بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. ادبیات (29)
  4. مباحث نظری ادبیات (1-29)
  5. نظریه و نقد ادبی: درسنامه ای میان رشته ای - جلد دوم
  • نظریه و نقد ادبی: درسنامه ای میان رشته ای - جلد دوم

نظریه و نقد ادبی: درسنامه ای میان رشته ای - جلد دوم

معرفی کوتاه

کتاب حاضر، مجموعه ای از پُرکاربردترین نظریه های نقادانه را به پژوهشگران این حوزه می شناساند. این نظریه ها عبارت اند از: فرمالیسم (نقد نو)، روانکاوی، ساختارگرایی، روایت شناسی، نقد اسطوره ای کهن الگویی، تاریخ گرایی نوین، نقد لاکانی، مطالعات زنان، نشانه شناسی شعر (رویکرد ریفاتر)، پسامدرنیسم، مطالعات فرهنگی، نشانه شناسی (رویکرد سوسور، پِرْس و بارت)، نظریه دریافت و نقد واکنش خواننده ... .» می باشد.

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 8034310003022
45,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

در بخشی از این اثر می خوانیم :«در کشور ما معمولاً معنای درست و دقیقی از «نقد» مستفاد نمی شود. دست اندرکاران فعالیت های ادبی غالباً بین «مرور و معرفی»، «تحلیل» و «نقد» تمایز نمی گذارند و هر نوع نوشتاری را که نویسنده در آن نظری راجع به متنی ادبی اظهار کرده باشد، به غلط مصداق «نقد» می پندارند. فقط از راه شناساندن نظریه های علمی نقد ادبی و نحوه کاربرد عملی آن هاست که می توان به این برداشت ها و توقعات نادرست پایان داد.

کتاب حاضر با همین هدف، مجموعه ای از پُرکاربردترین نظریه های نقادانه را به پژوهشگران این حوزه می شناساند. این نظریه ها عبارت اند از: فرمالیسم (نقد نو)، روانکاوی، ساختارگرایی، روایت شناسی، نقد اسطوره ای کهن الگویی، تاریخ گرایی نوین، نقد لاکانی، مطالعات زنان، نشانه شناسی شعر (رویکرد ریفاتر)، پسامدرنیسم، مطالعات فرهنگی، نشانه شناسی (رویکرد سوسور، پِرْس و بارت)، نظریه دریافت و نقد واکنش خواننده ... .»

* هر یک از فصل ها چهارچوب ثابتی به شرح زیر دارد:

ملاحظات کلی درباره نظریه همان فصل

اصول و مفروضات بنیادین آن نظریه

روش شناسی نقد با آن نظریه

متونی که برای نقد شدن با آن نظریه مناسب ترند

پرسش هایی که منتقدانِ پیرو آن نظریه می خواهند پاسخ دهند

مزیّت ها و محدودیت های آن نظریه

رهنمودهایی درباره نگارش نقد با آن نظریه

نمونه هایی از نقد عملی بر اساس آن نظریه

مرور نمونه های نقد

اصطلاحات کلیدی آن نظریه

نقد ادبی در این کتاب با رویکردی میان رشته ای به مخاطب معرفی شده و لذا نویسنده کوشیده است تا هم در شیوه طرح مباحث و هم در نمونه های نقد عملی، کتاب حاضر بتواند نیازهای دانشجویان در رشته های مختلف ادبیات و علوم انسانی را پاسخ دهد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی