بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

دین پژوهی معاصر: درنگ و درایتی در گفتمان های سه گانه ی متجمد، متجدد و مجدد

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 6064 10003022
12,000 10,800 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب که در صدد جریان شناسی دین پژوهی در ایران است پیشگفتار کتاب سه گفتمان شاخص را در ساحت حکمت و معرفت دینی ارزیابی می کند: گفتمان متجمد سنتی، گفتمان متجدد غرب گرا، گفتمان مجدد احیاگر.

رشاد در مورد جریان اول می نویسد: جریان متجمد، با خصلت تصلب بر میراث بازمانده از سلف، متحجرانه بر مشی و مرام علمی معرفتی سنتی پای می فشرد و دیده از دیدار مناظر و مکاتب نو پدید و فرابومی فروبسته و قرن هاست که دین پژوهی را به تحشیه نگاری و تعلیقه زنی بر آثار و آرای کهن فروکاسته و اجتهاد را حتی، تقلیدی می خواهد.

نویسنده این کتاب در مورد جریان متجدد معتقد است: جریان متجدد، با انقطاع از تبار علمی خود و با بی اعتنایی و قدرناشناسی نسبت به ذخائر و خزائن غنی و قویم حکمی و معرفتی خودی، دل در گرو فکر و فرهنگ غرب غالب دارد و با گرته برداری از جنبش اصلاح دینی در آن دیار و پدیده ی پروتستانتیزم مسیحی، آرمان و آرزوی «نودینی» و «پروتستانتیسم اسلامی» را در سر می پرورد.

مؤلف علاوه بر ارزیابی این دو گفتمان و توصیف افراطی و تفریطی برای آن ها، جریان علمی را با سه خصلت از آن ها متمایز می کند که عبارتند از: 1ـ وفاداری ارزش شناسانه و مجتهدانه به مواریث فخیم و قویم خودی، 2ـ مواجهه فعال، نکته سنجانه و اصطیادی با رهاورد معرفتی دیگر ملل 3ـ اِفراغ وُسع برای گشودن راهی بدیع، در میان تحجر و تجدد برای احراز سهمی سزاوار در سرمایه حکمی معرفتی بشری.

کتاب دین پژوهی معاصر: درنگی در گفتمان های سه گانه متجمد، متجدد و مجدد» مجموعه از مقاله و مقاله هایی است که در طی سال های اخیر به زبان و قلم مؤلف جاری شده است. کتاب دربردارنده یازده فصل است. مباحثی مانند: موانع نواندیشی و نظریه پردازی دینی: موانع فرهنگی، موانع اجتماعی، موانع روانی، موانع رویکردی، موانع تدبیری و اجرایی؛ انسداد اجتهاد: معنا و مبنای اجتهاد، کارکردهای اساسی اجتهاد؛ بابسته های کنونی دین پژوهی، نهضت علمی: بایدها و نبایدها؛ آسیب شناسی گفتمان متجدد و... عناوین یازده فصل کتاب را تشکیل می دهد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما