بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

نقش نگار

مروری بر زندگانی امیرالمومنین علی (علیه السلام) برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیة الله سید علی خامنه ای

ناشر انقلاب اسلامی

نویسنده سید علی خامنه ای

گردآورنده کتاب محمد محمدیان

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 296

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 2730 10003022
21,000 18,900 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

وقتی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در اولین ساعات پس از بعثت، دعوت خود را به اسلام علنی کرد، در بین همه ی بزرگان عرب که در آن واقعه ی «یوم الدار» حضور داشتند، تنها یک نفر آن هم نوجوانی ۱۳ ساله به آن دعوت لبیک گفت و تا آخر پای آن لبیک ایستاد.
آن نوجوان ۱۳ ساله با آن سن وسال کم، در آن فضای خفقان مکه که تعصب ها، غیرت ورزی های غلط، کینه ورزی های عمیق، قساوت ها، شقاوت ها، ظلم ها و شهوت ها در هم آمیخته شده بودند و با آن نخوت مردم و «اشرافیت اشراف مسلط بر مردم» در آن روز، بدون تردید که هیچ کس جرأت قبول کردن دعوت پیامبر را نداشت، شجاعت به خرج داد و به عنوان اولین نفر دعوت پیامبر را پذیرفت. او اما در میان امواجِ سهمگینِ مخالفت ها، سخره ها و استهزاء ها در راه ایمان آوردنش به پیامبر، محکم و استوار ایستاد و لحظه ای عقب نشینی نکرد. تا جایی که خودش اینچنین می فرماید: «اما در چنین شرایطی، من به تنهایی، اما با شتاب، شور و شوق، دعوت او{پیامبر} را اجابت کردم و اطاعت ایشان را پذیرفتم و چنان به حقانیت یقین پیدا کردم که هیچ شک و تردیدی در دل من راه نیافت»

حال برای شناخت انسان کامل و شخصیت های بزرگ باید به خصوصیات آنها رجوع کرد.
این خصوصیات و ویژگی ها هستند که ما را به شناخت کافی می رسانند و در درک درست از زندگی به ما کمک می کنند.
برای اینکه بخواهیم راه درست و کاملی در زندگی داشته باشیم باید خود را به این خصوصیات و ویژگی ها نزدیک کنیم.
تحول و تغییر با آگاهی به وجود می آید و هرچقدر ما نسبت به این ویژگی ها و خصوصیات آگاهی داشته باشیم بهتر می توانیم در زندگی شخصی و اجتماعی خود تصمیم بگیریم و عملکرد خوبی داشته باشیم.
به همین جهت برای شناخت بهتر آن حضرت، حجت الاسلام محمد محمدیان به سراغ سخنرانی های رهبر انقلاب پیرامون شخصیت امیرالمومنین علیه السلام از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز رفته و آن را در قالب کتابی گردآوری کرده است.
گردآورنده ی کتاب، مطالعات رهبر انقلاب پیرامون سیره و شخصیت حضرت علی علیه السلام را به دور از هرگونه اغراقی، اعجاب برانگیز دانسته و تحلیل های عالمانه و جامع رهبر انقلاب از زندگی پرفراز و نشیب از حضرت را نشانگر دقت و تأمل فراوان ایشان دانسته است. وی درباره ی گردآوری کتاب در مقدمه ی خود این چنین گفته است:
«مجموعه سخنرانی هایی که از حضرت آیت الله خامنه ای در اختیار داشتم همگی متعلق به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و اغلب در خطبه های نماز جمعه و یا در دیدارهایی که با مردم در ایام ولادت یا شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام داشتند، ایراد شده است، و به همین دلیل ایشان از ذکر منابع در سخنرانی ها معذور بودند، اما با مراجعه ای که به منابع تاریخی داشتیم معلوم شد که ایشان از معتبرترین منابع استفاده کرده و مطالب خویش را مستند به مدارک قوی بیان کرده اند. نکته ای که بسیار جالب به نظر می رسید این بود که تکرار در مطالب ایشان بسیار کم مشاهده می شود، گو اینکه برای هر سخنرانی که پیرامون شخصیت امیرالمؤمنین داشتند، به مطالب قبلی خویش مراجعه نموده و از تکرار آنها خودداری کرده اند و فراز جدیدی از زندگی و یا شخصیت آن حضرت را مطرح نموده اند، و همین امر موجب شده است که امروز با گذشت ۲۷ سال مجموعه ی نسبتا کاملی از ایشان پیرامون امیرالمؤمنین در دست داشته باشیم.»

«نقشِ نگار» عنوان کتابی است که به مرور زندگانی امیرالمؤمنین از سن۱۳ تا ۶۳ سالگی آن حضرت بر گرفته از بیانات رهبر انقلاب می پردازد.
بیان شیرین و زیبای رهبر انقلاب از تحلیل و تفسیر وقایع و اتفاقاتی که در زمان آن حضرت از زندگی ایشان افتاده به گونه ای است که خواننده با خواندن آن احساس می کند که گویا رهبر انقلاب در آن دوران بوده اند و شاهد همه ی اتفاقات و ماجراها بوده اند.
از نکات جالب توجه در این کتاب استفاده از خاطرات و توضیحات امیرالمؤمنین علیه السلام از زبان خودشان است که در کنار بیانات رهبر انقلاب به صورت پاورقی در انتهای کتاب گردآوری شده است.
این کتاب بر اساس زندگی، شخصیت و سخنان آن امام در سه بخش تنظیم شده است:
۱. فرازهایی از زندگی امیرالمؤمنین علیه السلام
این بخش نگاهی گذرا به تاریخ زندگی حضرت دارد و بیشتر فرازهایی نقل شده است که توجه آنها برای نسل امروز حیاتی بوده و الگوپذیری از آن موارد ضروری به نظر می رسد.

۲. شخصیت امیرالمؤمنین علیه السلام
در این بخش به استناد آیات قرآن و احادیث نبوی و روایات معصومین و منابع تاریخی، ابعاد گوناگون شخصیت حضرت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و نکته های قابل توجهی از اخلاق و سیره ی حضرت ارائه شده است.

۳. سخنانی از امیرالمؤمنین علیه السلام
رهبر انقلاب در طی سخنرانی های خویش فراوان به کلمات امیرالمؤمنین استناد کرده اند و تا حدی که فرصت داشتند توضیحاتی پیرامون آنها بیان کرده اند، مجموعه ی این مطالب که در حقیقت تفسیر فرازهایی از سخنان حضرت به شمار می رود در این بخش گردآوری شده است.

کتاب شامل ۱۵ فصل است که ۶ فصل ابتدایی آن به دوران نوجوانی و فداکاری های امیرالمؤمنین علیه السلام قبل از بعثت و همچنین جهاد مستمرشان در مدینه بعد از هجرت پیامبر تا دوران خانه نشینی و سکوت آن حضرت پرداخته است. فصول بعدی کتاب از فصل ۷ تا ۱۴ نیز به حوادث دوران زمامداری امام از آغاز شامل «امتناع امام از بیعت»، «برخورد ایشان با متخلفین از بیعت» و اعلام برنامه ی حکومتشان تا وقایع جنگ های جمل صفین و نهروان اختصاص دارد. فصل پایانی کتاب «سوزناک ترین داغ تاریخ» به ماجرای ضربت خوردن و شهادت امیرالمؤمنین و کوفه ی بدون ایشان پرداخته شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما