بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

شرحی بر خطبه فدکیه (مبانی معرفتی و زمینه های تاریخی)

ناشر : تمدن نوین اسلامی

تحقیق و تنظیم کتاب : کارگروه تدوین حکمت

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 230

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 52184 10003022
16,000 14,400 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب مجموعه سخنرانی های استاد میرباقری در جمع مبلغین حوزه علمیه قم ایراد شده که توسط کارگروه تدوین حکمت آن را تنظیم شده است.

خطبه ی فدک از برجسته ترین اسناد معرفتی اسلام است که در مصادر قدیمی شیعه و سنی نقل شده و سندی قابل اعتماد است.
این خطبه به بهانه ی غصب فدک ایراد شد.
فدک نام یکی از مناطق شمالی مدینه بود که بعد از فتح خیبر (در جریان نزول و آت ذی القربی حقه) به حضرت زهرا (س) بخشیده شد.
بعد از رحلت حضرت رسول (ص) این سرزمین به دستور خلیفه اول مصادره شد.
حضرت زهرا (س) در جریان باز پس گیری فدک این خطبه را در جمع مهاجر و انصار ایراد نمودند که حاوی حقایق زیادی بود.

استاد میرباقری قبل از ورود به فضای خطبه، مبانی و پیش فرض هایی را مورد بررسی قرار می دهند که در فهم اصلی مساله نقش اساسی دارد.
ایشان اولا نقش و جایگاه حضرت زهرا را را در عالم مورد بررسی قرار می دهند. و ثانیا روشن می سازند که این واقعه صرفا باز پس گیری یک قطعه زمین نبوده بلکه صدیقه طاهره (س) با این کار خود تاریخ بشر را به سمت وادی ولایت هدایت نمودند.

اگر خظبه حضرت زهرا را اینگونه تحلیل کنیم که زمین فدک غصب شده، و آن حضرت برای استیفای ملک خودشان خطبه خوانده اند، فهم خطبه در همین زاویه محدود می شود!!
ولی اگر معتقد شدیم که حضرت صدیقه طاهره شخصیتی مهیمن بر تاریخ و قطب درگیری تاریخی حق و باطل هستند که با بلای خودشان، همه تاریخ را به سمت خداوند متعال هدایت می کنند، در این صورتخطبه فدکیه، عمق و گستره دیگری خواهد داشت.
در واقع، خطبه فدکیه را باید با توجه به شخصیت عظیمی که این کلام را انشا و القا کرده، و همچنین با توجه به مقیاس و موضوع درگیری ایشان با طواغیت، تفسیر کرد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط