بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

جامعه ساسانی ارتشیان، دبیران، دهقانان

ناشر مرکز نشر دانشگاهی

نویسنده احمد تفضلی

مترجم مهرداد قدرت دیزجی

ویراستار زهره هدایتی

سال نشر : 1387

تعداد صفحات : 97

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 29078 10003022
3,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

شادروان دکتر احمد تفضلی استاد فقید دانشگاه تهران که یکی از برجسته ترین متخصصان و استادان فرهنگ و زبانهای باستانی ایران بود در واپسین ایام زندگی پربارش دربارۀ طبقات اجتماعی ایران دورۀ ساسانی در دانشگاه هاروارد سخنرانیهایی ایراد کرد که به اذعان و تصدیق صاحب نظران از جامع ترین و دقیق ترین تحقیقات در این زمینه است. سه طبقۀ ارتشتاران، دبیران و منشیان و دهقانان، در کنار روحانیان، طبقات ممتاز تشکیل دهندۀ جامعۀ ایران در دورۀ ساسانی بوده اند.

این کتاب، که فراهم آمدۀ همان سخنرانیهاست، ضمن بررسی ریشه های معنایی و دلایل وجودی، این طبقات ممتاز اجتماعی، جایگاه، اختیارات، نقش، مناسبات و موقعیت این طبقات را در نظام ساسانی، براساس متون و منابع دستِ اول دینی و تاریخی بازگو و بازکاوی کرده است. از آنجا که ضعف درونی تشکیلات اداری و نظامی ساسانیان همواره یکی از علل موفقیت سپاه اسلام در حمله به ایران شمرده شده است این کتاب به درک موقعیت واقعی گردانندگان آن شاهنشاهی در آستانۀ سقوط شان کمک می کند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما