loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

قدرت سیاسی از منظر قرآن کریم

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 38137 10003022
100,000 90,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

پژوهش حاضر شامل شش فصل است. فصل اول «کلیات، مفهوم ها و تمهیدات نظری»، فصل دوم «ماهیت، سطوح و مؤلفه های قدرت سیاسی در قرآن کریم» و فصل سوم «گونه شناسی قدرت سیاسی، خواستگاه، مبانی و شاخصه ها» نام دارد. فصل چهارم کتاب حاضر «هدف ها و کارکردهای قدرت»، فصل پنجم «آسیب شناسی قدرت سیاسی از منظر قرآن کریم» و فصل ششم «ساز و کارهای مهار قدرت سیاسی» نام دارد.

در بخشی از مقدمه نویسنده کتاب درباره اهمیت و ضرورت قدرت سیاسی از منظر قرآن کریم می خوانیم:
«جامعه و قدرت کنار هم و با هم معنا می یابند. آدمی از زمانی که وارد جامعه می شود با قدرت، ظرفیت ها و محدودیت های آن روبه رو می شود. قدرت به ویژه ساحت سیاسی آن، همواره از کهن ترین مفهوم ها در بررسی های اجتماعی ـ سیاسی بوده و در علم سیاست، فلسفه سیاسی و علوم اجتماعی،محوریترین مفهوم و محل کشمکش ها و پژوهش های سیاسی بسیار بوده است و فهم آن به فهم مسائل و دشواره های سیاسی یاری می رساند. این پدیده اغلب هنگام بحث اقتدار، عدالت، آزادی، مشروعیت، حاکمیت و مانند آن حضور جدی داشته و دارد و زمانی جدی تر می شود که آیین و مسلک انتقادی، کلیت ساختار و نظام ارزشی حاکم را زیر سؤال برد و در ایستارهای مسلط تردید کند. در این هنگام یکی از آغازین پرسش ها، پرسش از قدرت، منشا آن، چگونگی اعمال و معیار مشروعیت آن است. آن گونه که در تحول بنیادین دوران مدرنیته، زیر سوال رفتن بسیاری ارزش های سنت از منشأ قدرت سیاسی و مشروعیت آن آغاز شد.»

معنا و مفهوم های گوناگونی در خانواده «قدرت» مانند توانمندی، توانایی، زور، نیرو، نفوذ، سلطه، قهر، غلبه، اجبار و مهار وجود دارد، اما بازمعنای روشنی از آن نمی توان به دست داد. قدرت دانشْ واژه پرابهام و چندپهلویی است و اجماع روشن درباره چیستی و ماهیت آن وجود ندارد، اما نمی توان شک کرد محصول اراده و اختیار آدمی است؛ عنصری است که در روابط اجتماعی انسان ها در گستره تاریخ، همواره نقش تأثیر گذاری بازی کرده و براساس آن مکتب ها و مسلک های فکری گوناگونی شکل گرفته است. قرآن کریم اولین منبع اندیشه سیاسی اسلام است و قدرت یکی از عنصرهای بنیادین دانش سیاست است. انسان موجود اجتماعی است و با حضور در اجتماع با قدرت و مظاهر آن روبه رو می شود. با توجه به بنیادین بودن این مفهوم و نوع رابطه آن با حیات سیاسی انسان، فهم چیستی و ماهیت آن از دیدگاه قرآن کریم می تواند راهگشای مسائل بسیاری در حوزه اندیشه سیاسی اسلام باشد که از اهمیت بالای بحث و رویکرد مورد نظر حکایت می کند.»

به اعتقاد نویسنده، در بایستگی انجام این تحقیق همین امر بس که ما برای رسیدن به فهم سنجیده و دقیق اندیشه سیاسی اسلام، باید به قرآن کریم بازگردیم و در فهم و بازخوانی مفهوم های بنیادین سیاست ژرف کاوی کنیم. از دیگر سو، چاره ای نیست جز آنکه از نگرش های مشهور، مسلط، گاه سطحی اندیشانه و بررسی ها و مطالعه بر پاپه منابع دست دوم گذر کنیم و به شایسته ترین، اولین و برترین منبع یعنی قرآن برسیم. آنگاه شاید بتوانیم گام های آغازین را برای تصویر سامانه مطلوب اجتماعی از دیدگاه دین برداریم.

در بخشی از کتاب آمده است:
«قرآن با رویکرد جامعی که دارد، نمی تواند از کنار مسائل بنیادین اجتماع بی اعتنا گذر کرده باشد. در نتیجه در نگرش هنجاری، مفهوم قدرت را به عنوان امر پیشینی به رسمیت می شناسد که لازمه ساحت اجتماعی ـ سیاسی انسان است. قدرت همانند دیگر نعمت های الهی، دارای ارزش و اعتبار است و با توجه به شاخص های مطلوب ابزاری است که می تواند جامعه را در مسیر صحیح هدایت کند و بستر لازم را برای رسیدن به هدف های ارزشمند اجتماعی مثل عدالت، آزادی، رشد، توسعه، امنیت، وحدت، تعاون و دیگر ارزش های والای انسانی فراهم سازد و در صورتی که در مسیر نامطلوب قرار گیرد، می تواند منشأ گمراهی، ظلم، استکبار، استضعاف، ناامنی، تفرقه و بردگی جوامع شود. پس قدرتی در منطق و زبان قرآن معتبر است که رویکرد سعادت محور و فضیلت اندیش دارد و تا هنگامی دارای مشروعیت است که به سمت هدف های توحیدی و سعادت انسان حرکت کند (خلاف مفهوم رایج دوران مدرن که قدرت در نگرش اولی و فی نفسه دارای اعتبار است).»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما