بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. فرهنگ و تمدن (10)
  4. العلم فی إطار الدین؛ آراء و ملاحظات حول دیننة العلوم

العلم فی إطار الدین؛ آراء و ملاحظات حول دیننة العلوم

علم دینی؛ دیدگاه ها و ملاحظات (گزارش، تبیین و سنجش دیدگاه های برخی از متفکران ایران در باب چیستی، امکان و ضرورت علم دینی)

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 38596 10003022
3,300 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

اثر حاضر، پژوهشی درباره امکان «علم دینی» و بایسته ها و شرایط آن است.

در این پژوهش سعی شده است، دیدگاه های برخی از اندیشمندان دینی معاصر درباره نسبت بین علم و دین و تعامل آن ها و معادلات بین آن ها منعکس شده و امکان وجود علم دینی و مولفه های آن بررسی گردد.

در همین راستا نگارنده مقالات، مصاحبه ها، گفتگوها و یا سخنرانی هایی از برخی دین پژوهان معاصر در این زمینه گردآوری کرده که حاوی مسایلی مانند، مفهوم علم دینی، شرایط استدلال های دینی، تاریخچه علم دینی، نمونه هایی از ادای علمی در دین، مراحل تاسیس و شکل گیری علم دینی، نقش عقاید دینی در رشد علم و فرهنگ، نقش علم در فهم آموزه های دینی و ویژگی های علوم انسانی و ارتباط آن با علوم دینی مطرح کرده و نمونه هایی از کارکرد علم در دین و دین در علم و تعامل آن ها را بیان نموده است.

عنوان سرفصل های اصلی کتاب عبارت است از:
*الرؤیة الکونیة الاسلامیة و العلم الحدیث / دکتر سید حسین نصر
*نظریة العلم الدینی حسب تقییم معادلات العلم و الدین / حجت الاسلام علی شاهرودی عابدی
*مراجعة لرأی الدکتور مهدی کلشنی بخصوص دیننةالعلم
*النموذج الترسیمی للعلم الدینی فی رأی الدکتور خسرو باقری
*المیول و تقییم دینیة العلوم / دکتر سعید زیباکلام
*العلم الدینی أداة تطبیق الاسلام فی العمل الاجتماعی / حجت الاسلام سید مهدی میرباقری
*مقدمات أسلمة العلوم الانسانیة / استاد مصطفی ملکیان
*الاسلام و العلوم الجتماعیة؛ نقد حول دیننة العلوم / دکتر عبدالکریم سروش

... و یمکن ایجاز الصورة العامة لِلآراء المطروحة فی هذه المجموعة بما یلی:
یعتقد البعض، و من ضمنهم السیدان ملیکان و سروش، أن العلم الدینی غیر ممکن و غیر ضروری و یؤکدون علی وجود تناقض منطقی فی مفهومه. و فی مقابل هؤلاء تقّف آراء أخری تری بأن العلم الدینی امر ضروری و ممکن و حتی اَنّ بعضه متحقق.
و من بین القائلین بامکانیة و ضرورة العلم الدینی، فئة تری بأن جمیع المفاهیم، الأسالیب و مناهج العلوم وحتی قواعد المنطق والریاضیات من الممکن أن تکون دینیة أو غیر دینیة و ینبغی علی علماء المسلمین...
و من زاویة اُخری یری السید نصر اَنّ العلوم التی أنتجها المسلمون فی مرحلة الحضارة الإسلامیة کانت علوماً دینیة و قدسیّة. و لکن السید میر باقری یعتقد بأن...
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط