بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. جامعه (15)
  4. علوم اقتصادی (3-15)
  5. حقایق و مغالطه ها در اقتصاد

حقایق و مغالطه ها در اقتصاد

ناشر : دنیای اقتصاد

نویسنده : توماس سوئل

مترجم : سجاد امیری | جواد قربانی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 319

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

«حقایق و مغالطه ها در اقتصاد» برای کسانی نوشته شده که تمایل دارند بدون درگیر شدن در مباحثات تخصصی و نمودارهای اقتصادی و رجز خوانی های سیاسی به درکی از مسائل اقتصادی بپردازند. حتی جان آدامز سیاست مدار و دیپلمات آمریکایی می گوید: «حقایق بسیار سرسخت و مقاومند و آرزوهای ما هرچه باشند، نمی توانند جای حقایق و مستندات را بگیرند».

در این کتاب توماس ساول که خود یک اقتصاددان مکتب شیکاگویی است، برخی مغالطه های مشهور اقتصادی را به زبانی ساده مطرح ساخته تا به واسطه آن حقیقت اقتصادی بیشتر از گذشته مورد نظر اقتصاددانان و حتی سیاست مداران قرار گیرد. تاکید ساول بر ساده بودن این کتاب است و برای فهم آن نیاز به دانش پیشینی از علم اقتصاد نیست.

«حقایق و مغالطه ها در اقتصاد» که موضوع اصلی این کتاب است نشان می دهد مغالطه ها صرفا افکاری ابلهانه نیستند، بلکه در حقیقت آنچنان خود را موجه جلوه می دهند که به آنها قدرت ماندگاری می دهند، در نتیجه بررسی نقص هایشان لازم است.

توماس ساول نویسنده این کتاب تلاش می کند به برخی از مهمترین مغالطه ها در عرصه زندگی اجتماعی انسان ها بپردازد و از این رو بیش از آنکه مستقیم به تحلیل صرفا اقتصادی دست زده باشد موضوع مغالطه ها را از منظر اقتصاد سیاسی بررسی کرده است، مغالطه هایی که در عرصه اقتصاد داخلی ایلات متحده و دیکر کشورهای جهان موثرند.

توماس ساول در مقدمه این کتاب می نویسد: «برخی از موضوعات و مسائل از آن رو پذیرفته می شوند که آشکارا درست هستند. اما بسیاری دیگر از آنها پذیرفته می شوند، چون سازگار با تصوری از جهانند که مقبولیت عام یافته و به جای حقایق پذیرفته شده اند. قراردادن باورها در معرض آزمون حقایق دشوار، به ویژه هنگانی اهمیت دارد که به سمت باورهای اقتصادی میل می کنند، زیرا واقعیت های اقتصادی محدودیت های اجتناب ناپذیری برای زندگی میلیون ها نفر ایجاد می کنند، بنابراین سیاست هایی که بر اساس مغالطه ها شکل می گیرند، می تواند آثار ویرانگری داشته باشند.»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط