بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

میدان های معنایی در کاربست قرآنی

ناشر : چاپ و نشر دارالحدیث

نویسنده : محمد رکعی | شعبان نصرتی

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 296

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 57409 10003022
29,000 26,100 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

معناشناسی میدان های معنایی بررسی معانی واژه ها در یک حوزه معنایی است که در آن معنا با توجه به مجموعه ای از مفاهیم مرتبط سامان می یابد ؛ به گونه ای که متن در این روش یک دستگاه سامان مند در نظر گرفته می شود. بدین ترتیب متن انعکاس دهنده ی جهان بینی آفریننده آن خواهد بود. واژه ها، ساختار سیاق و ارتباط درون متنی نشان دهنده ساختمان اندیشه و ارتباطات درونی آن است.

اثر حاضر در دو بخش مباحث نظری و مباحث کاربردی تدوین گردیده تا نقایص موجود در نگاشته های ناظر به روش میدان های معنایی را رفع کند. بخش مباحث نظری به تبیین و توضیح مبانی این رویکرد در مطالعات قرآنی و بیان قواعد و تکنیک های کاربردی روش معنا شناسی میدان های معنایی پرداخته است و در بخش کاربردی نمونه هایی در به کارگیری این روش ارائه شده اند.

کلیات و مفاهیم، اصول و مبانی معناشناسی میدان های معنایی در کاربست قرآنی، میدان های معنایی، امکان سنجی و آسیب شناسی، تحلیل معنایی و فهم کتاب، الگوی تفکر قرآنی بر اساس معناشناسی همزمانی، درآمدی بر معناشناسی جهل در قرآن، مطالعات قرآنی ایزوتسو در جهان اسلام و معناشناسی حوزه معنایی تعلیم در قرآن از فصول اصلی این کتاب است.

ضرورت و جایگاه معناشناسی، جایگاه نظری معناشناسی، معناشناسی ارائه کننده مبانی فهم متن، معناشناسی و مطالعات دینی، جایگاه کاربردی معناشناسی، تعریف معناشناسی و گونه های معناشناسی از جمله عناوین مباحث زیر مجموعه فصول بخش های اصلی این کتاب است.

معناشناسی زبانی یا زبان شناختی، معناشناسی ساختارگرا، معناشناسی میدانی، معناشناسی زایشی، معناشناسی نو ساختارگرا، معناشناسی شناختی، معناشناسی و هرمنوتیک، معناشناسی و کاربردشناسی، اصول و مبانی معناشناسی میدان های معنایی، سطوح مطالعه معناشناسی و دستگاه تصویری زبان از دیگر عناوین مباحث این کتاب است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط