loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

عذاب دوست داشتن

ناشر کتاب نیستان

نویسنده عبدالجبار کاکایی

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 128

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 41946 10003022
10,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مجموعه «عذاب دوست داشتن» شامل بخشی از ترانه های کاکایی است که در سال های دور و نزدیک سروده شده است. بسیاری از ابیات این ترانه ها برای مخاطب صفحات کاغذی این کتاب گوش آشنا است.

زمزمه بسیاری از این ترانه ها که نام خواننده و آهنگساز آنها نیز در انتهای بسیاری از آنها درج شده است، در حافظه تاریخی مخاطبانش، آنها را در موقعیتی نوستالژیک و در مواجهه با موقعیتی برای یادآوری تصویری خاطره انگیز در سینما یا تلویزیون و یا قطعه ای خاص از یک آلبوم موسیقی قرار می دهد.

کاکایی در ترانه هایش وفاداری خود به شعر کلاسیک را نشان داده است. او از سویی حاضر به شکستن بی حد و اندازه قواعد شعر کلاسیک برای رسیدن به ساختار ترانه هایش نیست و از سوی دیگر سر آن ندارد تا مخاطب ابیات ترانه هایش به سادگی سر از مفاهیمی در بیاورد که او در شعرهایش القا می کند.

از این زاویه باید ترانه های کاکایی را لابیرنتی دانست که مخاطب در مواجهه با هریک از آنها با موقعیت ها و اتفاقات متعددی روبروست. همچنین موقعیت ویژه بدنه ترانه های او که به شکلی قابل توجه تنها اجازه حضور مفاهیمی خاص را در ظرف خود می دهد در کنار استعاره ها و ایهام های هنرمندانه ای که او از سنت شعر فارسی امانت گرفته از ترانه­های او نه یک متن سطحی و دم دستی، که قطعاتی موزون و آهنگین و با فخامت یک شعر کهن یا نو ساخته است.

ترانه های کاکایی به تصریح خود او در ادامه سنت شاعرانه وی و برای خلق بیانی مدرن و روایتی امروزین از اندیشه او سروده می شود. او با ترانه زبانی را برای شعر گفتن انتخاب کرده است که سریع­تر و راحت تر بتواند حس درونی خود را با مخاطبش به اشتراک بگذارد. به باور کاکایی ترانه راهی برای خارج کردن شعر از انزوای شاعرانه خود و دور شدن از فضایی که در آن تنها مخاطب شعر شاعران هستند. عمده ترانه های کتاب عذاب دوست داشتن با مضامین عاشقانه سروده شده است و وزن و ساختار سرایش آنها نیز به گونه ای است که ابیاتی بسیار کوتاه دارند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما