بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت
 1. خانه
 2. کتاب
 3. اسلام (2)
 4. اسلام - کلیات (4-2)
 5. ارتقای مرجعیت شیعه: بررسی انتقادی (ابتذال مرجعیت شیعه) اثر دکتر محسن کدیور

ارتقای مرجعیت شیعه: بررسی انتقادی (ابتذال مرجعیت شیعه) اثر دکتر محسن کدیور

ناشر : دفتر نشر معارف

نویسنده : حسن علی پور وحید

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 207

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 40261 10003022
8,500 7,650 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

«ارتقای مرجعیت شیعه» در چهار بخش و سه پیوست سامان یافته است: بخش اول به کلیات و بیوگرافی کدیور می پردازد. بخش دوم، انگیزه های آفرینش «ابتذال مرجعیت شیعه» و عواملِ مؤثر بر متن را به اختصار می کاود. بخش سوم، مهمترین اصول و شبهات حاکم بر نوشتار کدیور را گزارش و پاسخ می دهد. بخش چهارم نیز تراز کنونی فقاهت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای و بُرد جهانی و ابعاد فرامذهبیِ مرجعیت ایشان را روایت می کند.

روانشناسی ریزش در حوزه های علمیه، زخم هایی مثل خوره و تکرار تاریخ با دو نامه عناوین سه پیوست این کتاب هستند.

حسن علی پور وحید در بخشی از کتاب می نویسد: «نویسنده محترم «ابتذال» [محسن کدیور] هدف نوشتار را انتقاد از مرجعیت رهبر انقلاب اسلامی معرفی می کند؛ ولی بارها عدالت و صلاحیت بسیاری از مراجع و مجتهدان معاصر شیعه را نیز زیر سؤال می بَرد. هرچند کدیور رویکرد خود را تحقیق و تفقّه می خواند؛ ولی خواننده به راحتی انگیزه سیاسی نیرومند و مسلّطی را می یابد که در پسِ واژگان، سطرسطر و صفحه صفحه کتاب را مدیریت می کند و جریانی مصمم و خستگی ناپذیر می آفریند تا وثاقت و صلاحیت فقهی همه مراجع و فقهایی را که همراه و حامیِ نظام اسلامی هستند، مخدوش جلوه دهد.»

وی در ادامه می افزاید: «دیالکتیک ذهنیِ مسلط بر «ابتذال مرجعیت شیعه» و نوشتار مکمّل و همزاد آن یعنی «استیضاح رهبری» در تعامل با عواملی چون «دشمنی» با نظام اسلامی به شدت تأثیر پذیرفته، تغییر و تحولات درونی آن، متأثر از مؤلفه هایی این چنین تعریف و تحلیل می شود. منطق، ذهن و زبانِ غالب بر متن «ابتذال مرجعیت شیعه» اتهام و انتقام نسبت به مرجعیت و مجتهدان شیعه را پی می گیرد. دشمنی آشکار با نظام اسلامی، پرده ای میان ذهن نویسنده و واقعیت می کشد و مانع از درک و دیدن حقایق می شود. از این رو، «ابتذال مرجعیت شیعه» به شدت فضای فیلترینگ را گذرانده و لجاجت و انکار واقعیت در شمار فیلترهای قدرتمندی است که بر سر راه یک یک گزاره ها نشسته و مانع از ورود و خروج آزاد اطلاعات و داده ها می شود.»

نویسنده بیان می کند: «منطق حاکم بر «ابتذال مرجعیت» محتوا را به گونه ای سامان می بخشد که خواننده باید از مفاهیم نهفته و لایه های میانی متن، به تفکر جهت دار و مدیریت شده از سوی محافل خاص برای مرجعیت شیعی هدایت شود. کتاب در فرجام خویش مدلی از مرجعیت را الگوسازی و به جامعه شیعی ارائه می دهد که قلّه آن آقای منتظری و برخی از منتقدان و معارضان نظام اسلامی است. خواننده با مرور متن، بارها این یافته را در ذهن و بر زبان خویش جاری می بیند که «عناصر و انگیزه های غیرمعرفتی، روزنه ها را بر ورود و خروج عوامل معرفت و فقاهت مسدود ساخته اند و سرنوشت استدلال ها و استنتاج ها را عواملی جز علم و معرفت تعیین می کند». «ابتذال مرجعیت شیعه» معرکه ای است برای تقویتِ نظریه معرفت شناسیِ «تأثیر ساحات غیرمعرفتی بر ساحت معرفت» و دست یازیدن مؤلفه های غیرمعرفت بر معرفت در یک متن به ظاهر علمی.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-531-906-7
 • سال نشر
  1394
 • چاپ جاری
  2
 • تاریخ اولین چاپ
  1394
 • شمارگان
  1000
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  207
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  262
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 5 اسفند 1394
 • شناسه
  40261
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط