به جامعه تحمیل نموده است، علاوه بر ظاهر فریبندۀ آن، تضاد طبقاتی عمیق، استثمار پنهان و از میان رفتن ارزش های انسانی است. وی با تقسیم بندی تاریخ به قرن های طولانی، نشان می دهد که ما به سرعت در جهت پایان قرن طولانی بیستم در حال حرکت هستیم و آنچه که ما را مجزا از قرون پیش می نماید، پیچیده تر بودن سیستمی است که نظاره گر فروپاشی آن هستیم.

جوزف استیگلیتز، قائم مقام پیشین بانک جهانی، رییس مشاوران اقتصادی بیل کلینتون و برنده ی جایزه ی نوبل اقتصاد سال ۲۰۰۱، یکی از مطرح ترین منتقدان سیستم اقتصادی حاکم بر جهان است. وی معتقد است که تاثیر بحران مالی بر بنیادگرایی بازار همچون تاثیری است که سقوط دیوار برلین بر کمونیسم داشت. طی ۳۰ سال گذشته، اقتصادهای مبتنی بر بازار با بیش از ۱۰۰ بحران مواجه شده اند. از این رو استیگلیتز معتقد است با اینکه سرمایه داری بهترین سیستم اقتصادی است که انسان تاکنون تجربه کرده است، اما نمیتوان مدعی بود که در اقتصاد ثبات ایجاد می کند. بنابراین تنظیم و نظارت دولت، بخش ضروری برای کارکرد اقتصاد بازار است. وی در مقالۀ خود با عنوان "اقتصاد را نجات دهیم نه وال استریت را" با نشان دادن مسیر درست، امکان بازگشت اعتماد دوباره به آمریکا و دور شدن از مسیر تباهی آن را نشان می دهد. استیگلیتز در مقدمۀ سقوط آزاد که آخرین کتاب وی و در زمرۀ پرفروش ترین کتب اقتصادی سال های اخیر است، به وضوح مثال نقض خودتصحیح بودن بازارها را به مخاطب نشان می دهد. گواه مدعای او بحران مالی ۲۰۰۸ است که در آن میلیون ها نفر در سرتاسر جهان شغل هایشان را از دست دادند - تنها ۲۰ میلیون نفر در چین- و صدها میلیون نفر به ورطۀ فقر افتادند. وی به دنبال ریشه های بحران می گردد و آنچه را که اقتصاددانان بنیادگرا، بدیهی می پندارند، با دلیل و شاهد نقض می کند.

امانوئل والرشتاین یکی از بزرگترین متفکران سوسیالیست قرن ۲۱ است. وی به عنوان یک جامعه شناس، رویکرد عمومی را به راه انداخت که در نهایت به ظهور "سیستم جهانی" منجر گردید. وی در مقالات خود در این کتاب به چرخه های کندراتیف و چرخه های هژمونی اشاره می کند که مانند چرخه های تجاری اقتصاد در حال نوسان سینوسی هستند. تفاوت آن ها در این است که طولانی مدت می باشند و ۵۰ تا ۶۰ سال به طول می انجامند. در چرخه ی کندراتیف اقتصاد جهان هر ۵۰ تا ۶۰ سال در رکود و رونق قرار می گیرد. در چرخه های هژمونی قدرت های دنیا صعود و افول می نمایند که حتی بلند مدت تر از چرخه های کندراتیف هستند. با توجه به اثبات وجود چنین چرخه هایی، والرشتاین بیان می کند که در دورۀ بحران اخیر، روند نزولی این چرخه ها سرعت بیشتری نیز به خود گرفته است که باعث تغییر قطب قدرت جهان خواهد شد. وی به پیش بینی های کوتاه مدت و میان مدتی برای اقتصاد دست می زند که جسارت و جرأت این نویسندۀ برجسته را نشان می دهد. برای مثال کاهش ارزش دلار، خروج نیروهای آمریکا از عراق و افغانستان، کودتای نظامی در عربستان و بسیاری از پیش بینی ها دربارۀ ایران و خاورمیانه، از جمله پیش بینی های کوتاه مدت والرشتاین می باشند. آنچه برای میان مدت پیش بینی می شود، نظامی پیچیده تر، مخوف تر و بهتر از سرمایه داری کنونی در جهان است که با فروپاشی سرمایه داری، قدرت خواهد گرفت.

مکتب مانتلی ریویو اصطلاحا به دیدگاه های نویسندگان ثابت این ماهنامه گفته می شود که متاثر از تحلیل پل سوییزی، پل باران و هری مگداف از سرمایۀ انحصاری پیشرفته، گرایش رکودی حاکم بر آن و سلطۀ سرمایۀ مالی به تبیین بحران کنونی دست زده اند. ویلیام تب، متخصص اقتصاد سیاسی و علوم اجتماعی و استاد ممتاز کویینز کالج و نویسندۀ هفت کتاب مهم در زمینۀ اقتصاد سیاسی است. وی معتقد است که چهار حوزۀ بحران در نظام معاصر به عنوان مهمترین عناصر تناقض زا باید مورد بررسی قرار گیرند. این چهار بحران عبارتند از: مالی گرایی و بحران مالی، بحران امپریالیسم به رهبری آمریکا، رشد کانون های جدید قدرت و استفاده از منابع، توزیع نامتوازن ضرورت های زندگی و الگوی رشد ناپایدار. این چهار حوزه با تحلیل دقیق و در عین حال موجزی که نویسنده با ظرافت خاصی به شرح آن ها می پردازد، تعیین کننده ی آیندۀ نه چندان دور جهان هستند. سودی که پیچیدگی مالی، بدون ارزش افزودۀ تولید ایجاد می نماید، به مرور تبدیل به حباب شده و با ترکیدن پی در پی حباب ها، بی ثباتی در اقتصاد ایجاد می شود. ویلیام تب نیز مانند دیگر نویسندگان مقالات حاضر در کتاب، معتقد است که آمریکا با ایجاد سلطۀ بی حد و حصر خود و انتخاب سیاست های نادرست بین المللی، زمینۀ انتقال قدرت را فراهم آورده است و اکنون زمان تحویل قدرت فرا رسیده است. پیش بینی می شود که کشور های گروه هفت در آینده، برزیل، چین، هند، اندونزی، مکزیک، روسیه و ترکیه خواهند بود که از گروه هفت کنونی حدود ۲۵ درصد بزرگ تر شوند و محرک اقتصاد جهانی باشند. آنچه که مسلم به نظر می رسد، جهان راه ثبات را در پیش نگرفته و بزودی همه چیز تغییر خواهد کرد. به علاوه، روند رشد کنونی با مصرف بیش از حد طبیعت و آلودگی بی نهایتی که ایجاد کرده است، روند باثباتی نیست و روزی فرا خواهد رسید که باعث ایجاد بحران های جدی تری خواهد شد.

جان بلامی فاستر، سردبیر مانتلی ریویو، یکی دیگر از نویسندگان مقالات این کتاب است. وی متخصص اقتصاد سیاسی، استاد جامعه شناسی در دانشگاه اورگان و جامعه شناس می باشد. فاستر نیز هشدار های متعددی در زمینه ی مالی گرایی می دهد و بیان می کند که شکوفایی مالی با رکود در اقتصاد واقعی همراه است وآنچه که به صورت کیمیاگرانه ای باعث ایجاد سود می گردد، باعث تشکیل حباب می شود که روزی خواهد ترکید و باعث بروز بحران می گردد. وی مراحل پنج گانۀ حباب را ارائه می دهد که به زبان بسیار زیبایی، آنچه را که باعث ایجاد حباب می شود را تشریح می نماید.

مقالات زیبای نویسندگان سرشناس دیگری نیز در این کتاب گردآوری شده اند که مجال اشاره به همۀ آن ها وجود ندارد. انور شیخ، اقتصاددان دگراندیش آمریکایی پاکستانی تبار، نگاه متفاوتی به بحران اقتصادی ۲۰۰۸ می اندازد و انباشت سرمایه را مقصر ایجاد بحران می داند. دیوید هاروی به عنوان یکی از مهمترین نظریه پردازان علوم اجتماعی، به ریسک سیستمی اقتصاد سرمایه داری اشاره می کند و به تشریح اقتصادی/ اجتماعی زیبایی از بحران می پردازد.

در مجموع می توان گفت که پرویز صداقت، مقالات اثرگذاری را در این زمینه گردآوری نموده و با ترجمۀ روان خود، اثری قابل قبول را در کتاب "از سقوط مالی تا بحران اقتصادی" ساخته است. هر یک از نویسندگان با وسواس انتخاب شده و در کنار یکدیگر سیر کاملی از نظریات منتقدان سرمایه داری و نئولیبرالیسم را بوجود آورده اند. همچنین یادداشت های جامع مترجم در پایان هر مقاله، بیشتر به غنای این اثر افزوده و خوانش آن را برای خواننده دلپذیرتر کرده است. با توجه به اینکه کتب اقتصادی آکادمیک در دانشگاه های ایران و جهان، تحت سیطرۀ تقریبا کامل تفکرات نولیبرالی می باشند، به نظر می رسد که خواندن این کتاب مختصر، بسیار مفید خواهد بود و باعث آشنایی با انواع نگاه ها و نظراتی می گردد که شاید در شلوغی تبلیغات هیجان انگیز سرمایه داری نادیده گرفته شوند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما