بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سرگذشت بانویی قهرمان در کنار جبهه مقاومت اسلامی

انتشارات مرتبط : به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)

مدیرعامل به نشر از انتشار کتاب «هم قسم» شرح زندگی و خاطرات ام یاسر؛ همسر شهید سید عباس موسوی، دبیرکل پیشین حزب الله لبنان توسط به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) همزمان با بیست و هفتمین سالگرد شهادت این شهید والامقام خبر داد.

شنبه 27 بهمن 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ حسین سعیدی اظهار کرد: «هم قسم» اثری است که خواننده در فراز و نشیب داستان با روح بزرگ بانویی همراه می شود که قدم به قدم در کنار وجود معنوی شهید سید عباس موسوی می بالد و در قامت یک شهید قد می افرازد، لذا برای آنان که دنبال یافتن نمونه ای از انسان ناب آن هم از نوع شیعیه اش هستند، ام یاسر قهرمانی کم نظیر است.

وی با بیان اینکه «هم قسم» برگردان کتاب «الوصول» است که «عبدالقدوس الامین» نویسنده لبنانی به رشته تحریر درآورده است، تصریح کرد: این اثر با ترجمه «احمد نطنزی» همزمان با بیست و هفتمین سالگرد شهادت این شهید منتشر می شود.

مدیرعامل به نشر بیان کرد: «هم قسم» در چهار فصل به شرح زندگی و خاطرات همسر این شهید بزرگوار می پردازد که در فصل چهارم و پایانی این اثر آلبومی از تصاویر این شهید بزرگوار به همراه خانواده وی ثبت شده است.

نویسنده در پیشگفتار نسخه فارسی این اثر آورده است: در شیوه نگارش کتاب به هیچ یک از اصول رایج در ادبیات سیره نگاری یا روایت گری و قصه نویسی پایبند نبوده ام، از روز نخستین تا آخرین لحظات حیات این بانو؛ ام یاسر، هرچه می دانستم به قلم آوردم، از آن روزهایی که در نجف اشرف همسایه این خانواده بودم و همچنین از سلسله مطالعاتی که در دست نوشته ها و مقالات و بیش از 30 مصاحبه از او به یادگار مانده است.

«عبدالقدوس الامین» ضمن تقدیر از احمد نطنزی در ترجمه این کتاب که در دسترس خوانندگان فارسی زبان در ایران قرار داده؛ عنوان کرده است: کشوری که از روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی دست ما را به یاری گرفته و به مبدأ نور و عزت رهنمون ساخته است، امید است از رهگذر برگردان این کتاب و دیگر کتاب هایی که در این راستا به نگارش درآمده است، شناخت مردم ایران از تاریخی که دو ملت ایران و لبنان در شکل دهی آن به عنوان پیکری واحد با حافظه تاریخی مشترک مشارکت ورزیده اند، افزایش یابد و تجارب و ثمرات و آثار مشترکی در راستای زمینه سازی دولت جهانی مولایمان حضرت حجت ابن الحسن به ارمغان آید.

یادآور می شود: سید عباس موسوی در سال 1952 میلادی در شهر نبی شیث لبنان دیده به جهان گشود، در سال 1968 پس از ملاقات با امام موسی صدر، با توصیه های ایشان، به مطالعات اسلامی روی آورد و سپس برای ادامه تحصیل و بهره مندی از برکات حوزه علمیه نجف راهی عراق شد، در کنار دروس حوزوی در کلاس های درس زبان انگلیسی و فرانسوی حاضر می شد و پس از طی مراحل مقدماتی، محضر پرفیض شهید محمدباقر صدر را مغتنم شمرد و با الهام از ابتکارات، اندیشه ها و طرح های آن بزرگوار، مسئولیت تبلیغ و ارشاد را در جوامع شیعی لبنان عهده دار شد.

وی در شهر بعلبک با حمایت امام موسی صدر و علامه فضل الله و به درخواست سیدمحمدباقر حکیم، مرکزی را به نام امام المنتظر برای فراگیری علوم دینی برادران، بنیان نهاد. همسرش نیز حوزه ای به نام الزهراء برای بانوان تأسیس کرد. سیدعباس موسوی در مدتی کوتاه حرکت تبلیغی گسترده ای را از حوزه امام المنتظر، سازماندهی کرد که انوار درخشان آن تمامی آبادی های ناحیه بعلبک و هرمل را در بر گرفت.

این شهید بزرگوار در تاریخ 16 فوریه 1992 هنگامی که برای شرکت در مراسم سالگرد شیخ راغب حرب به روستای جبشیت رفته بود، در راه بازگشت به بیروت، خودروی حامل او مورد حمله هلی کوپترهای نیروهای دفاعی اسرائیل قرار گرفت که در نتیجه آن او، فرزند و همسرش به شهادت رسیدند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط