بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تعامل حوزه علمیه با رشته های علوم انسانی

ناشر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

نویسنده عبدالمجید مبلغی

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 245

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 92896 10003022
قابل تهیه از مراکز پخش
42,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب تعامل حوزه های علمیه با رشته های علوم انسانی، از مجموعه پروژه‌ های طرح جامع اعتلای علوم انسانی با پژوهش عبدالمجید مبلغی به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شده است.
عبدالمجید مبلغی در مقدمه این اثر می‌ نویسد:
این پژوهش به بررسی و تحلیل تاریخی تعامل میان علوم انسانی که عمدتاً در دانشگاه‌ ها پرورده است، با مطالعات و معارف دینی که بخش سترگ و مهمی از آن به لحاظ تاریخی محصول حوزه‌ های علمیه است، می‌ پردازد.

نوشتار تعامل را در سه سطح پیوستار پی می‌ جوید: ابتدا می کوشد درکی تاریخی از نسبت دانش‌ های حوزوی علوم انسانی حاصل آورد و در پرتو این درک تاریخی و براساس مراجعه به واقعیت‌ های بیرونی به توضیحی نهادشناسانه از محدودیت‌ ها و امکانات مؤثر در تعامل میان این دو بستر آگاهی دست یابد. این تحلیل تاریخی نهادگرا از تلاش‌ های تحقق یافته برای ایجاد ارتباط میان دو سامانه فکری حوزه و دانشگاه دستمایه مباحث فصول بعدی نوشتار می‌ شود.

در گام بعدی کتاب تعامل حوزه های علمیه با رشته های علوم انسانی به دشواری‌ های اندیشه‌ ای پیش روی تعامل می‌ پردازد و بر پایه توضیحی که از تنگناهای معرفت شناختی جهت حرکت متعاملانه ارائه می‌ دهد به طرح پیشنهادی معرفتی می‌ پردازد که به باور نویسنده حاوی امکاناتی نهفته در رویکرد به تعامل میان این دو است و مستعد کاهش نظام مند دشواری‌ های معرفت شناختی پیش روی تعامل است. این پیشنهاد معرفت شناختی در پیوند با درک ویژه ای است که از نحوه رویکرد به مفاهیم مرکزی خدا و علم در نظام‌ های آگاهی علوم انسانی و مطالعات و معارف دینی طی پژوهش عرضه می‌ شود.

نهایتاً در نگاه به افق‌ های پیش روی تعامل در صحنه عمل و حوزه کنش ورزی علمی، کتاب خطوط گفتمانی را ترسیم می‌ نماید که مجموعه‌ ای از تأملات اندیشه‌ ای و روش شناختی ضروری را جهت گام برداشتن در مسیر عملی تعامل پیش می‌ کشد.

به باور نویسنده این گفتمان تا حد قابل توجهی به کار کنش مبنی بر تعامل می‌ آید و راه‌ های مشخصی را پیش روی تعامل می‌ گشاید. این گفتمان که نشان دهنده درکی بینا ذهنیتی از نگرش‌ ها، ایده پردازی‌ ها، شگردها و کنش‌ های فکری منجر به تعامل است ذیل دیسیپلین دین پژوهی (براساس تعریفی که از این مفهوم نوشتار به دست می‌ دهد) طرح می‌ شود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما