loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

نگرشهای نوین در فلسفه - جلد دوم

فلسفه نفس، فلسفه علم، فلسفه علوم اجتماعی، فلسفه تاریخ، فلسفه منطق

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 24226 10003022
احتمال تاخیر در تهیه
70,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

فلسفه سنتی، در یونان زاده شد و در شرق اسلامی تنومند شد و به ثمر نشست و دگربار به غرب بازگشت. اروپا، پس از گذراندن یک دوره بلند خاموشی و رکود در فکر و اندیشه، بر اثر عوامل گوناگون، از جمله آشنایی با تفکر مسلمانان، بیدار شد و با رویکردی جدید به احیای فلسفه پرداخت. بیشترین رشد فلسفه در شاخه هایی رخ داد که اینک درست یا نادرست، آن ها را «فلسفه های مضاف» می خوانند.
کتاب پیش رو، جلد دوم از مجموعه «نگرشهای نوین در فلسفه» می باشد که دربردارنده پنج شاخه از فلسفه یعنی فلسفه نفس، فلسفه علم، فلسفه علوم اجتماعی، فلسفه تاریخ و فلسفه منطق است. این مجموعه، ترجمه مقالات منتخب کتاب درآمدی به فلسفه (The Blackwell Companion to Philosophy) از انتشارات دانشگاه روتلج است.
فلسفه نفس، به مسئله «نفس و بدن» و مباحث آگاهی، هویت شخصی، بقای فرد پس از مرگ جسمانی، آزادی اراده، بیماری روانی و مانند آن می پردازد.فلسفه علم به دو بخش عمده «معرفت شناسی علم» و «ما بعد الطبیعه علم» می پردازد. در این شاخه به تبیین علمی و میزان و قدرت آن در تفسیر جهان، امکان مقایسه میان نظریه های رقیب، تحول گرایی به فیزیک (فیزیکالیسم) و مانند آن پرداخته می شود.
در فلسفه علوم اجتماعی، تفاوت «تبیین علمی» و «فهم تفسیری»، «فردگرایی» در برابر «کل گرایی»، چگونگی کسب علم درباره خودمان، نهادهای اجتماعی، دیگر جوامع، تغییرات اجتماعی و مانند آن بحث می شود.
تاریخ به گذشته و گذشتگان می پردازد. گذشته ای که در دسترس حواس ما نیست و گذشتگان که ممکن است با ما متفاومت باشند. پس آیا می توان به فهم و تفسیر تاریخ از سوی مورخان، اعتماد ورزید؟ موضوع محوری فلسفه تاریخ، بررسی دعاوی صدق مورخان است.
فلسفه منطق هسته فلسفی منطق است که به مسئله «اعتبار» می پردازد. از آنجا که منطق با استدلال سر و کار دارد و در پی تمایز نهادن میان استدلال درست از استدلال نادرست است، معین کردن دقیق شرایط اعتبار استدلال در منطق و تعیین ماهیت اعتبار در فلسفه منطق بحث می شود. هم چنین بخش وسیعی از فلسفه منطق به مسائلی درباره زبان می پردازد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما