loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

روح و نفس

ناشر بنیاد حکمت اسلامی صدرا

نویسنده سید محمد خامنه ای

سال نشر : 1387

تعداد صفحات : 225

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

کتاب حاضر دارای چهار فصل است:

فصل اول به ماجرای نفس و روح در صدر اسلام می پردازد.

فصل دوم، روح و نفس در قرآن و حدیث، واژه روح در قرآن مجید، روح در حدیث اهل بیت علیهم السلام، واژه نفس در قرآن مجید و نفس در حدیث اهل بیت علیهم السلام را بررسی می کند.

فصل سوم، مباحثی همچون روح در فلسفه، کلام، عرفان و حکمت متعالیه را مورد کنکاش قرار داده است.

فصل چهارم به مسئله روح و نفس در آراء شیخ مفید اشاره دارد و نویسنده در پایان کتاب، به روح افلاطونی در فلسفه ملاصدرا و نفس در حکمت متعالیه ملاصدرا پرداخته است.

مؤلّف در این کتاب بر آن است که با تکیه برمعانی «نفس» و «روح» در قرآن و حدیث با دیدگاههای شیخ مفید، شیخ الرئیس فقه و کلام شیعه، بیشتر آشنا شود و به معانی قرآنی، حدیثی و استدلالی نظریه وی دست یابد.

برای این کار، نخست به سیر و تطورات مفاهیم «نفس» و «روح» در میان علمای اسلامی می پردازد، و به پاره ای از بدفهمی های مسلمین از این دو لفظ، و تأثیر و نقش عوامل خارجی در این انحراف اشاره می کند.

در مقدمه آمده است:
در بررسی تاریخی علوم اسلامی به مسائلی مشترک میان علم کلام و قرآن و حدیث برمی خوریم که گاهی سبب برخورد و مباحثات بسیاری میان اصحاب عقل و نقل شده است. یکی از این مسائل، مسئله روح است که میان این دو بینش معرفتی، یعنی علم کلام و علم تفسیر و حدیث، که هردو از آبشخور قرآن سیراب می شوند ولی اصحاب حدیث کمتر از مشکلات به اندیشه و استدلال عقلی بها می دهند ـ نزاع افکنده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما