بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سیاه نویسی بس است!

انتشارات مرتبط : شهرستان ادب

نویسندگان مرتبط : محمدعلی جعفری

ادبیات داستانی ما به «خانه مغایرت» ها نیاز دارد. داستان هایی که امیدبخش باشد و نگاهی آینده نگر به مخاطب بدهد. نه داستان های به اصطلاح روشنفکرانه که سراسر سیاهی و تنهایی است.

دوشنبه 7 خرداد 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، احسان عابدی در یادداشتی که بر تازه ترین رمان محمدعلی جعفری با عنوان «خانه مغایرت» منتشر شده، نوشته، به این اثر پرداخته است.

محمدعلی جعفری که این روزها با «عمار حلب» و «قصه دلبری» شناخته می شود، اثر جدیدش را در قالب داستان بلند منتشر کرده و این بار قلمش را در عرصه طنزنویسی محک زده است. «خانه مغایرت» عنوان این داستان بلند است که به تازگی توسط انتشارات شهرستان ادب چاپ و منتشر شده است.

خلاصه داستان

«خانه مغایرت» ماجرای جوان دانشجویی است به نام «سعید» که مدتی است با «سحر» عقد کرده و از خانه خودشان که در آن تک فرزند و تنهاست، گریزان شده و بیشتر وقتش را در خانه پدرزنش، که با پنج بچه شلوغ و پر ماجراست و او لقب «خانه مغایرت» را به آن داده، سپری می کند. پدرزن سعید در تصادفی با موتور ناکار و خانه نشین شده و مغازه بستنی فروشی اش را ناچاراً تعطیل کرده است. سعید که نمی خواهد «پسرعمه نوبر» اداره بستنی فروشی را در دست بگیرد، ریسک کرده و قبول می کند تا سلامتی مجدد پدرزنش بستنی فروشی را باز نگه دارد و بعد از آن اتفاقاتی می افتد که شرحش منجر به لو رفتن داستان می شود.

هر که بامش بیش...

داستان «خانه مغایرت» در شهر یزد اتفاق می افتد و شخصیت هایش یزدی هستند. اما ادبیات محاوره ای ندارد و خوانندگان غیریزدی را به دردسر نمی اندازد. این داستان اگرچه در ظاهر روایت چگونگی موفقیت یک جوان در ایجاد حرکتی بزرگ است، اما درونمایه ای اجتماعی دارد و تفاوت اوضاع و احوال و حتی آینده خانواده های تک فرزند با خانواده های شلوغ و پرجمعیت را به خوبی نشان می دهد. این اتفاق در پردازش شخصیت سعید که خجالتی است، درگیر اوهام و به قول خودش مالیخولیاست، از عهده ساده ترین کارها هم برنمی آید و زندگی شاد و با نشاطی با پدر و مادرش ندارد، احساس می شود. یعنی ویژگی هایی که روانشناسان برای بچه های تک فرزند بر می شمرند و نسبت به آن هشدار می دهند. در مقابل، فرزندانِ سرزنده و پرهیاهوی خانواده سحر هستند که مدام در حال بازی هستند و در محیطی شاد و با نشاط زندگی می کنند. اگر سعید مشکل ساده تلویزیونی که سیم آنتش درآمده است را نمی فهمد و مدتی با تلویزیون کلنجار می رود، اما مجتبی با سن کمترش با یک نگاه متوجه اشکال می شود، علتش در شرایط متفاوت خانه هایی است که در آن رشد کرده اند.

آزادی و بستر همکاری ای که پدر و مادر در خانه برای پنج فرزندشان فراهم کرده اند موجب رشد آن ها می شود و اگر خلاقیتی هم در این فرزندان هست که گره بزرگ سعید را باز می کند، نتیجه شرایط رشد و تعامل فرزندان با یکدیگر است. درست برخلاف شرایط خانه ای که سعید بدون خواهر و برادر در آن زیسته و پدر و مادرش با سخت گیری او را بی عرضه بار آورده اند.

تفاوت الگوی ارتباطی پدر خانواده سعید و پدر خانواده سحر با فرزندان هم در گفتگوی آن ها نشان داده می شود. وقتی پدر خانواده سحر با متل گویی هایش قربان و صدقه بچه هایش می رود و پدر سعید در کور کردن ذوق تک پسرش تخصص دارد.

جای خالی دعوای ران و سینه!

سعید وقتی عاشق می شود و حالش خوب نیست، آرزو می کند کاش خواهر بزرگ تری داشت تا می توانست با او درد دل کند و مشکل را حل کند. یکی از رویاهایش این است که کاش خواهر یا برادری داشت تا سرِ خوردن ران و سینه مرغ دعوایشان می شد و با هیجان و مزه بیشتری مرغ شکم پر می خوردند! وقتی بازی های جالب و عجیب و غریب و هفت نفره خانواده همسرش را می بیند به یاد زمان اوج هیجان بچگی اش در خانه خودشان می افتد که تنهایی جلوی پنکه می گفته «آآآآآآآ» و تازه آنجا هم پدرش می زده پس کله اش که مگر دیوانه شده ای؟! اگر سعید حتی عرضه‎ بالا رفتن از نردبان و باز و بسته کردن یک لامپ را هم ندارد، مقصر را پدرش می داند که به حال تک پسر بودن او دلسوزی می کرده و هیچ کاری به او نمی سپرده است.

اما تبعات تک فرزندی فقط برای سعید نیست، بلکه پدر و مادرش هم دچار هستند. مادر سعید چشم دیدن عروس بی آزارش را ندارد، به این دلیل که آمده و تنها فرزند او را تصاحب کرده است! یا وقتی می خواهند به مسافرت شمال بروند، اجبار می کنند که سعید و سحر هم باشند، چون کس دیگری را ندارند و تنهایی سفر به آن ها نمی چسبد.

تمام این مطالب با زبان طنز و در لایه پنهان داستان به مخاطب عرضه می شود، اما جایی در میانه داستان کمی شفاف تر می خوانیم: «پدرجان با اینکه دو شیفت می رفت کارخانه و فقط یک بچه داشت، با پدرزن جان که فقط یک مغازه فکستنی داشت و پنج تا بچه، تفاوت خاصی از نظر مالی نداشت. تنها تفاوت شان در ماشین و تجهیزات خانه بود. خانه مغایرت هیچ مشکلی با این دو تا نداشت. حداقل بچه ها که راحت تر بودند...» و با این مقایسه، وضعیت مالی خانواده های کم جمعیت و پرجمعیت را نشان می دهد.

نویسنده در توصیفات داستان موفق عمل کرده است. از طرفی توصیف های واقعی محیط باورپذیر است و از طرف دیگر انتخاب راوی اول شخص به او کمک کرده تا برداشت های تخیل آمیزی از محیط و اتفاقات داستان ارائه کند. تخیلات آمیخته به طنز راوی برای مخاطب شیرین است و به رونده بودن داستان کمک می کند. دو فضای متفاوت و اصلی داستان نیز به خوبی توصیف شده است. یکی فضای خانه پدر سعید است که تنهایی و سوت و کور بودنش قابل لمس است، و دیگری فضای خانه پدر سحر که جریان زندگی در آن موج می زند. در واقع مخاطب با حضور در دو خانه متفاوت به حس و حال متفاوت ناشی از تعداد افراد و سبک زندگی آن ها پی می برد.

سیاه نویسی بس است

ادبیات داستانی ما به «خانه مغایرت» ها نیاز دارد. داستان هایی که امیدبخش باشد و نگاهی آینده نگر به مخاطب بدهد. نه داستان های به اصطلاح روشنفکرانه که سراسر سیاهی و تنهایی است و جز القای حس مخرب ناامیدی نتیجه ای برای جامعه ندارد. داستان هایی که مروج سبک زندگی شیرین ایرانی و اسلامی باشد و به ساختن خانواده های شاد و پرانرژی کمک کند، نه اینکه با پرداختن مکرر به کلیشه هایی چون خیانت، عشق های دروغین، تنهایی، سانتی مانتالیسم، بی هویتی و... مخاطب را نسبت به حال و آینده خود بی اعتماد کند و به پوچی برساند. «خانه مغایرت» با وجود ضعف هایی که در شخصیت پردازی، گفت وگوها و زمان دارد، کتابی است که با اطمینان می توان به همه پیشنهاد کرد. اگر دغدغه فرزندپروری ذهن تان را مشغول کرده، نگاهی به این داستان بیندازید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط