بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

نثرهای ادبی سعیدی راد با موضوع اربعین منتشر شد

عبدالرحیم سعیدی راد جدیدترین نثرهای ادبی خود را به بانوی کربلا و مصائب کاروان شام اختصاص داده است. این نثرها به تازگی منتشر شده اند.

پنجشنبه 12 آذر 1394

همزمان با آغاز پیاده روی اربعین و در آستانه ورود به چهلمین روز شهادت سالار و سرور شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، تعدادی از شاعران و نویسندگان جدیدترین آثار خود را به این موضوع اختصاص دادند.

عبدالرحیم سعیدی راد، از جمله شاعران، نیز در روزهای اخیر جدیدترین نثرهای ادبی خود را به این موضوع اختصاص داده که به این شرح است:

صدای زنگ کاروان با صدای ضجه های باد توأم شده است. چهره آسمان درهم است. ابری عزا گرفته از دور پیرهن چاک کرده و نوحه خوان به پیش می آید و اشک هایش را نثار دشت تفتیده می کند.

از چهره نیلی فرات معلوم است که چهل روز است آرام و قرار ندارد و موج​هایش سر به ساحل حسرت و دلتنگی می کوبند. چهل روز است که آتش به دامن خاک نینوا افتاده است. خاکستر خیمه های سوخته شده در بیابان پراکنده شده است. نیزه های شکسته روی زمین پراکنده شده اند. پاره های لباس و پوتین های زخمی نشان از واقعه ای عظیم دارند، اما از سمت گودالی که با تیر، نیزه و خنجر پوشیده شده هنوز هم بوی سیب به مشام می رسد.

بعد از چهل روز صدای زنگ کاروان در دشت می پیچد. امیر این کاروان زنی غیور است که علی وار، دلشکسته و آرام به پیش می آید. زنی که چهل روز فراق به اندازه چهل سال پیرش کرده است. از دور نوای حزنی به گوش می رسد:

ابرهای غصه در تاب و تب اند
لاله های دشت، اشک زینب​ اند

خورشید روز اربعین یال هایش را بر صحرای خون رنگ پهن کرده است و کاروان به کربلا نزدیک می شود و قافله سالار یادش می آید که چهل روز پیش چه توفان عظیمی را پشت سر گذاشته است. در ذهنش مرور می کند عصر عاشورا را: هلهله دشمن، فریاد «هل من ناصر» برادرش، صدای جیغ رباب وقتی که تیر به حلقوم نازک «علی اصغر» خورد. دستان بریده عباس، کودکانی که آتش به دامن به هر سو می دویدند و اسب بی سواری که زینش واژگون بود و به سمت خیمه ها می آمد و مردمی که از بالای پشت بام سنگ می انداختند.

... و یادش می آید که در بزمی که یزید به راه انداخته بود، با صلابت فریاد زد:

کربلاجز عشق و شیدایی نبود
هرچه دیدم غیر زیبایی نبود...

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط