بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت
 1. خانه
 2. کتاب
 3. جامعه (15)
 4. فرهنگ و ارتباطات (2-15)
 5. رمز و راز خبرنگاری کوله پشتی

رمز و راز خبرنگاری کوله پشتی

ناشر : سروش

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 96

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 30489 10003022
20,000 19,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

خبرنگاری کوله پشتی، محصول دوران پس از اینترنت، پس از وب و پس از تولد شبکه های اجتماعی است. یعنی 15 سال از ظهور آن می گذرد.

خبرنگار کوله پشتی مثل یک طبیعت گرد تنها، همه وسایل مورد نیاز برای گردآوری، ضبط و ارسال خبر، عکس خبری، گزارش تصویری و ارتباط با منابع اطلاعاتی دیجیتال برای تکمیل گزارش هایش را همه جا همراه خود دارد که عبارتند از: دوربین فیلمبرداری دیجیتال، میکروفن، رایانه روپایی دارای قابلیت اتصال به اینترنت پرسرعت، با نرم افزارهای ویرایش و تصویرآرایی مورد نیاز.

در کتاب حاضر نویسنده که خود یکی از خبرنگاران باسابقه صدا و سیماست و عملاً این گونه خبرنگاری را تجربه کرده است، حاصل تجارب و مطالعات و رموز کارش را که در کلاس های آموزش خبرنگاری تدریس می کند، در اختیار همه علاقه مندان جوان قرار داده است.

نویسنده در این کتاب سعی کرده با استفاده از 3 دهه تجربه در دنیای رسانه و ارتباطات و بهره گیری از نظر دیگر دست اندرکاران و فعالان رسانه، که به کار خبرنگاری اشتیاق نشان داده اند، ویژگی های خبرنگاری کوله پشتی، ماهیت و چیستی آن، کاربردها و دیگر ابعاد این پدیده ارتباطی را با نگاهی موشکافانه مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

کتاب «راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی» در 8 فصل تدوین شده است. بخش اول کتاب پدیده نوظهور خبرنگاری کوله پشتی را تعریف کرده و آن را از جنبه های اقتصادی، ارتباطی و سرعت مورد بررسی قرار می دهد و بخش دوم کتاب نیز برای خواننده بیان می کند که خبرنگاری کوله پشتی از کجا آمده و چه عواملی باعث ظهور چنین پدیده ای در رسانه و فضای ارتباطات شده است.

یکی از نکات مهم این است که اساساً خبرنگاری کوله پشتی مختص کدام رسانه است؟ پاسخ این سوال در بخش سوم کتاب به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و نویسنده به بیان این مطلب می پردازد که کدام رسانه و کدام آدم ها باید از این پدیده استفاده کنند. بخش چهارم کتاب با عنوان «توانایی هایی که خبرنگار کوله پشتی باید داشته باشد» به بیان ویژگی های یک خبرنگار کوله پشتی می پردازد و بیان می کند که خبرنگار کوله پشتی باید توانایی تصویربرداری، توانایی تدوین و آرشیو، شناخت صدا و توانایی صدابرداری و صداگذاری، توانایی کار در فضای مجازی، توانایی ارسال، توانایی حسی و جسمی و توانایی سوژه یابی را داشته باشد.

بخش پنجم کتاب خبرنگاری کوله پشتی را به یک خبرنگاری چریکی تشبیه کرده و ویژگی های این نوع خبرنگاری را بیان می کند و فصل ششم حوزه فعالیت خبرنگار کوله پشتی را در رویداد بحران، رویداد فوری، رویداد محلی، مناسبت ها و گزارش های نرم و لایه های پنهان و مستندسازی مودر واکاوی قرار می دهد.

در فصل هفتم نویسنده کتاب از مخالفان و موافقان خبرنگاری کوله پشتی نام برده و نظرات آنان را بیان می کند و فصل هشتم به بررسی نحوه فعالیت خبرنگار کوله پشتی در هنگام مصاحبه، پشت دوربین، ارتباط زنده، ضبط پلاتو، تدوین و غیره می پردازد.

در بخش پایانی کتاب نویسنده بیست توصیه و دو تجربه خود را در زمینه خبرنگاری کوله پشتی برای خواننده بازگو می کند تا ابعاد گسترده این پدیده ارتباطی بیشتر روشن شود.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-12-0918-8
 • سال نشر
  1394
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1394
 • شمارگان
  500
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  96
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  146
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  سه‌شنبه 13 مرداد 1394
 • شناسه
  30489
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط