بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سرداران ایران زمین 14: سردار سبز (میرزا کوچک خان جنگلی)

ناشر امیرکبیر

نویسنده مهدی میرکیایی

تصویرگر سید حسام طباطبایی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 20

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 39296 10003022
3,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مجموعه «سرداران ایران زمین» به تمام سردارانی که از خاک ایران زمین در مقابل مهاجمان بیگانه شامل مقدونی ها، رومی ها، مغول ها، عثمانی ها، پرتغالی ها، هلندی ها، روس ها، انگلیسی ها و بعثی ها دفاع کردند، می پردازد. از آریوبرزن تا شهید همت.

در واقع این اثر داستان نیست و کوشیده شده است برهه ای از تاریخ را به صورت داستان برای مخاطبان نوجوان بازگو کند.-------------

خون های بسیاری برای حفظ خاک و ناموس این سرزمین بر زمین ریخته شد و مردان بسیاری جان خود را برای این خاک فداکرده اند که شاید نسل نوجوان ما کمتر با این سلحشوران میهن در طول تاریخ آشنا باشند. این اثر مجموعه ای 16 جلدی است که در آن داستان زندگی این سلحشوران وطن به زیبایی برای نوجوانان روایت شده است. تصویرگری بسیار زیبای سید حسام طباطبایی بر جذابیت کتاب افزوده است. نویسنده، این 16 سردار را به گونه ای انتخاب کرده که به نوعی تاریخی 2600 ساله تمدن ایران از زمان هخامنشیان تا پس از انقلاب اسلامی را دربرگرفته است. آریوبرزن (در دوران پایانی حکومت هخامنشی که دلاورانه در برابر هجوم اسکندر ایستادگی کرد. سورنا سردار بزرگ ایرانی که در دوران اشکانیان جانانه جان فشانی که کرد و به قدری در بین مردم محبوبیت یافته که به دستور شاه اشکانی کشته شد. یعقوب لیث که به حمایت از مظلومانی برخواست که در حکومت عباسی به آن ظلم و ستم فراوان می شد. علی پسر بویه که بر ضد حکومت ظالم عباسی شورید و دولت شیعی آل بویه را تأسیس کرد و زمینه ساز شکوفایی علمی و فرهنگی تشیع گردید. امام قلی خان سردار بزرگ صفوی که در زمان اشغال جنوب ایران توسط پرتغالی های استعمارگر، بر ضد بیداد کم نظیر آنها به مبارزه برخواست. الله وردی خان که با سلحشوری های خود اشغالگران عثمانی و ازبک را از غرب و شرق ایران در زمان صفویان بیرون راند. حکایت عبدالرزّاق سبزواری که در حمله مغول به ایران برای دفاع از ناموس و خاک وطن جانفشانی کرد. میر مُهنّا که در زمان زندیه به مبارزه با استعمارگران انگلیسی و هلندی برخواست. عباس میرزا و حسن خان سالاری که در ماجرای تجاوز روس ها در زمان فتعلی شاه قاجر به دفاع از مرز های میهن پرداخت. باقرخان تنگستانی که باز هم در جنوب با استعمار انگلیس که به خاک میهن طمع داشت مبارزه کرد. میرزا کوچک خان جنگلی، شهید چمران و شهید همت سه سردار بزرگ وطن در دوران معاصر هستند که همگی جان خود را در راه استقلال میهن فدا کردند.
خواندن این مجموعه علاوه بر مرور مختصر تاریخ این سرزمین و آشنا شدن با خیانت ها و بی کفایتی ها و عبرت ها و از سوی دیگر، رشادت ها و جانفشانی ها، ارزش خاک وطن را بیش از پیش برای نوجوانان این سرزمین عیان کند.

یونس استادسرایی مشهور به میرزا کوچک خان جنگلی مبارز انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل بود که در اعتراض به نقض تمامیت ارضی و استقلال ایران از سوی بیگانگان بعد از مشروطه قیام کرد...

مردم از آنها که امان روس ها را بریده بودند با غرور و افتخار صحبت می کرند. حالا دیگر خان ها زمین داران جرئت نمی کرند به کشاورزان ستم کنند... امام روس ها که می دیدند حریف جنگلی ها نمی شوند، به فکر چاره افتادند. آنها فکر می کردند چون با جنگل و راه های کوهستانی و شیوه های جنگلی مردم گیلان آشنایی ندارند از جنگلی ها شکست می خوردند. به همین خاطر با بعضی خان ها و زمین داران محلی دست به یکی کردند و از آنها خواستند با تفنگچی هایشان به جنگ جنگلی ها بروند. یکی از این خان ها، مردی تنومند و خشن به نام عبدالرزاق شفتی بود...
او به روس ها گفت: درو کردن این علف های هرز از سر راه، به آسانی خوردن یک انجیر است. روس ها... سلاح و مهمات زیادی به او دادند و از او خواستند تا می تواند تفنگچی های بیشتری را مسلح کند. مردم روستاها خیلی زود خبر را به میرزا رساندند.
عبدالرزاق با تفنگچی هایش عازم جنگل شده بود و هنوز در آغاز راه بود که جنگلی ها پیش دستی کردند و بر سر آنها ریختند. عبدالرزاق اولین فردی بود که از میدان جنگ فرار کرد... بقیه یا اسیر شدند یا فرار کردند.
میرزا با اسیران صحبت کرد و آنها را که با گرفتن پول از روس ها حاضر شده بودند به جنگ هموطنان خود بیایند سرزنش کرد. بعد آنها را آزاد گذاشت تا به خانه هایشان برگردند و به یارانش گفت: تا جایی که در توان ما باشد، به روی ایرانی ها اسلحه نمی کشیم.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-300-791-1
 • سال نشر
  1394
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1394
 • شمارگان
  2000
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحات
  20
 • ناشر
 • نویسنده
 • تصویرگر
 • وزن
  85
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 23 دی 1394
 • شناسه
  39296
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط