بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

عقل در اخلاق از نظرگاه غزالی و هیوم

ناشر پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

نویسنده حسینعلی شیدان شید

سال نشر : 1388

تعداد صفحات : 348

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 29119 10003022
8,000 7,600 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

در اخلاق، چه در ناحیه شناسایی احکام یا فضائل اخلاقی و چه در ناحیه عمل کردن به آن احکام، ممکن است اموری چند تأثیرگذار باشد، از جمله: عواطف و احساسات، عقل و استدلال عقلی، وجدان اخلاقی، فهم متعارف و مانند آن. شاید در این میان، آنچه، از نظرگاه فلسفی، بیشتر اهمیت دارد، سهم و تأثیر عقل (نظری و عملی) در اخلاق، و جایگاه تعقل در امور و مسائل اخلاقی باشد. به هر حال، بررسی ارتباط عقل و اخلاق از مباحث گریزناپذیر در فلسفة اخلاق است. در این کتاب، این مسئله که «عقل تا چه حد در اخلاق مؤثر تواند بود»، بر نظام فلسفی و اخلاقی دو تن از متفکران اسلامی و غربی عرضه و کوشش می شود تا پاسخ آن دو بدین مسئلة مهم به دست آید و با مقایسه و نقد آرای آنان، گامی در راه پژوهشهای مقایسه ای به پیش نهاده شود. این دو، یکی غزالی، متکلّم و عالِم اخلاق مسلمان و دیگری دیوید هیوم، فیلسوفِ تجری مشرب و مورخ انگلیسی است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما