loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تاریخ سیاسی خوارج شمال آفریقا در سده های اول و دوم هجری

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

این کتاب برای دانشجویان رشته های تاریخ و الهیات گرایش تاریخ و تمدن ملل اسلامی قابل استفاده است.

پیدایش فرقه خوارج، از نکته های تأمل برانگیز تاریخ اسلام است. این گروه مذهبی ـ سیاسی با برداشتی سطحی از قرآن، نخست حق حکمیت انسان ها را در منازعات انکار کرد و سپس حکومت و سلطه سیاسی انسان ها را بر انسان ها ناروا شمرد و آن را تنها متعلق به خداوند دانست. این گروه اگرچه به سبب اقدامات تندروانه حاصل از کافرانگاری بیشتر مسلمانان، در ماجرای «نهروان» قلع و قمع شد، اما طبق پیش بینی امام علی (ع) دنباله آنان تا قرن ها در صحنه سیاسی جهان اسلام ماند و به خصوص در مبارزه با دستگاه خلافت اموی نقش مهمی ایفا کردند.

جوهر اندیشه همه فرقه های خوارج مشترک بود؛ عقایدی نظیر توجه به زهد، انکار عثمان خلیفه سوم، خرده گیری بر امام علی (ع) در ماجرای حکمیت، ظلم ستیزی، اعتقاد به عدم انحصار خلافت در قریش (برخلاف گفتمان رایج در میان اهل سنت) و ... صاحبان این اندیشه ها موفق شدند در سرزمین هایی که زمینه پذیرش وجود داشت، دست به کار تبلیغ شوند و با استفاده از ناخشنودی مردم از والیان دستگاه خلافت توانستند در پایه گذاری حکومت های کوچک محلی توفیق هایی به دست آورند و در بخش هایی از سرزمین آفریقا همچون طرابلس غرب، طنجه، تاهرت و سجلماسه قدرت های کم دوام ناحیه ای و در دو مورد حکومت های پایدار اما کوچکی به وجود آورند. در کتاب حاضر تلاش شده است با تکیه بر داده های منابع، فرایند شکل گیری این نوع از حکومت ها را در آن مقطع از تاریخ اسلام بازکاوی شود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما