بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

ترجمه رساله خلق اعمال

ناشر مولی

نویسنده محمد بن ابراهیم صدرالدین شیرازی (ملاصدرا)

مترجم علی بابایی

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 30

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 63917 10003022
15,000 14,250 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

ملاصدرا در این رساله نخست اقوال مختلف در خصوص مسأله قدر و افعال را ذکر می کند که شامل چهار نظریه رایج در بین علما است.
در واقع سه مرحله، در تبیین دو نظریه ای است که بیش ترین نقادی از سوی ملاصدرا بر آن ها وارد شده است: ۱ ـ اصل نظریه ، ۲ ـ ادعای طرفداران هر نظریه بر فایده آن، ۳ ـ لازمه تشنیع نظریه که قائلان از آن غافلند.

نظر گروه اول آن است که بندگان با ایجاد خداوند و با قدرت خویش مستقل و مستبدند. نظر گروه دوم این است که تنها فاعل مؤثر خداوند است. گروه سوم به حد وسط بین جبر و اختیار قایل و معتقدند خداوند بر همه چیز قادر است، اما ایشان در قبول وجود متفاوت اند.

اما نظریه چهارم از آن راسخان در علم است. بر طبق این نظر حقیقت واحد الهی، حد جامع همه حقیقت هاست. نور این حقیقت در همه موجودات سریان دارد.

ملاصدرا در ادامه با بیانی شیوا نظر خویش را تبیین کرده و برترین رتبه و اهمیت را در باب مسأله افعال الهی به آن می دهد. او وجه صحیح بیان معروف «لاجبر و لاتفویض» را شرح می دهد. طبق این بیان شخص مختار است از آن حیث که مجبور است و مجبور است از آن حیث که مختار است.

یعنی در واقع اختیارش به عینه همان اجبارش است. ملاصدرا برای روشنی بیان، مثالی ویژه همانند کیفیت فعل حق تعالی معرفی و در پایان به فیض و الهام الهی اشاره می کند که از طریق آن حقیقت مسأله بر او روشن شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما