بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

اندیشیدن: گام نخست در تفکر نقادانه

ناشر : شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

نویسنده : نایجل واربرتن

مترجم : محمدمهدی خسروانی

سال نشر : 1397

تعداد صفحات : 216

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 83015 10003022
15,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتابی که در دست دارید مقدمه ای است بر سنجشگرانه اندیشی (با «تفکر نقادی» یا «تفکر نقدی» یا «تفکر نقادانه » ]. این کتاب تعدادی از ابزارهای اصلی را که برای روشن اندیشی در هر موضوعی مفیدند، در اختیار خواننده قرار می دهد. فنون و مباحث مطرح شده را در هر حوزه ای که روشن اندیشی مورد نیاز باشد می توان به کار برد: این فنون و مباحث در بیشتر رشته های دانشگاهی و در هر مقطعی از زندگی که افراد برای تأیید نتیجه گیری های خود دلیل و شاهد عرضه می کنند کاربرد دارند.

مدخل های کتاب به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند. نخست، آن دسته که به گام های متداول در استدلال مانند گام شریک جرم می پردازند. سپس مدخل هایی که بر خطاهای فریبنده به هنگام اندیشیدن تمرکز می کنند، خطاهایی همچون خلط همبستگی = علت و مغالطه ون گگ. دسته ای از مدخلها به فنون ترغیب و تحذیر مانند گام فرضیه ای ممنوع و پاسخ سیاستمدار اختصاص دارند. و سرانجام گروهی از آنها که به وارسی عامل های روانشناختی می پردازند، عامل هایی مثل آرزویی اندیشی که می توانند مانع اندیشه واضح باشند. البته این طور نیست که همه مدخلها دقیقا در درون این طبقه بندی جای بگیرند، اما بیشتر آنها چنینند. هر مدخل شامل توضیحی کوتاه در مورد یک موضوع است و معمولا پس از توضیح، مثال هایی عرضه شده است. یکی از دلیل های ذکر مثال این است که به خواننده نشان دهد که چگونه می توان یک فن یا گام خاص را برای موردهای گوناگون به کار بست. دشوارترین گام، گام زدن از مثال کتاب مثالی است که در زندگی خودتان پیش می آید.

همان طور که در جای جای کتاب تأکید کرده ام، اندیشه واضح مسئلزم توجه دقیق به مورد خاص و بافتی است که مورد خاص در آن به می آید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط