بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

در یکشنبه خونین مشهد چه گذشت؟؛ داستانی خواندنی از سال های مبارزاتی آیت الله خامنه ای

رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از نویسندگان در مهرماه ۹۷ فرمودند: «رمان بسیار مهم است بهترین ابزار برای شناخت یک ملت است. ما ابزاری بهتر از داستان سراغ نداریم». «چُغُک» نمونه ای از این رمان هاست که می توان با آن بخشی از تاریخ مبارزه ملت ایران را شناخت.

دوشنبه 10 دی 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در شهر مشهد، میدانی وجود دارد به نام میدان دهم دی! می دانید ماجرای نامگذاری این میدان چیست و به دهم دی ماه چه سالی اشاره دارد؟

دهم دی ماه 57، یادآور یکی از تلخ ترین روزهای مبارزات مردم ایران علیه رژیم شاهنشاهی است، روزی که در آن، مردم مشهد، به توپ و گلوله بسته شدند و صدها شهید تقدیم انقلاب کردند. دهم دی ماه 57، یادآور دیکتاتوری سیاهِ رژیم طاغوت است؛ یادآور یکی از ده ها جنایات و فجایعی است که رژیم ستم شاهی از به وجود آوردنشان ابایی نداشت. یک ماه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، مشهد مقدس حوادث خون باری به خود دید که تاریخ از یادآوری آن شرم دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای که آن روزها رهبری مبارزات مردم مشهد را به عهده داشتند، در مراسم هفتم شهدای دهم دی ماه، جنایات رژیم را، این طور وصف کردند: «دستگاه سلطنت، دستگاه حکومتِ شاه، و به طورکلی دستگاه استبداد، خونخوارتر و بی‏ رحم تر از آن است که به وصف بیاید، دژخیم ‏تر و جلادتر از آن است که آن را بتوان توصیف کرد. همه دیکتاتورهای عالم در زمان ما، و بسیاری از رهبران دیکتاتور دیگر عالم، در مقابلِ استبداد و جلادی و دژخیمی محمدرضاشاهی، یقیناً انسان های شریف و صالحی به حساب می ‏آمدند. آنچه بر سر ملت در این مدت آمد، آنچه بر سر این ملت در روزگار، قبل از شروع مبارزه مردم آمده بود، آن چنان است که در هیچ جای دنیا نمونه آن وحشی‏ گری‏ ها دیده نشده بود».

ماجرای دهم دی ماه مشهد، مقدمات و مؤخراتی دارد، بسیار خواندنی و شنیدنی؛ از اینکه سرآغاز ماجرای کشتار مردم چه بود تا اینکه فرجام این کشتار به کجا رسید. تمامی این ماجراها، به زبانی بسیار شیرین و ساده و روان، در کتاب با عنوان «چُغُک» روایت شده است. چغک رمانی است جذاب و خواندنی، دربارۀ مبارزات مردم مشهد در انقلاب اسلامی و نقش آیت الله خامنه ای در رهبری آن مبارزات، که توسط انتشارات «صهبا» منتشر شده است.
این کتاب، در سبک سینمارمان نوشته شده است. در این سبک، نیمی از کتاب، از نقاشی هایِ تمام صفحه ای تشکیل شده که پابه پای متن داستان جلو می آیند و خود، مستقلاً، روایتگرِ قسمتی از داستان می شوند. راوی رمان «چغک»، نوجوانی است به نام محمدمهدی که با وجود سن وسالِ کمش، کارهای انقلابی بزرگی می کند و در جمع انقلابیون درجه یک مشهد جایگاه ویژه ای دارد. این نوجوان که رابطۀ صمیمی و نزدیکی نیز با آیت الله خامنه ای دارد، از سوی ایشان «چُغُک» نامیده می شود؛ به معنای باهوش و ریزه میزه و زِبروزرنگ، ماجرایی که رُمان بر بستر آن شکل گرفته، اتفاقات دهم دی ماه 57 در مشهد است که در این رمان، به خوبی روایت، و به تصویر کشیده شده است.

رُمان «چُغُک» از چند جهت، اتفاقی مبارک در حوزۀ نشر است. این اثر، اولین رمانی است که دربارۀ مبارزات مردم مشهد در انقلاب اسلامی منتشر شده و نقش حضرت آیت الله خامنه ای در مبارزات را به خوبی نشان می دهد و مخاطب خود را با رهبر انقلاب، بهتر و بیشتر آشنا می کند.

در بخش هایی از این رمان می خوانیم: «یکی از بچه ها با شوخی و خنده می گوید: بچه ها! شنیده اید که باز هم امام رضا(ع) آمده به خواب شاه؟


همه می خندیم. این روزها شایعه خواب دیدن شاه تبدیل به جوک و لطیفه شده است! طرفدارهای شاه، برای اینکه نشان دهند شاه آدم خوبی است، می گویند امام رضا(ع) رفته است به خواب شاه! آنها می گویند «باید هم امام رضا برود به خواب شاه. چون هم اسم پدرش رضاست، هم اسم خودش محمدرضاست و هم اسم پسرش رضاست.»، و وقتی می پرسیم امام رضا در خواب به شاه چیزی گفته، می گویند «امام رضا(ع) آمده و به شاه گفته: پسرم محمدرضا! ناراحت نباش، تو تنها پادشاه شیعه دنیا هستی، خودم محافظتت می کنم!».

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط