بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

استثناء گرایی آمریکایی، اروپا مرکزی و دیگری سازی مسلمانان

ناشر : امیرکبیر

نویسنده : سید سعیدرضا عاملی

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 613

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 42469 10003022
55,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب استثناگرایی آمریکایی، اروپا مرکزی و دیگری سازی مسلمانان یک اثر مهم در فرآیند فهم افزایش شدید اسلام هراسی جهانی و لحظات دشواری است که بشر امروز با آن مواجه است.

در این کتاب یک تحلیل عالی در مورد ریشه های مسئله برای ما ارائه شده است و تصویر جدیدی از مطالعات انتقادی در قالب نقد انتقادی متعالی ارائه شده است. پروفسور سعید رضا عاملی با مراجعه به تاریخ، از اندلوس و جنگ های صلیبی، اشغال آمریکا در سال 1492، ابداع افسانه ریشه های اروپا در یونان باستان که در سده هجدهم روی داد، ساختارهای اروپامرکز دانش جهان مدرن، تا روایت های شرق شناسانه از «جنگ علیه ترور» که اخیرا روی داده جلو می رود و یک چشم انداز بلند مدت به واسازی افسانه های اصلی مدرنیته غربی ارائه می کند. (پروفسور رامون گروسفوگوئل استاد دانشگاه برکلی)

در بهمن ماه 1393 مقام معظم رهبری نامه روشنگرانه و انتقادی نسبت به سیاست های دولت های غربی در تخریب حقیقت اسلام، خطاب به جوانان آمریکا و اروپا منتشر کردند و در این نامه نخست راه تعامل با متعصبین قدرت گرا که امروز منافع خود را در جنگ و تجارت جنگ دنبال می کنند را بستند و دوم به خوبی تشریج کردند که عامل اصلی جنگ های سدة اخیر که منجر به کشته شدن انسان های بی گناه و جنایات بسیاری در اقصی نقاط جهان شده، آمریکا و اروپاست. در سده بیستم که انتظار می رفت سده آگاهی، دانش و صلح باشد، شاهد کشتارهای جمعی بسیار، وحشی گری ها و زورگویی ها بودیم و تلفات جنگ در این سده 22 برابر تلفات جنگ در سده هجدهم و 12 برابر تلفات جنگ در سده نوزدهم است. وضعیت سایر جنبه های زندگی انسان هم بد و حتی در برخی موارد مثل اخلاق و حقوق کودکان، اسفناک است.

سعید رضا عاملی استاد ارتباطات و مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران که تا کنون چندین کتاب انتقادی نسبت به غرب و رابطه آن با اسلام در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی منتشر کرده، این بار کتابی را با عنوان استثناء گرایی آمریکائی، اروپامرکز و دیگری سازی مسلمانان به زبان فارسی منتشر کرده که به تازگی به بازار آمده است. عاملی در این کتاب سویه های مطرح شده در نامه مقام معظم رهبری را به عنوان چارچوب نظری خود در نظر گرفته و تلاش کرده استثناگرایی آمریکایی را در این چارچوب مطالعه و تشریح کند. عاملی تلاش کرده نشان دهد که اگرچه نامه مقام معظم رهبری کوتاه است، اما سویه های مطرح شده در این نامه دارای عمیق ترین لایه های تحلیلی و تاریخی است که بخشی از آنها در این کتاب مطرح شده است.

یکی از نظریاتی که اخیرا مورد توجه متخصصان علوم اجتماعی و مخصوصا متفکران انتقادی پسا استعماری و آمریکا شناسی واقع شده است، استثناگرایی آمریکایی است. همه فرهنگ ها و ملت های دنیا چیزهایی دارند که به آن افتخار کنند. اما، شکل گیری مفهوم استثناگرایی آمریکایی زمانی اتفاق افتاد که این نگرش ملی به یک جریان سیاسی بدل شد که در آن گفته می شود کشور آمریکا یک نظام جدا از بقیه دنیا است که فرجام و تاریخ آن با بقیه دنیا فرق دارد. در تمام سده نوزدهم نویسندگان، سیاستمداران، شاعران، هنرمندان و کشیشان آمریکایی تلاش می کردند به مردم ثابت کنند که ما استثنا هستیم و این استثنا بودن مسوولیتی را متوجه ما کرده است. گاهی این تفکر به صورت پیچیده و یا ساده ای به ایجاد حق برای کشوری، برای حمله، اشغال و تحریم یک کشور دیگر در می آید. استثناگرایی آمریکایی تفکری است که خود را از بسیاری از قاعده های رفتاری استثنا می کند. این استثناگرایی بر اقتضائات قدرت تأکید دارد و معتقد است مؤلفۀ قدرت تابعی از پول، قدرت سیاسی و قدرت امنیتی است.

آمریکا طوری در عرصه رسانه ای فعالیت می کند که به عنوان یک کشور استثنایی، بی طرف و خیرخواه به نظر آید اما نباید فراموش کرد که استثناگرایی آمریکایی در ذات خود نژادپرست است. خاستگاه های برتری سفیدپوستان به صورتی که امروز دیده و نهادی می شود - و این نهادی شدن انکار می شود- در ایالات متحده را می توان تا سفرهای استعمارگرانه پروتستان های کالونیست به ایرلند تعقیب کرد.
عاملی در کتاب استثناء گرایی آمریکائی، اروپامرکز و دیگری سازی مسلمانان تلاش می کند تا نشان دهد چگونه رویکرد استثناگرایانه غرب بشر را در سوگ نابودی تمدن بشری قرار داده و چگونه نامه مقام معظم رهبری تلاشی است برای یافتن قلب های آزادی و آلوده نشده از هژمونی استکبار تا پیام حق و حقیقت را به گوش آنها برساند.

عاملی در فصل اول خود به مفهوم نقد پرداخته و اصول حاکم بر کار خود در مورد نقد را توصیف کرده است. در این بخش عاملی با توضیح رویکردهای انتقادی رایج، آنها را رد می کند و رویکردی به نام نقد تحلیلی متعالی ارائه می کند که در واقع نقد از منظر حق و حقیقت است. در فصل دوم عاملی رویکرد استثناگرایی آمریکایی را توضیح می دهد اما از رویکردهای رایج غربی به استثناگرایی آمریکایی فراتر می رود و توضیح می دهد که چگونه استثناگرایی دارای امتدادهای پنهان در جنبه های مختلف زندگی بشری از سبک زندگی گرفته تا علم و هنر است.

فصل سوم کتاب عاملی به ارائه تاریخی جایگزین از تاریخچه غرب اختصاص یافته است. عاملی در این فصل شیوه تاریخ نگاری غرب محور را رد می کند و معتقد نیست که غرب تاریخی از شکوفایی علمی و اخلاقی است که سر از سیاهی های رنسانس درآورد. بلکه، از نظر او تاریخ غرب جدید از سال 1492 و با آغاز استعمار نو آغاز شد و بنابراین تاریخ غرب جدید تاریخ سوء استفاده، قتل عام، چپاول و جنگ است که شیوه های ظریف تر آن را اکنون شاهد هستیم.

مطالعات انتقادی آلوده به دیدگاه های کلیشه ای یک جانبه نگر مارکسیستی، نئومارکسیستی و لیبرال است که درنهایت جنبه هایی از ضعف و کاستی در نظام سرمایه داری، مصرف گرا و لیبرال غرب را منعکس می کند. این نوع نقد منعکس کننده نگرش سکولار است و فاقد توجه به امر متعالی و توجه مرکزی به مفهوم سعادت جاودانه و جنبه های معنوی و الهی زندگی است لذا یک نقد جامع نگر متعالی یا "نقد تحلیلی متعالی" محسوب نمی شود. به همین دلیل، اصل جامعه و اندیشه های سیاسی و اجتماعی غرب و همچنین نقد نظری و عملی غرب محصولی جز نگرش سطحی نگر، بخشی و ناظر بر جنبه های خاص را ندارد. (از متن کتاب)

فصل چهارم هم در امتداد همین فصل شرمندگی های غرب را مطالعه می کند. غرب بر خلاف آنچه گفته می شود، مجموعه ای از شرمندگی است. برده داری، جنایت، جنگ، مواد مخدر، خانواده های در هم ریخته، سوء استفاده از کودکان، جنون فلسفه های مادی و حماقت تنها بخشی از شرمندگی های غرب هستند که عاملی آنها را به صورت مستند مرور می کند.

در فصل پنجم کتاب عاملی به مسئله نژاد پرستی و جدایی نژادی می پردازد. گرچه غرب امروز به چند فرهنگی گرایی و رواداری خود می نازد، اما عاملی به خوبی و به صورت مستدل نشان می دهد که چگونه غرب تاریخی از نژاد پرستی و دیگری هراسی داشته و مهم تر از آن، چگونه همین امروز هم این جنایات در قالب قوانینی مثل مداخله بشردوستانه انسان های زیادی را نابود می کند.

کتاب پروفسور سعید رضا عاملی تحت عنوان "استثناء گرایی آمریکایی، اروپامرکزی و دیگری سازی مسلمانان" یک ابتکار و اثر بسیار مهم در مباحث امروز است که مرتبط با ظلم های دنیای غرب و رهاسازی مردم جهان است. هر کسی که علاقمند به شناخت گذشته، امروز و آینده ساختارهای رابطه سلطه گرایانه شمال و جنوب و پاسخ به آنها از طریق الهیات آزادی بخش است توصیه می شود حتما این کتاب را بخواند. (پروفسور انریکه دوسل آمبروسینی، استاد فلسفه غرب دانشگاه اتونوما دی مکزیکو)

عاملی که پیشتر چندین پژوهش بین المللی در مورد حقوق مسلمانان در غرب انجام داده و با این حوزه آشناست فصل ششم کتاب خود را به اسلام هراسی اختصاص داده و توضیح داده که چگونه موجودیت غرب از آغاز به عنوان امری در تقابل با اسلام شکل گرفت و امروز هم «غرب» موجودیت خود را در تقابل با اسلام می جوید. عاملی توضیح می دهد که این فرآیند در گذشته به صورت سخت انجام می شد اما اکنون به صورت ظریف تری و در قالب مقابله با تروریسم انجام می شود.

فصل هفتم کتاب به مسئله مهم در بنیان قدرت و نفوذ غرب، یعنی رسانه پرداخته است. عاملی به جای توجه ساده به عمق دسترسی و گستردگی فعالیت های رسانه ای غرب، یک گام پیشتر رفته و نشان داده که نظام رسانه ای در غرب بخشی از یک سازوکار پیچیده و بسیار حساب شده است که موجودیت غرب به عنوان امری که در برابر اسلام شکل گرفت را تقویت می کند. عاملی برای اثبات این نظریه خود به پژوهش های میدانی و مهمی که در این عرصه شده اشاره می کند.

غرب برای صدها سال دیگران را به قتل عام، فساد، غیرمنطقی و بی رحم بودن متهم کرده است. با وجود این که چنین جرایمی در سرتاسر دنیا روی می دهند، بدون شک غرب مرتکب وحشتناک ترین و گسترده ترین موارد آن شده است. درواقع، از هیچ جنبه ای نمی توان آن چه که غرب انجام داده را با دیگر موارد مقایسه کرد. (از متن کتاب)

با نزدیک شدن به انتهای کتاب، عاملی همگام با نامه مقام معظم رهبری به سمت ارائه راه حل حرکت می کند. در فصل هشتم عاملی به رها شدن از عصبیت قومی اشاره می کند و توضیح می دهد که راه جلوگیری از جنگ های بیشتر و کشته شدن میلیون ها انسان بیگناه، رها شدن از عصبیت قومی و بازگشت به انسانیت انسان و حق است.

فصل نهم کتاب به شرق شناسی پرداخته است. عاملی در این فصل توضیح داده که شرق شناسی به عنوان بخشی از موجودیت غرب پدید آمده و بنابراین خود امری در تقابل با اسلام است که گاهی با مسلم فرض کردن فرضیه های نادرستی مثل انسانی بودن منشا قرآن در جهت اعتبار زدایی از دینی حرکت کرده که تنها راه حرکت انسان به سمت صلح و آرامش است.

از اهداف دیگری سازی و دیگری هراسی می توان به جداسازی بین پیروان ادیان، ملت ها، فرهنگ ها و اقوام مختلف، ایجاد روحیة خودکم بینی در میان «دیگران»، تحقیر، نفرت و ایجاد ترس موهوم از «دیگران»، تقویت و تشدید تفاوت و فاصله میان خود و دیگری به منظور از میان بردن هرگونه فرصت برای دیگری برای بیان کردن خود، افزایش همبستگی و یکپارچگی در «ما»، راه اندازی جنبش هایی علیه «دیگران»، عدم پذیرش روابط انسانی مشترک، استفاده از منابع و فرصت های موجود کار و آموزش و مسکن و بهداشت توسط «ما» و برقراری مجدد هویت ملیِ تضعیف شده در «ما» اشاره کرد. (از متن کتاب)

عاملی این خط را در فصل دهم که فصل پایانی این کتاب است ادامه داده و اسلام را به عنوان دینی تمدنی که سرنوشت بشر و نجات دهنده اوست معرفی کرده است. عاملی با توجه به اصول جهانشمول دین اسلام، توضیح داده که چگونه بشر امروز راهی جز بازگشت به دین حق که دین خاتم الانباست ندارد.

این فصل ها که به صورت دقیق و از روی مضمون ها و سویه های موجود در نامه مقام معظم رهبری طراحی شده اند با سخنان حکیمانه ایشان در مورد موضوع هر فصل همراه شده اند. بخش پایانی کتاب هم جمع بندی عاملی از مضامین این نامه بزرگ است.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-00-1846-0
 • سال نشر
  1395
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1395
 • شمارگان
  1000
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحات
  613
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  1058
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  دوشنبه 31 خرداد 1395
 • شناسه
  42469
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط