بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

اقتصاد دفاع؛ از نظریه های جنگ تا فعالیت اقتصادی نیروهای مسلح

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 92136 10003022
85,000 80,750 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

اقتصاد دفاع در یک تعریف عام عبارت از استفاده از ابزارهای علم اقتصاد برای مطالعه دفاع و موضوعات مرتبط با دفاع شامل سیاست‌ ها و صنایع دفاعی، تعارص، مسابقه تسلیحاتی، خلع سلاح، تبدیل، حفظ صلح، شورش، جنگ‌ های تمدنی و تروریسم است.

از میان موضوعات بسیار گسترده­ای که در اقتصاد دفاع به آن پرداخته می­ شود در این کتاب چند بحث مهم را مورد ارزیابی قرار می­ دهیم.

در فصل نخست به بررسی تعاریف اقتصاد دفاع، تاریخچه و موضوعات این حوزه از علم اقتصاد می­ پردازیم. همان‌ طور که در آن فصل به تفصیل بیان می ­شود موضوعات مورد بحث در این بخش از علم اقتصاد بسیار گسترده است و متأسفانه در دانشکده ­های اقتصاد ایران هیچ‌ گونه توجهی به این مباحث نمی­شود.

فصل دوم کتاب به یکی از بحث­ برانگیزترین مباحث تاریخ بشر می ­پردازد. علت جنگ چیست؟ در این فصل تلاش می ­شود پاسخ به این سؤال از زوایای رشته­ های مختلف تعلیمی علوم انسانی مورد ارزیابی قرار گیرد. همچنین در این فصل به تعاریف ارائه شده در خصوص انواع جنگ و تعداد جنگ‌ ها و سایر مباحث در این خصوص می‌ پردازیم.

فصل سوم به بررسی اجمالی بودجه ­های اختصاص یافته به سازمان‌ های نظامی و انتظامی دنیا در کشورهای مختلف جهان می ­پردازیم و تحولات در بودجه­ های نظامی و همچنین عناصر هزینه‌ های نظم در برخی از کشورها را بررسی می­ کنیم. همان‌ طور که در این فصل به تفصیل بیان می­ شود تفاوت بسیار زیادی میان بودجه دفاعی و انتظامی کشورها وجود دارد. از نکات قابل تأمل در این میان نسبت بودجه به تولید ناخالص ملی کشورهاست. از میان کشورهایی که چند سال مختلف بیش از 4 درصد تولید ناخالص ملی خود را در زمینه نظامی انجام می­دهند 9 کشور در خاورمیانه قرار دارند و 6 کشور نیز در آفریقا قرار دارند.

فصل چهارم به مباحث نظری در خصوص فعالیت‌ های اقتصادی نیروهای مسلح و همچنین دامنه این فعالیت‌ ها اختصاص دارد. در مجموع دو رویکرد درباره فعالیت نهادهای نظامی در اقتصاد وجود دارد. رویکرد نخست رویکرد نئوکلاسیکی است که بر اساس آن نهادهای عمومی از جمله نیروهای نظامی و مسلح نباید در فعالیت‌ های اقتصادی شرکت نمایند. این نگرش هر چند طرفداران فراوانی در میان دانشگاهیان دارد اما همان‌ طور که در ادامه خواهیم دید در عرصه عمل، کشورهای مهد این اندیشه یعنی انگلستان و آمریکا نیز از این‌ رویکرد پیروی نمی­ نمایند. در مقابل گرایش نئوکلاسیکی، رویکردهای بدیلی وجود دارند که از هرگونه قضاوت ارزشی در خصوص فعالیت نهادهای عمومی از جمله نظامی ­ها در اقتصاد پرهیز می­ نمایند و معتقدند اثر این فعالیت‌ ها بر توسعه کشورها بستگی به ساختار نهادی آن کشورها دارد. در فصل چهارم معرفی اجمالی از گستره فعالیت نیروهای نظامی صورت می­گیرد. فعالیت‌ هایی که طیفی وسیع از فعالیت‌ های عمرانی تا ارتقای نوآوری و صادرات را دربرمی­ گیرد.

در فصل پنجم به بررسی تفصیلی فعالیت‌ های اقتصادی نیروهای نظامی و انتظامی در ده کشور منتخب خواهیم پرداخت و این مسئله را بررسی می­کنیم که هر کدام از نهادهای نظامی و انتظامی در کشورهای مختلف چه فعالیتی را با چه میزان از موفقیت یا شکست انجام می‌ دهد. ده کشوری که در فصل پنجم فعالیت‌ های اقتصادی نیروهای مسلح آنها بررسی می­شوند عبارت از آمریکا، چین، روسیه، انگلستان، فرانسه، آرژانتین، پاکستان، ترکیه، اندونزی و برمه است. در مورد انتخاب این کشورها نیز باید گفت 5 کشور نخست کشورهای دارای حق وتو در سازمان ملل هستند. بررسی کشوهای پاکستان و ترکیه به دلیل مجاورت منطقه­ ای با کشور ما انجام میشود. کشورهای آرژانتین، اندونزی و برمه از جمله کشورهایی بوده‌ اند که ارتش در آنها فعالیت اقتصادی بسیار زیادی داشته است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط