loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سرداران ایران زمین 9: جوان ترین سردار (میرمهنا)

ناشر امیرکبیر

نویسنده مهدی میرکیایی

تصویرگر سید حسام طباطبایی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 20

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 39301 10003022
احتمال تاخیر در تهیه
18,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مجموعه «سرداران ایران زمین» به تمام سردارانی که از خاک ایران زمین در مقابل مهاجمان بیگانه شامل مقدونی ها، رومی ها، مغول ها، عثمانی ها، پرتغالی ها، هلندی ها، روس ها، انگلیسی ها و بعثی ها دفاع کردند، می پردازد. از آریوبرزن تا شهید همت.در واقع این اثر داستان نیست و کوشیده شده است برهه ای از تاریخ را به صورت داستان برای مخاطبان نوجوان بازگو کند.

نزدیک به دویست و پنجاه سال پیش، در زمان حکومت سلسلة زند، انگلیسی ها و هلندی ها بعضی جزیره های خلیج فارس را تصرف کرده و در آنها قلعه و تجارتخانه ساخته بودند. حکومت زند، نیروی دریایی نداشت و نمی توانست آنها را از خلیج فارس بیرون کند. در این زمان سردار جوانی به نام میرمهنا به جنگ با انگلیسی ها و هلندی ها پرداخت.

----------------------

خون های بسیاری برای حفظ خاک و ناموس این سرزمین بر زمین ریخته شد و مردان بسیاری جان خود را برای این خاک فداکرده اند که شاید نسل نوجوان ما کمتر با این سلحشوران میهن در طول تاریخ آشنا باشند. این اثر مجموعه ای 16 جلدی است که در آن داستان زندگی این سلحشوران وطن به زیبایی برای نوجوانان روایت شده است. تصویرگری بسیار زیبای سید حسام طباطبایی بر جذابیت کتاب افزوده است. نویسنده، این 16 سردار را به گونه ای انتخاب کرده که به نوعی تاریخی 2600 ساله تمدن ایران از زمان هخامنشیان تا پس از انقلاب اسلامی را دربرگرفته است. آریوبرزن (در دوران پایانی حکومت هخامنشی که دلاورانه در برابر هجوم اسکندر ایستادگی کرد. سورنا سردار بزرگ ایرانی که در دوران اشکانیان جانانه جان فشانی که کرد و به قدری در بین مردم محبوبیت یافته که به دستور شاه اشکانی کشته شد. یعقوب لیث که به حمایت از مظلومانی برخواست که در حکومت عباسی به آن ظلم و ستم فراوان می شد. علی پسر بویه که بر ضد حکومت ظالم عباسی شورید و دولت شیعی آل بویه را تأسیس کرد و زمینه ساز شکوفایی علمی و فرهنگی تشیع گردید. امام قلی خان سردار بزرگ صفوی که در زمان اشغال جنوب ایران توسط پرتغالی های استعمارگر، بر ضد بیداد کم نظیر آنها به مبارزه برخواست. الله وردی خان که با سلحشوری های خود اشغالگران عثمانی و ازبک را از غرب و شرق ایران در زمان صفویان بیرون راند. حکایت عبدالرزّاق سبزواری که در حمله مغول به ایران برای دفاع از ناموس و خاک وطن جانفشانی کرد. میر مُهنّا که در زمان زندیه به مبارزه با استعمارگران انگلیسی و هلندی برخواست. عباس میرزا و حسن خان سالاری که در ماجرای تجاوز روس ها در زمان فتعلی شاه قاجر به دفاع از مرز های میهن پرداخت. باقرخان تنگستانی که باز هم در جنوب با استعمار انگلیس که به خاک میهن طمع داشت مبارزه کرد. میرزا کوچک خان جنگلی، شهید چمران و شهید همت سه سردار بزرگ وطن در دوران معاصر هستند که همگی جان خود را در راه استقلال میهن فدا کردند.
خواندن این مجموعه علاوه بر مرور مختصر تاریخ این سرزمین و آشنا شدن با خیانت ها و بی کفایتی ها و عبرت ها و از سوی دیگر، رشادت ها و جانفشانی ها، ارزش خاک وطن را بیش از پیش برای نوجوانان این سرزمین عیان کند.

میر مهنّا(ی نوزده ساله) نباید لحظه ای هلندی ها را آسوده می گذاشت. حالا همه سربازانش و خانواده آنها را از بندر ریگ به خارکو آورده بود؛ جزیره ای کوچک در نزدیکی خارک. اکنون به دشمن نزدیک تر بود. کشتی هایش شب و روز بین خارک و خارکو حرکت می کردند و به کشتی های هلندی یورش می بردند. از ترس میر مهنّا کشتی های کشورهای دیگر هم به خارک نزدیک نمی شدند. آذوقه و مواد غذایی در خارک بسیار کم شده بود.
هلندی ها هیچ وقت فکر نمی کردند میرمهنّا و یارانش به خا کو بیایند. خارکو هوای بسیار بدی داشت. کسی در آنجا زندگی نمی کرد و آب آن هم شور و بدمزه بود.
در این مدّت هر دو چشم میرمهنّا از آب شور خار کو آسیب دیده بود و پس از مدتی یک چشمش نابینا شد؛ اما حاضر نبود خار کو را ترک کند. احساس می کرد با حضور در این جزیره گلوی دشمن را گرفته و می فشارد.
سرداران ایران زمین؛ جلد 9، ص13
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما