بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

جلوه های اعجاز معصومین (ع)

ترجمه الخرائج و الجرائح

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 23241 10003022
120,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

الخرائج و الجرائح یکی از بزرگ ترین و بهترین کتاب ها درباره معجزات پیامبر (ص) و ائمه (ع) نوشته سعید بن هبة الله مشهور به قطب الدین راوندی، متوفای ۵۷۳ ق است.
چنانکه از مقدمه مؤلف بر می آید نام کتاب معنای خاصی ندارد بلکه دو واژه «خرائج» و «جرائح» از کلمات مشهور «خرج» و «جرح» گرفته شده و چنین معنا می دهد: «معجزاتی از سوی معصومین صادر (خارج) شده و ادعای آنان را در موضوع امامت تأیید میکند (بدست میدهد)» زیرا جرح به معنی «کسب کردن» است؛ این وجه تسمیه برداشت مصحح کتاب از کلمات مؤلف است که می گوید: این کتاب را الخرائج و الجرائح نام نهادم: لأن معجزاتهم التی «خرجت» علی أیدیهم مصححة لدعاویهم لأنها «تکسب» المدعی صدق قوله.

مؤلف علت نام گذاری کتاب خود را به الخرائج و الجرائح چنین بیان می کند: «معجزاتی که به دست آنان انجام شده مؤید صحت ادعاهای آنهاست چون درستی کلامشان را تأیید می کند.»
ویژگی های این اثر:
انواع مختلف معجزات را آورده و به یک نوع اکتفا نکرده که مثلاً فقط معجزات علمی یا کلامی را بیان کرده باشد.
در روایات به قدر حاجت اکتفا کرده و مقدمات و توضیحات غیرمرتبط با مطلب اصلی که مسئله معجزات و کرامات است را حذف نموده است.
ملحقات پنجگانهای به آخر کتاب افزوده که بسیار جالب و خواندنی هستند.
مؤلف، همچنان که در مقدمه کتاب بیان کرده، کتاب خود را بدین ترتیب منظم کرده:
مقدمه، شامل توضیحاتی پیرامون معجزه و انگیزه نگارش آن و فهرست ابواب کتاب.
ابواب کتاب شامل پانزده باب، ۱۳ باب در معجزات پیامبر و ائمه دوازدهگانه، یک باب در دلائل بر صحت ادعای نبوت پیامبر صلی الله علیه و آله و امامت ائمه علیهم السلام و باب دیگر شامل دلائل قرآنی بر امامت دوازده امام علیهم السلام.
ملحقات کتاب شامل:
نوادر المعجزات، که کتابی روایی صرف است و هیچ بحث کلامی و... ندارد.
الموازاة بین معجزات نبینا صلی الله علیه و آله و أوصیائه علیهم السلام، و معجزات الأنبیاء المتقدمین، (برابری معجزات پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله با بقیه پیامبران).
کتاب امّ المعجزات، که بحثی مفصل در وجوه مختلف اعجاز قرآن دارد و شبهات مختلف را در مورد قرآن مطرح کرده و جواب داده است.
کتاب الفرق بین الحیل و المعجزات که راه تشخیص معجزه را از شعبده و... بیان کرده.
کتاب علامات و مراتب نبینا و أوصیائه صلوات الله علیهم أجمعین
در اواخر کتاب هم بحثی در علائم ظهور امام عصر عج دارد و علائم قبل از ظهور و هنگام ظهور را جداگانه بیان نموده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما