بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

واژگان آذری و فارسی در زبان مردم تبریز

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 89934 10003022
105,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

گردآوری و تألیف کتابی که در دست دارید، «واژگان آذری و فارسی در زبان مردم تبریز»، اثر مرحوم دکتر یحیی ذکاء، نخستین مدیر بخش هنر و معماری (1365-1367ش) این مرکز، بنابر یادداشت مؤلف فقید حدود پنجاه سال طول کشید و مطابق قرارداد موجود، در 2/4/1376 مرکز نشر دانشگاهی چاپ و انتشار آن را برعهده گرفت و در 26/7/1378 کار ویرایش و آماده‌ سازی آن را به فاضل محترم و همکار پیشین ما جناب آقای حسین بنی‌ آدم سپرد و ایشان با دلسوزی و دقت ‌نظر و حوصلۀ ویژۀ خود، توانست ویرایش چهار حرف: آ، الف، ب، پ را از نظر دکتر یحیی ذکاء بگذراند، اما درپی ضایعۀ درگذشت استاد ذکاء در 28/10/1379، متأسفانه کار متوقف شد. شماری از مکاتبات و نمونه‌ هایی از دقت‌ نظر آقای بنی‌ آدم در پیوست کتاب حاضر درج شده است.

به پیشنهاد و توصیۀ چند تن از علاقه‌ مندان فرهنگ و دکتر یحیی ذکاء، مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی)، در نامۀ مورخ 10/12/1390 علاقه‌ مندی خود را برای ادامۀ کار و چاپ این اثر به مرکز نشر دانشگاهی ابلاغ کرد و مدیریت محترم آن مرکز موافقت خود را اعلام داشت. سپس متن دستنوشت اثر و یادداشتهای مربوط به آن در پایان اسفندماه 1391 در اختیار مرکز قرار گرفت. آنگاه به لطف و راهنمایی سرکار خانم دکتر ژاله آموزگار، قرار شد سرکارخانم دکتر ایران عبدی، مدرس دانشگاه همدان، که از هر جهت با موضوع کتاب آشنایی دارند، زیر نظر سرکارخانم دکتر آموزگار کار را مطابق قرارداد مورخ 10/8/1395 برعهده گیرند. سرانجام کتابِ زنده‌ یاد دکتر یحیی ذکاء با اسلوبی که ملاحظه می‌ فرمایید و شرح آن در مقدمۀ خانم دکتر عبدی آمده است، در 1/8/1397 به انتشارات مرکز تحویل گردید. این کتاب «دیر به‌ دست آمده» با همّت و پشتکار سرکارخانم بهاره بادافراس، که بدین‌ صفات شهره‌ اند، در مدتی کوتاه به زیبایی تمام صفحه‌ آرایی شد و اینک مایۀ کمال خرسندی است که اثر زنده‌ یاد دکتر یحیی ذکاء، به کوشش شماری از دلبستگان به فرهنگ ملّی ما، به دست علاقه‌ مندان و پژوهشگران می‌ رسد.

ناگفته پیداست که انتشار این کتاب نوری بر تاریخ و فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در خطۀ آذربایجان خواهد افکند و ارزش‌ های آن در پژوهش‌ های زبان‌ شناسی بسی چشمگیر و قابل توجه خواهد بود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط