loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

فلسفه اسلامی 4: ماهیت و احکام آن

essence and its rules

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 97530 10003022
احتمال تاخیر در تهیه
60,000 57,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

ماهیت یکی از بنیادی‌ترین مسائل فلسفی است. هر چند موضوع فلسفه وجود است امّا از آنجا که ماهیات از احکام و عوارض ذاتی وجود محسوب می‌شوند و موجود ممکن بدون هیچ قیدی پذیرای ماهیت است بنابراین بحث از ماهیت، بحث از عوارض عامۀ وجود است. در کتاب حاضر تلاش شده است تا بحث از ماهیت و احکام آن، بر اساس سرفصل‌های مصوب در قالب پانزده درس تنظیم و تألیف شود. در فصل اوّل ماهیت و اعتبارات سه‌گانۀ آن مطرح و سپس به بحث از کلّی و جزئی، کلّی طبیعی، اجزای ذاتی ماهیت و ملاک تشخّص آن پرداخته می‌شود. در فصل دوّم به این پرسش می‌پردازیم که نحوۀ تحقق ماهیات در خارج چگونه است؟ بحث از مقولات در پاسخ به این پرسش مطرح می‌شود. هر موجودی از حیث ماهیت یا جوهر است یا یکی از اعراض. فصل سوّم به بحث از واحد و کثیر می‌پردازد. هر چند ماهیت به حسب حمل اوّلی نه موجود است و نه معدوم، نه واحد است و نه کثیر، امّا به حسب حمل شایع یا موجود است یا معدوم، یا واحد است یا کثیر. هوهویّت از جمله عوارض وحدت و غیریّت از عوارض کثرت است که در این فصل به مباحث پیرامون این دو مفهوم نیز پرداخته می‌شود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما