بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

اخبار (مدنی) سیره نبوی

در صحیحین و متون تاریخی سه قرن نخست هجری

ناشر : پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 334

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 81069 10003022
41,000 38,950 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

پژوهش حاضر براساس دو کتاب حدیثی معتبر نزد اهل سنت (صحیح بخاری و صحیح مسلم) و متون تاریخی سه قرن نخست هجری پایه‌ گذاری شده است. صحیحین پس از قرآن، نزد اهل ‌سنت از جایگاه رفیعی برخوردار و مورد توجه آنان است. در این دو کتاب حدیثی و منابع تاریخی اخباری درباره پیامبر اعظم (ص) است که با ساحت قدسی آن حضرت در تضاد است. برخی دیگر از مؤلفان از ذکر فضائل اهل ‌بیت (ع)، به‌ ویژه امیرالمؤمنین علی (ع) خودداری کرده و گزارش ‌های خود را براساس انگیزه ‌های تعصبی سیاسی و مذهبی آورده ‌اند و بخشی از واقعیت ‌های تاریخی مربوط به سیره نبوی (ص) را کتمان یا تحریف کرده یا گفته ‌اند که برخی از سخنان پیامبر اعظم (ص) را فراموش کرده ‌اند که می ‌توان به حدیث غدیر اشاره کرد. گاه در یکی از صحیحین، اخباری مانند حدیث ثقلین و حدیث کسـاء آمده است که در صحیح دیگر نیست. از این‌ رو نمی‌ توان به تمام اخبار در هر یک از این متون اعتماد کرد و برای آنکه به سیره واقعی پیامبر اکرم (ص) دست یابیم، افزون بر منابع حدیثی، تاریخی و سیره‌ ای، باید از آیات قرآن و علوم دیگر از جمله تفسیر، رجال، فقه، ادبیات و مانند آن بهره گرفت. دیگر آنکه اخبار را از جهت متن و سند براساس فرایندی علمی مورد بازبینی قرار داد تا واقعیات کتمان شده یا تحریف شده، نمایان گردد. در این تحقیق اخبار سیره نبوی (ص) در صحیحین با گزارش‌ های منابع سه قرن نخست مقایسه و بررسی شد و موارد اختلاف در اخبار نیز مشخص و در قالب جدول نیز نشان داده شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط