بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

امام خمینی از مادرش چه خاطراتی داشت/ کدام ورزش نظر آقا روح الله را جلب می کرد

انتشارات مرتبط : موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی

نویسندگان مرتبط : هدایت الله بهبودی

روایت هایی از کودکی تا سال های تحصیل روح الله الموسوی خمینی که در قرن بیستم آخرین انقلاب کلاسیک جهان را رقم زد، در کتاب «الف لام خمینی» بازگو شده است.

پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «الف لام خمینی» اثر هدایت الله بهبودی که انتشارات موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی آن را منتشر کرده اثری روان و خواندنی از کودکی تا چند ماه پس از انقلاب اسلامی است.

در این گزارش بخش هایی از این کتاب مربوط به نیای بنیان گذار کبیر انقلاب را می خوانید:

*تاثیری که روح الله از مادرش گرفت!

بعدها زمانی که از مادرش یاد کرد چنین گفت: «خاطره لالایی گفتن او با گیسوان بافته در دو طرف گونه اش در ذهنم نقش بسته است» و نیز درباره صاحب خانم (عمه امام) به یاد آورد: «عمه ام زن شجاع و مدبری بود. پس از شهادت پدرم خانه خود را رها کرد و به خانه ما آمد و مدیریت خانه، امور تحصیلی، املاک و برداشت محصولات، همه را برعهده گرفت، سپس برای قصاص قاتل پدرم با مادر و برادرم و چند نفر دیگر به تهران عزیمت کرد.» و در تأثیر این دو بانو بر خود گفت: «از مادرم درس دین داری و از عمه ام درس روابط اجتماعی را کسب کردم.»

*ورزشی که امام به آن علاقه داشت!

از زمانی که راه افتاد و به عالم کودکی پا گذاشت، پر جنب وجوش، پر جست وخیز، و در میان هم بازی ها سرآمد بود. او نسبت به دو برادر بزرگترش، درشت استخوان و رشیدتر می نمود. پرش را، به عنوان ورزش، یا بازی های محلی، یا علاقه ذاتی، دوست داشت. در پرش طول و ارتفاع تمرین می کرد. در نبود اسباب و ابزار اولیه این ورزش، دو دست و یک پایش شکست؛ و نیز بیش از ده جای سر و چند نقطه از پیشانی اش. سیداحمد خمینی، پسرش، سال ها بعد، در پاسخ به این پرسش که پدرش کدام ورزش را بیشتر دوست دارد، چنین گفت: «ژیمناستیک بیشتر از سایر ورزش ها جلب نظر ایشان را می نمود.»

*خاک کردن یل خمین در کُشتی

رئیس مکتب خانه ای که روح الله تحصیلاتش را در آن آغاز کرد، از شاگردانش می خواست که با یکدیگر دست و پنجه نرم کنند. روح الله توانسته بود پشت گنده ترین شاگرد مکتب خانه را به زمین بزند. او درباره باختی که در کشتی به یکی از پهلوان ها داده بود، به نوه اش گفت: «خمین که بودیم روز سیزده بدر از شهر خارج می شدیم و به بالای کوهی که نزدیک خمین بود، می رفتیم. بالای کوه جایی بود که بازی می کردیم. یک بار یلی به خمین آمده بود و من در بالای آن کوه با او کشتی گرفتم و مغلوب او شدم.»

*مدافع خمین

گفته شده روح الله یکی از مدافعان خمین بود و اشعاری حماسی نیز علیه دولت های انگلیس و روسیه سروده بود.

*دیدبانی آقا روحی

آقا روحی کار با تفنگ را از همان سنین کودکی فرا گرفت: «در بچگی کار با تفنگ را آموزش دیدم. زمانی که اشرار به خمین تاخت و تاز می کردند به برج خانه مان می رفتم و در آنجا در کنار دیدبان ها با تفنگی که از قدم بلندتر بود می ایستادم.»

*جهش فوق العاده در علم آموزی

زمانی که آقاروح الله تصمیم به ادامه تحصیل گرفت، تصمیمی که صفحه تازه ای در زندگی اش گشود، سال 1339 ق بود. مرتضی که همواره امور جاری برادر کوچکترش را رصد می کرد، حال و هوای روح الله را برای کسب علم دیگر گون یافت و از آن به «جهش فوق العاده» یاد کرد. روح الله 19 ساله، که پشت لبش با موهای بور و تُنُک سبز شده بود، راهی سلطان آباد شد؛ جایی که فقیه شهیر زمان، آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حئری یزدی در آنجا رحل تدریس افکنده بود. هفت سال از استقرار «حاج شیخ» در سلطان آباد می گذشت و آوازه علمی او طلاب بسیاری را به این شهر کشانده بود. آقا روح الله می دانست که برای زانوی شاگردی زدن در برابر استاد باید پیش درس های ناتمام و ناخوانده خود را بیاموزد و سطوح میانی فقه و اصول را پشت سر بگذارد.

*همراه با پیامدهای کودتا

در سلطان آباد بود که خبر کودتای اسفند 1299 را شنید و گوش خود را برای نیوشیدن پیامدهای آن تیز کرد.

*طلبه متمول

روح الله تا سه چهار ماه پس از آمدنش به مدرسه سپهدار شهریه بگیر آیت الله حائری یزدی بود، تا این که شنید هر کس مستحق نیست نگیرد. رئیس حوزه گفته بود شرط دریافت شهریه استحقاق مالی طلبه است. زان پس نگرفت.

*هجرت به قم

آیت الله حائری یک بار در 1337 قمری، زمانی که سلطان آباد را به قصد مشهد مقدس ترک کرده بود، حوزه درس فرتوت قم را از نزدیک دیده بود و گویا افسوس خورده بود بار دیگر به دعوت تنی چنند از علمای قم و برای زیارت مرقد حضرت معصومه (ع) به این شهر رفت. در این سفر بود که با پافشاری روحانیان قم برای مهاجرت به حوزه علمیه قم روبه رو ش. در خواست خیر او از قرآن با منظور و مطلوب علمای قم موافق درآمد. گفتنی است در این زمان قم، از حوزه تعلیم و تعلم،بسان آنچه در اصفهان، مشهد، تهران و سپس سلطان آباد وجود داشت، برخوردار نبود.

حاج شیخ در اسفند 1300 و فروردین 1301 شمسی سلطان آباد را ترک و برای همیشه به قم مهاجرت کرد. این اقدام منجر به بنیان حوزه علمیه قم در تاریخ معاصر شد. آیت الله مؤسس/ حاج شیخ تصمیم خود را به اطلاع شاگردانش رساند. بسیاری از شاگردان و خواهندگان او در پی استاد راهی قم شدند. روح الله یکی از آنان بود؛ و سیداحمد خوانساری، سیدمحمدرضا گلپایگانی و محمدعلی اراکی در زمره دیگر ملازمان و همراهان.

روح الله از سلطان آباد به خمین بازگشت. شاید برای اینکه عید 1301 را کنار خانواده اش باشد و آنان را از تصمیم تازه اش، رفتن به حوزه علمیه قم و اقامت در آن شهر، باخبر کند. به قم رفت و در مدرسه دارالشفا، مدرسه ای که شانه به شانه مدرسه فیضیه داشت، حجره گرفت؛ و با همان آهنگ پیشین، تحصیلات خود را ادامه داد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط