بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. ادبیات (29)
  4. شعر و نثر ادبی (3-29)
  5. دیوان خواجه حسین مروی از سرایندگان سده دهم هجری قمری

دیوان خواجه حسین مروی از سرایندگان سده دهم هجری قمری

ناشر : سوره مهر

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 240

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 68398 10003022
10,000 9,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

شمار زیادی از تذکره نویسان از خواجه حسین و سخنوری او در میانِ شاعران هم عصرش به نیکی یاد کرده اند و هر یک شرحی کوتاه بر زندگی و اسلوب شعری او سخن ها عرضه داشته اند. او در سرودن قصیده و ماده تاریخ طبعی بس توانا داشت و در شمار شاعران محتشم دربار جلال الدین اکبر بود.

خواجه حسین مروی یکی از سفیران بازمانده ادب و هنر ایرانی است که به خاطر در دسترس نبودن نسخه کامل از دیوان وی تاکنون معرفی نشده است (به جز در تذکره ها و چند مقاله).

خواجه حسین به خاطر مهارت در قصیده سرایی و ماده تاریخ مورد توجه سلاطین گورکانی به ویژه همایون شاه و جلال الدین اکبر بود او در فنِ خوشنویسی هم از نوادر روزگار بود. صلابت شعر او طبع نازک و لطیفش و آگاهی او به دانش و هنر زمانه و به ویژه سخنوری او، باعث شد تا ارج و قربی در مقام شاعری به دست آورد و مورد توجه ادب دوستان زمانه خود و بعد از خود قرار گیرد. دیوان او سرشار از آرایه های ادبی در فن بدیع و بیانگر است. این دفتر برای پویندگان شعر و ادب پارسی به ویژه شعر دوره دوم صفوی بسیار مغتنم است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط