loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تحلیلی از مناسک حج

مجموعه آثار 6

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 94601 10003022
احتمال تاخیر در تهیه
30,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب در 254 صفحه با قطع رقعی منتشر شده و چنان که گفتیم، حاصل تأملات و دیدگاه‌های دکتر علی شریعتی دربارۀ مناسک معنوی و اجتماعی حج است. کتاب با «سخنی با خواننده» که عنوان شروع می‌شود. نویسنده در این قسمت نگرش خود را دربارۀ عقاید و مناسک دینی به خصوص حج بیان می‌کند و برآن است که مسلمانان امروز با اصل این مناسک و عقاید فاصلۀ بسیاری یافته‌اند. با این مقدمه، این آمادگی در خوانندۀ کتاب ایجاد می‌شود که در اینجا حج را از منظر دیگر بنگرد، منظری که در آن، بیش از اعمال و ظواهر مناسک، به ماهیت و فلسفۀ آن‌ها توجه شده است. دکتر شریعتی خود در پایان این مقدمه می‌گوید: «اگر می‌خواهی عمل حج را بدانی، رسالۀ مناسک فقها را بخوان؛ اگر می‌خواهی معنی حج را بفهمی، اسلام را بفهم و در آن انسان را بشناس و اگر تنها می‌خواهی که ببینی من حج را چگونه فهمیده‌ام، این نوشته را بخوان. شاید خواندن آن تو را در فهمیدن حج و لااقل در اندیشیدن به حج، اندکی برانگیزد.»
پس از این مقدمۀ خواندنی، دو فصل «حج» و «حج بزرگ‌تر» می‌آید که اولی شرح مراسم عمره است و دومی از روز نهم که «حج اکبر» خوانده شده است. پس از آن مطلب کوتاهی به نام «شهادت» آمده است که نویسنده آن را «بزرگ‌تر از حج» دانسته و در آن، به روگردانی امام حسین(ع) در ایام حج از مکه و آهنگ شهادت کردن او بیان شده است.
پایان‌بخش کتاب نیز پیوست‌هاست، شامل مآخذ، یادداشت‌ها و توضیحات ناشر، فهرست آیات قرآن کریم، فهرست اعلام و فهرست مفاهیم و تعبیرات.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما