بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

داستان کردستان با محوریت کاوه

نویسندگان مرتبط : منصور انوری

منصور انوری؛ نویسنده مجموعه رمان "جاده جنگ" در کنار نگارش جلدهای پنجم و ششم این مجموعه، هم اکنون علاوه بر نوشتن رمان دو جلدی "عشق آباد تا عشق آباد"، جلد نخست رمان "سردار آفتاب" با محوریت زندگی شهید کاوه را نیز به پایان برده است.

چهارشنبه 30 تیر 1389

 "منصور انوری" نویسنده حوزه ادبیات دفاع مقدس که مجموعه رمان چهارده جلدی "جاده جنگ" به تازگی از او منتشر شده است، اثر دیگری را در این قالب داستانی و با محوریت زندگی سردار شهید محمود کاوه دنبال می‌کند.
در همین ارتباط این نویسنده که تاکنون چهار جلد از رمان "جاده جنگ" را به بازار عرضه کرده و نگارش جلدهای پنجم و ششم آن را نیز در دست اجرا دارد، جلد نخست از زندگی این شهید را هم‌اکنون به پایان برده است. علاوه براین او هم اکنون نگارش جلد دیگر زندگی‌نامه داستانی شهید کاوه را در حال تالیف دارد.

بر این اساس جلد نخست این رمان که نام موقت "سردار آفتاب" را به خود گرفته، مجموعه حوادث کردستان را با محوریت مبارزات شهید کاوه روایت می‌کند.

انوری در رمان تازه خود، حوادث منطقه کردستان، از اوایل سال 1358 تا پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را مورد پرداخت داستانی قرار داده است.

او همچنین برای نگارش داستان کتاب، بیش از سی عنوان کتاب‌ مرتبط با خاطرات رزمندگان درباره حوادث کردستان و شهید کاوه را برای دستیابی به اطلاعات بهتر و بیشتر به عنوان منبع مورد استفاده قرار داده است.

در این عکس، "شهید کاوه" در کنار "شهید سپهبد صیاد شیرازی" دیده می‌شود

وی البته در این رابطه پیش از این نیز گفته بود که در این اثر با تمرکز بر زندگی سردار شهید محمود کاوه، به نقش شهیدانی مانند سرداران و امیران، احمد کاظمی، محمد بروجردی، علی اکبر شیرودی و علی صیاد شیرازی در کردستان هم پرداخته شده است.

اگر چه انوری در کنار استناد به شخصیت‌های این رمان، در این اثر حوادث را با تخیل آمیخته است اما شخصیت‌‌ها را به صورت مستند آورده و براین اساس تغییری در این رابطه موجب نشده است.

منصور انوری گویا سه سال پیش فیلمنامه‌ای را برای سریالی 15 قسمتی با محوریت سردار شهید محمود کاوه در مشهد نوشته که همین موضوع نیز نگارش رمان این شهید را موجب شده است.

گفتنی است این یک رمان بلند به سفارش مرکز حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با حجمی بالغ بر 700 صفحه و در دو جلد منتشر خواهد شد.

همچنین این نویسنده که گویا نگارش رمان‌های چند جلدی را در دستور کار قرار داده است به تازگی نیز، رمان دیگر را در دو جلد و با عنوان "عشق‌آباد تا عشق‌آباد" در حال نوشتن دارد.

آنگونه که این نویسنده خود پیش از این در ارتباط با این رمان عنوان کرده، داستان کتاب برگرفته از داستانی مستند از یک اتفاق در سال 1342 است.

نویسنده در رمان سعی در پردازش ماجرایی دارد که در آن، فرزند کوچک دبیر اول حزب کمونیست ترکمنستان فعلی دچار سرطان خون می‌شود و پدربزرگ این بچه که در دوران جنگ جهانی دوم در ایران سرباز بوده تصمیم می‌گیرد بچه را برای شفا به بارگاه امام رضا(ع) بیاورد اما پدر بچه که کمونیست است به شدت با ایده پدربزرگ مخالفت می‌کند تا اینکه پدربزرگ همراه با دوستش، بچه را از بیمارستان ربوده و به مرز ایران می‌آورند و پس از عبور از جریانات مختلفی، به مشهد و بارگاه امام رضا(ع) می‌رسند.

همچنین نیاز به ذکر است که معنای عشق‌آباد در عنوان کتاب به نحوی است که عشق آباد اول نام شهری در ترکمنستان و عشق آباد دوم کنایه از مشهد است.

 

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط