loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

«خانواده» از منظر رهبر انقلاب محور دومین دوره مسابقه «کتاب و زندگی»

نویسندگان مرتبط : سید علی خامنه ای | مرکز صهبا

دومین دوره مسابقه «کتاب و زندگی» با محوریت کتاب «خانواده»، اثری از انتشارات صهبا همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می شود.

سه‌شنبه 21 بهمن 1393

کتاب «خانواده» ماحصل کار روی بیش از یک صد سخنرانی در جلسات خطبه خوانی عقد، نشست اندیشه های راهبردی با موضوع زن و خانواده، دیدار مداحان در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و جلسات با بانوان نخبه است. این کتاب در سبکی نو ارائه شده است به نام: «ساخت یک جلسۀ مطوَّل مَطوی در محضر مقام معظم رهبری».

دیدگاه های منحصر به فرد مقام معظم رهبری در نوع نگاه ایشان به زن و نقش او در خانواده و ارائه دادن الگوی جامع خانواده اسلامی برای جوامع بشری در این کتاب باعث شده است تا مخاطب آن، فقط زوج های جوان نباشند و هرکس می خواهد خانواده ای تشکیل دهد، یا تشکیل داده و در ابتدای راه است، یا سال هاست که زندگی مشترک را شروع کرده و اکنون در فکر زندگی مشترک فرزندان است، می تواند مخاطب آن باشد. انتشارات صهبا در معرفی این اثر به بخش های مختلف کتاب اشاره کرده و می نویسد:

طرح موضوع

مقام معظم رهبری در جایگاهی قرار دارند که واجد دو شأن حکمرانی بر امور کشور و حکمرانی بر قلوب و دل هاست. معمولاً شأن اول که گره ها را از امور جاری باز می کند و مانع از ایجاد بن بست در نظام می شود، مورد توجه قرار می گیرد. اما ایشان به عنوان یک عالِم و متفکر اسلامی که علم خود را وقف رشد و به سعادت رساندن مردم کرده اند، شأن دیگری دارند که همان هدایت قلوب، حکمرانی بر دل ها و جذب جان ها به سوی کمال و ایجاد فضای مناسب برای رشد فضائل انسانی در جامعه و «پدر» بودن برای یکایک فرزندان این مرز و بوم است. پدری که دغدغه مشکلات و دردهای فرزندان را دارد.

مشکلات فرهنگی امروز نیازمند طبیبی حاذق است که «دوّارٌ بطبّه» سراغ بیمارها و ضعفا رود. امروز این طبیب حاذق موجود است، باید به «دوّارٌ بطبّه» بودن او کمک کرد. یکی از دغدغه های مهم رهبر معظم انقلاب، دغدغه ایشان بر متن زندگی مردم است که آن را تحت عنوان «سبک زندگی» بیان فرموده اند و مرحله به مرحله، مسائل آن را شکافته اند. اولین عنوانی هم که ذیل مبحث سبک زندگی طرح می کنند، موضوع «خانواده» است. این دغدغه اساسی، صهـبا را بر آن داشت تا از بیانات معظم له کاری در این زمینه فراهم آورد که نیازهای دوره های مختلف زندگی خانوادگی را برآورده سازد. تحقیقات و جمع آوریها شروع شد. مطالب از دو منظر، خیلی چشمگیر و جذاب بود:

اول، نوع نگاه ایشان به زن و نقش او در خانواده و دوم، ارائه دادن الگوی جامع خانواد اسلامی برای جوامع بشری.

* جلسات خطبه خوانی عقد

در بین اسناد، به پدیده جذاب و استثنایی جلسات خطبه خوانی عقد، توسط آقا برخوردیم. فضایی بسیار صمیمی بر این جلسات حاکم است که نشان از علاقۀ ایشان به ازدواج جوانان دارد. حضرت آقا در جلسۀ پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شیراز، در زمان ریاست جمهوری می فرمایند: «من در تهران خودم، هر هفته عقد می خوانم، یکی از کارهایی که از رسوم آخوندی و سنت های آخوندی همچنان حفظ کرده ام، یکی این است؛ عقد را می خوانم. دوست می دارم که عقد بخوانم برای افراد. 21/9/1367»

(البته طبیعتاً در دوران با برکت رهبری، تعداد جلسات روندی نزولی داشته، ولی همچنان این سنت حسنه را تداوم بخشیده اند.)

آقا از طرف عروس خانم ها وکیل می شوند و وکالت داماد را به روحانی دیگری می سپرند. اما قبل از خواندن صیغۀ عقد، دقایقی برای خانواده ها و زوج های جوان صحبت می کنند؛ با بیانی چنان گرم و گیرا و روان و قابل فهم که لبخند رضایتی حاکی از به دل نشستن را بر لبان حاضران می نشاند. ایشان ضرورت ها و نیازهای انسان عصر فعلی را به خوبی درک می کنند. چراکه ارتباط بسیار نزدیکی که با مردم و بدنۀ جامعه دارند، باعث می شود کاملاً از موقعیت امروزی خانواده ها آگاه باشند، مشکلات را بشناسند و راهکارهایی کاملاً سازگار با شرایط و موقعیت های روز ارائه دهند.

* سبک زندگی

ایشان همچنین به عنوان یک جامعه شناس تمام عیار، خانواده را به چشم هستۀ اصلی و سلول بنیادینی که بافت های جامعه را ایجاد می کند، نگاه کرده و به رسالت اجتماعی این نهاد، در راستای هدف نهایی تشکیل تمدن اسلامی توجه دارند: «هدف ملت ایران و هدف انقلاب اسلامی، ایجاد یک تمدن نوین اسلامی است. این تمدن نوین دو بخش دارد: یک بخش، بخش ابزاری است؛ یک بخش دیگر، بخش متنی و اصلی و اساسی است. ..اما بخش حقیقی، آن چیزهایی است که متن زندگی ما را تشکیل میدهد؛ که همان سبک زندگی است که عرض کردیم. این، بخش حقیقی و اصلی تمدن است؛ مثل مسئلۀ خانواده، سبک ازدواج، نوع مسکن، نوع لباس، الگوی مصرف، نوع خوراک، نوع آشپزی،...23/7/1391».

* نوع نگاه به موضوع زن

نکتۀ دیگر آنکه امروز دنیا اسیر سلطۀ تبلیغاتی فرهنگ غرب است و هرکس که نسخه ای برای حل مشکلات انسانه ا ارائه می دهد، باید ضعف های فرهنگ غرب را بشناسد و اول، پادزهر آن را ارائه کند. آقا بر این فرهنگ و پایه ها و درون مایۀ آن کاملاً واقفند و در کنار دیدن نقاط قوت این فرهنگ، شناخت کاملی نسبت به یکی از عمده ترین انحرافات آن، یعنی فاصله گرفتن از نگاه صحیح به مسئلۀ خانواده و زن دارند. لذا تأکید فراوانی روی زن و نقش او در خانواده داشته و مکرر فرموده اند که در موضوع زن، طلبکار فرهنگ غرب هستیم.

* همسر و پدری تمام عیار

و اما مهمترین نکته اینکه آقا یک همسر و یک پدر تمام عیار هستند. اولین عمل کننده به توصیه ها و مؤکداتی که در زمینۀ خانواده دارند، خودشان هستند. روش ایشان در برخورد با والدین، همسر، فرزندان، عروس ها و دامادها و نوه ها و در کل زندگی خانوادگی، در اوج قله ای قرار گرفته که ایشان را در این زمینه به الگوی نیکویی برای مردم تبدیل کرده است. اگر به سیرۀ زندگی ایشان دسترسی وجود داشت، قطعاً نور آن تمام جامعه را روشن می کرد.

ایشان در بحبوحۀ مبارزات انقلابی ازدواج می کنند و ثانیه ثانیه های زندگی جهادی شان گواهیست بر این مطلب که انقلاب و نهضت احیای اسلام در ایران، از کانون خانواده ها، این سلول های بنیادین بافت اجتماع، آغاز شد؛ با مبارزۀ مردانی بصیر که توسط زنانی صبور و بااستقامت تحریض و تشویق می شدند. (در ادامۀ اشاره، بخش هایی از دو مصاحبۀ منتشرشده از همسر مکرمۀ ایشان ـ سرکار خانم خجسته ـ در سال های 1362 و 1372 آمده است که در این مقال نمی گنجد و مخاطبان محترم با تهیۀ کتاب می توانند این دو مصاحبه را مطالعه فرمایند)

* چرا این کتاب را باید خواند؟

این توفیق را یافته ایم که پای بحث یک اسلام شناس، قرآن شناس، جامعه شناس، غرب شناس و البته یک عالمِ عامل بنشینیم و برایمان از خانواده بگوید؛ از فلسفه و اهمیت ازدواج، از تفاوت نظر اسلام و غرب دربارۀ ازدواج، تفاوت های مرد و زن، جایگاه مرد و زن در خانواده و... بحث هایی که همچون دانه های تسبیح کنار هم قرار می گیرند و ارتباط آنها با نخ تسبیح که همان مسئلۀ مهم خانواده است، معلوم می شود. در واقع هم به موضوع خانواده پرداخته شده و هم به موضوع زن. نقش زن در خانواده، هم از دیدگاه نقد نظر غرب و هم از دیدگاه طرح نظر اسلام عنوان شده است.

این موضوعات همچون یک رمان محتوایی، خوانندۀ محترم را جذب می کند و به دنبال خود می کشاند. موضوع، یک موضوع بسیار ملموس در زندگیست و مخاطبِ آن، فقط زوجهای جوان نیستند. هرکس می خواهد خانواده ای تشکیل دهد، یا تشکیل داده و ابتدای راه است، یا سال هاست که زندگی مشترک را شروع کرده و اکنون در فکر زندگی مشترک فرزندان است، می تواند مخاطب باشد.

با مطالعۀ دقیق کتاب به محتوای قرآنی «وَ اجعَلوا بُیوتَکُم قِبلَـةً» پی برده و در می یابیم بر همۀ ما تکلیف است خانه ها و خانواده هایی بسازیم که هم در تشکیل، هم در تداوم و هم در محتوا از اشکالات جدی خالی و بر شاخصه ای ارائه شده از سوی حضرت آقا منطبق باشد.

اکنون پای بحث یکی از متعهدان به مبانی اسلام که چون خورشید، روشنی می دهد، می نشینیم و دیدگاه اسلام نسبت به این مسئلۀ مهم را همچون آب خنک گوارایی می نوشیم.

* توضیحات سبک

در تنظیم این کتاب، بیش از یک صد سخنرانی آقا به کار رفته است. اغلب این سخنرانی ها مربوط به جلسات خطبه خوانی عقد، نشست اندیشه های راهبردی با موضوع زن و خانواده، دیدار مداحان در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها و جلسات با بانوان نخبه است. برای تنظیم مباحث این سخنرانی ها، از سبک «ساخت یک جلسۀ مُطوَّلِ مَطوی در محضر مقام معظم رهبری» استفاده شده که توضیحات آن در ادامه می آید.

ساخت: برای نشر بیانات و تفکر رهبری عزیز لازم است یک کار میانی روی متون انجام شود و با چینشی خاص از بیانات ایشان، اصطلاحاً کتاب سازی صورت پذیرد. طبعاً کتاب سازی برای موضوعات مختلف بایستی از سبک های متناسبی بهره ببرد. سبک هایی مستند، بدیع، گویا، رسا، جذاب و شکیل.

یک جلسه، تعمداً این کار هیچ تیتر و تنفسی ندارد تا اقتضای سبک را نشان دهد. انگار که در حال شنیدن طنین گرم صدای ولی خود هستیم؛ آنهم در جلسۀ بانشاطِ قرائت صیغۀ عقد، البته جلسه ای مجازی؛ جلسه ای مجازی و خیالی با کلماتی حقیقی.

در یک جلسه نمیدانیم چه معارفی و با چه ترتیبی عنوان خواهند شد. در این سبک هم با پرهیز از درج اقسام تیتر، سعی بر القای فضای جلسه بوده است. همانند یک جلسه، که از ابتدای شروعِ بیانات تا انتهای آن، می نشینیم و گوش فرامی دهیم، بهترین حالت برای مطالعۀ این کتاب نیز آن است که وقتی شروع به مطالعه کردیم، جز به ضرورت، از محضر کتاب خانواده خارج نشویم و کل کتاب را به صورت پیوسته مطالعه کنیم. گرچه در مطالعات بعدی، خواندن هر قسمتی از کار، شیرینی، جذابیت و رزق خاص خود را خواهد داشت.

مطوّل: (طول) به معنای طولانی. این لفظ حکایت از طولانی بودن یک متن یکپارچه دارد. مطوّل به معنای صرفِ حجیم بودن کتاب نیست، بلکه اگر یک جلسۀ بیانات از نظر زمانی طولانی شود به آن اطلاق مطوّل خواهد شد.

مَطوی: (طوی) به معنای در هم پیچیده. طبیعتاً برای ساخت یک جلسۀ واحدِ مطوّل، از میان بیش از یک صد جلسه، لازم است مطالب با یک نظام منطقی در هم تابانده شوند. تقطیع و کنار هم گذاشتن سخنرانی ها حتماً در موضوعاتِ مرتبط است و اگر توجه خواننده به تاریخ های میان بیانات جلب نشود، احساس یکپارچگی می کند. البته معنایی که در دروس فقهی و دینی از کلمۀ مصطلح «مطویات» برداشت می شود، منطبق با استفاده ای که ما از این کلمه کرده ایم نیست.

در محضر: تمامی مطالب کتاب عین بیانات معظم له است و در موارد معدودی که بعضی کلمات به متن اضافه شده اند از علامت [] استفاده شده است. اگر مطلبی به جهت تکرار یا خروج از موضوع، از بین متن حذف شده باشد، با درج علامت «..» نشان داده شده است.

در انتهای کتاب، فهرستی از مطالب کتاب با عنوان «فهرست موضوعات» آورده شده که مخاطب می تواند با استفاده از آن، بعد از مطالعۀ کل کتاب، مطلب مورد نظر خود را به راحتی پیدا کند. بهتر است هرکس با توجه به برداشت و مسائل زندگی شخصی و پیرامونی خود، در حاشیۀ متن کتاب، نمایه هایی را یادداشت کند تا در آینده به مرورِ مطالب و پیدا کردن موضوعات خاص کمک شود.

در پایان، چه بسیار زوج هایی که سراپا مشتاق بودند تا زندگی مشترک را در محضر مولای خود شروع کنند؛ ولی به این آرزو نرسیدند. آنهایی که با علم به نظر الهی مقتدای خود، مهریه را چهارده سکه و کمتر و حتی مهرالسنـة مقرر کردند، با این آرزو که اگر شروع با عقدخوانی آقا نیست، حداکثرِ هماهنگی با آهنگ کلام آقا را داشته باشد.

حال، هرکس خود را از فرزندان معنوی این پدر مهربان و حکیم می داند، شایسته است تمام رفتارها و حالات خود را آنگونه بسازد که او می خواهد و با رهنمودهای ایشان، خود را در مسیر جادۀ عمل صالح قرار دهد. و به ذره ای، لحظهای، خروج از میدان نظر او راضی یا حتی غافل از آن نباشد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

حسین

من این کتاب رو قبلا خریده بود. آیا میتونم در مسابقه شرکت کنم؟ پرسشنامه رو از کجا بگیرم؟

6 اسفند 1393

سلام. بله میتوانید. برای گرفتن پرسشنامه باید به سایت کتاب و زندگی مراجعه کنید.

زهره زرعی کار

سلام

من در این صفحه اینک خرید نمی بینم ؟؟؟

چند بار گشتم ...

29 بهمن 1393

سلام. لطفا روی نام کتاب در ابتدای خبر کلیک کنید و به صفحه خود کتاب بروید و کتاب را سفارش دهید.

کربلا

سلام
چجوری توی مسابقه شرکت کنیم؟؟؟

26 بهمن 1393

سلام. کتاب مربوط به این مسابقه را خریداری میکنید. در داخل کتاب پرسشنامه و فرم شرکت در مسابقه قرار داده شده است. لینک خرید کتاب هم در همین صفحه گذاشته شده است.

اخبار مرتبط
محصولات مرتبط