loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

زیباتر از زندگی: شهید آوینی از نگاه دیگران

ناشر جامعه نو

گردآورنده کتاب محمود مزرعتی

مستندساز شفیع آقامحمدیان

سال نشر : 1390

تعداد صفحات : 256

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

در این کتاب مجموعه مقالاتی به قلم نویسندگان مختلف درباره شخصیت و زندگی شهید آوینی آورده شده است.

چه کسانی و چرا از تحول شخصیت شهید آوینی و گذشته او می ترسند، در جستجوی حقیقت، تجربه هایی که سرچشمه تغییر شدند، یک آوینی شبیه خودشان ساخته اند، مرتضی را تا زنده بود نمی شناختم، گوشه های خاموش و پنهان یک تفکر، رسم رفاقت نبود، زمان و جهان تحول، آوینی یک شروع بود، مرتضی دست نیافتنی نیست، آوینی در میان جمع بود اما تنها بود، تمام بی تابی های آوینی، تغییر او معجزه تمام عیار بود، آقای آوینی! به خدا هم فکر کنید، این همان کسی است که نگذاشتید نمازش را بخواند، بعدها به من گفت، یک شاخه گل مریم، آوینی به دور از سیاست بازی های حرفه ای و ... برخی عناوین مقالات کتاب است.

افرادی چون محمدعلی زم، بهروز افخمی، عماد افروغ، کیومرث پوراحمد، مهدی کلهر، سیده کوثر آوینی دختر شهید آوینی، حسین معززی نیا داماد آوینی، مریم امینی همسر آوینی برخی مقالات کتاب را رقم زده اند.

کتاب در بخش پایانی دست نوشته منتشرنشده ای از آوینی را با عنوان «درباره خیانت در انحلال جهاد سازندگی» و همچنین گفتگویی با همسر شهید آوینی و نامه تاریخی آوینی به وزیر ارشاد وقت، آورده شده است.

در بخشی از کتاب به نقل از آوینی و در تعریف سینمای دینی می خوانیم: ما بیاییم ماجرای یک دزدی را به تصویر بکشیم با قصه و داستان که در آن چهار تا معنویت هم اتفاق بیفتد، آن وقت می شود گفت سینمای دینی اتفاق افتاده است. اگر بخواهیم همه اش آیه و حدیث بخوانیم و به گورستان برویم که جواب نمی دهد.

شفیع آقامحمدیان، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در بخشی از مقدمه این کتاب می نویسد:
«در چهارچوب زندگی تکلیفی در بستر فرهنگ و هنر می توان همه آثار هنری نفسانی را سوزاند. در پیدا کردن اسوه و نگاه به پیرمراد است که می توان درباره بسیجیان و رزمندگان روایت فتح ساخت و با تکیه بر فرهنگ عاشورا و حماسه جاودان تاریخ اسلام، عرفان و معرفت خداجویان دوران معاصر را به تصویر کشید... اگر نقدی به آثار و فیلم های شهید آوینی وارد باشد و این نقد بتواند راه او را در این مسیر کامل تر کند، این نقد توسط کسانی می تواند انجام شود که در این وادی قرار دارند؛ یعنی همچون او در قالب یک هنرمند مؤمن تکلیفی حرکت می کنند، نه آنان که خود را شبه روشنفکر می دانند یا واخورده و منفعل در برابر جریان فرهنگی هنر غرب هستند...»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما