بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

خطفات القدس

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 58009 10003022
قابل تهیه از مراکز پخش
25,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

موضوع کتاب یا به عبارت بهتر موضوعات کتاب پیرامون مباحث منطقی و فلسفه و کلام و هیئت (بر اساس طبیعیات قدیم) است؛ خصوصا مباحث «تعیین قبله» آن به علم نجوم قدیم مربوط می شود. البته بخش الهیات این کتاب بسیار حجیم تر از اینگونه مباحث طبیعی است.
مولف یک حکیم مشائی و تابع ابن سینا است و خصوصا در حکمت الهی از ابوعلی سینا پیروی می کند و در عین حال تبحر خاصی در حکمت اشراقی دارد.
موضوعات اولیه مطرح شده در باب منطق است و بعد از آن، طبیعیات و بعد از آن ها، الهیات مطرح شده است.
هر کدام از این موضوعات گوناگون تحت عنوان مقاله ای آمده که مولف هر مقاله را یک «خطفه» خوانده است. این خطفه ها یا خطفات جمعا پنجاه و هفت عدد را شامل می شود که لزوما ارتباط مستقیم با هم ندارند، به طوری که کتاب با خطفه ای در باب تعیین قبله آغاز می شود و در باب « الفاظ یونانی»، «کروی بودن عالم»، «چیستی حرکت»، «دور منطقی» و ... ادامه پیدا کرده و در نهایت با خطفه ای پیرامون «کثرت» به پایان می رسد.
این کتاب از مجموعه کتاب های مکتب فلسفی اصفهان به حساب می آید. حوزه ی فلسفی اصفهان، سایر مشارب فلسفی قدما را نیز در بطن خود حفظ و بازسازی کرد و حتی با توانی بیش از قبل، ضامن تداوم آن ها شد. از باب نمونه، بیشترین حواشی و تعلیقات بر شفای الشیخ الرئیس ابن سینا در همین دوران نگاشته شد؛ متون حکمت اشراق به نحو گسترده شرح و تدریس می شد، و عرفان ابن عربی نیز همچنان رواج و تداوم داشت. افزون بر این، حکیمان متأله این حوزه، این توفیق را نیز داشتند که مکتب اخلاقی ـ عرفانی تشیع را قوام بخشیده و به تربیت نفوس و ارتقای معنوی اهل سلوک همت گمارند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما