بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

زندگی فرهنگی - سیاسی شلمغانی؛ از استقامت تا انحراف

ناشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نویسنده محمدتقی ذاکری

سال نشر : 1397

تعداد صفحات : 319

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 79096 10003022
60,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

عصر غیبت صغری برای امامیه دوران پر چالشی بود. نخستین تجربه های غیبت امام در حالی که حتی ولادت آن حضرت برای عموم شیعه مشخص نبود شیعیان امامی را در سرگردانی فرو برد که از آن به حیرت تعبیر می شود. در چنین اوضاعی وکلای امام عسکری علیه السلام که در زمان غیبت وکالت امام دوازدهم علیه السلام را بر عهده داشتند وظیفه خطیری بر عهده گرفتند. در این دوران وکلاء توسط چهار شخصیت که به ترتیب سرپرستی دیگر وکلاء را بر عهده داشتند رهبری می شدند. با این وجود آن چه اوضاع را دشوار تر می ساخت ظهور و بروز مدعیانی بود که با بهره برداری از جایگاه علمی و یا اجتماعی ادعاهایی هم چون برخورداری از منصبی از جانب امام دوازدهم علیه السلام را داشتند. شلمغانی (مقتول در 322 ق به دستور خلیه وقت) یکی از این شخصیت های علمی است که در ابتدای امر ارتباطی نزدیک با حسین بن روح (م 305 ق) (سومین سرپرست وکلاء در غیبت صغری) داشت. اما این ارتباط نزدیک بعد از مدتی به تیرگی گرایید و روابط آن ها به رد و انکار یکدیگر انجامید. این امور سبب گردید تا علیرغم رویکرد منفی مولفان شیعی و غیر شیعی نسبت به شلمغانی در طول قرن های متمادی، در عصر حاضر برخی پژوهش ها حالات دیگری را مطرح ساخته و شلمغانی را قربانی توطئه های شخصیتی هم چون حسین بن روح و طرفدارانش جلوه دهند. با توجه به این امور بود که لزوم پژوهش مستقل در مورد شلمغانی و شناخت جنبه های مختلف علمی، فکری، اجتماعی و سیاسی وی احساس شد تا شلمغانی را آن چنان که بوده بازشناسی کند.

پژوهش پیش رو در 6 فصل تدوین گردیده که مطالب متنوعی را در خود جای داده است. در این اثر علاوه بر مباحث مقدماتی و بسترشناسی که لازمه تحقیق بود چند مسئله عمده مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است. از جمله این مسائل می توان به بررسی داده های منابع در مورد شلمغانی اشاره داشت. اختلاف گزارش های منابع متنوعی که توسط مولفان گوناگون از جهت تخصص و انگیزه در زمان های متمادی تألیف شده اند قابل توجه بود.

رهیافت به تمایل فکری شلمغانی به طیف خاصی از محدثان و راویان قبل از خود و تأثیر پذیری او از برخی از مشایخ خویش مسئله مهم دیگری بود که به آن پرداخته شد. با توجه به این که مشایخ شلمغانی در هیچ منبعی مورد اشاره قرار نگرفته اند، شناسایی افراد و شخصیت های مورد علاقه وی تنها از طریق بررسی روایات پراکنده ای که از او در منابع مختلف باقی مانده و قابل شناسایی است امکان پذیر بود. اما برای شناخت وجهه علمی شلمغانی بررسی آثار و تألیفات وی مورد توجه قرار گرفت. به این ترتیب محتوای تألیفات وی، و میزان اهمیتی که نزد مولفان شیعه داشته و این که در حال حاضر چه میزان از آن ها قابل دسترسی است مورد بررسی قرار گرفت.

مسئله دیگری که در شناسایی شلمغانی اهمیت ویژه ای دارد بررسی جایگاه سیاسی اجتماعی وی است. او جایگاه اجتماعی خاصی میان شیعیان و خصوصا قبیله بنی بسطام داشت. هم چنان که ارتباط هایی با شخصیت های سیاسی مختلف و افراد صاحب نفوذ داشت. در مقابل نیز حسین بن روح، هم از جایگاه اجتماعی والایی نزد شیعیان برخوردار بود و هم تا میزانی ارتباط هایی با شخصیت های سیاسی داشت. مطالعه در این زمینه نشان از آن داشت که شلمغانی از روابط خود با شخصیت های سیاسی برای از میان برداشتن حسین بن روح اقداماتی انجام داده است. هم چنان که در اقدامی متقابل حسین بن روح و شخصیت های نزدیک به وی این نوع اقدامات را در مقابل شلمغانی انجام داده اند.

یکی دیگر از مهمترین مباحث در مورد شلمغانی بحث از گرایش فکری او است. در منابع متعددی از انحراف های عقیدتی و حتی اخلاقی شلمغانی سخن به میان آمده است. در این اثر با دیدگاهی منتقدانه به گزارش های موجود در این زمینه پرداخته شده و احتمال هایی در مورد نادرست بودن برخی از این موارد مطرح گردیده است. در نهایت، این کتاب بازگشتی به مسئله اصلی تحقیق یعنی «عوامل موثر در فراز و فرود شلمغانی از استقامت تا انحراف» داشته و نتیجه نهایی تحقیق را ارائه داده است.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-600-195-438-2
 • سال نشر
  1397
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1397
 • شمارگان
  500
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  319
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  490
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 9 بهمن 1398
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  شنبه 29 شهریور 1399
 • شناسه
  79096
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما