بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

روایتی متفاوت از زندگی شهید مصطفی صدرزاده

انتشارات مرتبط : راه یار

نویسندگان مرتبط : جمال یزدانی

کتاب «در مکتب مصطفی»؛ الگوی تربیت نیروی انسانی در تشکل های مردمی و زندگی شهید مصطفی صدرزاده به چاپ ششم رسید.

دوشنبه 28 بهمن 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خیرگزاری تسنیم، کتاب «در مکتب مصطفی»؛ جستاری علمی درباره سیره تربیتی شهید مدافع حرم مصطفی صدرزاده، به عنوان الگوی تربیت نیروی انسانی در تشکل های مردمی است که در واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه شده است. مصاحبه های این کتاب توسط محمدمهدی رحیمی و تحقیق و تألیف آن توسط جمال یزدانی صورت گرفته است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «مسجد در مکتب روح الله همیشه در این چهار دهه منشأ اتفاقات بزرگ بوده است. حالا سربازان روح الله در مساجد خود صاحب مکتب شده اند. هر کدامشان نیازهای به روز انقلاب و نظام را می شناسند و پاسخی درخور و فعال ارائه می کنند. کارهای روی زمین مانده نظام را به دوش می گیرند و گمنامانه و در غربت، نهضت خمینی(ره) را به پیش می برند. نمونه آخرینش مکتب مصطفی صدرزاده در مسجدامیرالمومنین(ع) است. مکتب مصطفی در مسجدش، نمونه کوچکی از مکتب حضرت مصطفی(ص) در مسجدالنبی است. مصطفی زندگی اش وقف مسجد و کار با مردم بود. از کار عملی تا کار امنیتی در محله اش و در آخر تربیت و اعزام نیرو برای مبارزه با لشکر اسلام آمریکایی در این مسیر خود جلودار و در خط مقدم است.

مکتب مصطفی در میانه میدان تقابل جبهه حق و باطل است نه صرفاً در داخل مرزها که اکنون در پشت مرزهای اسرائیل - نماد جهان مستکبرین در قرن معاصر - هماورد می طلبد. مکتب مصطفی(ص) زنده و پویا به پیش می رود تا پرچم «لا اله الا الله» بر قلل رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآید.»

نویسنده در بیان مسئله و رویکرد این کتاب به مطالعات حوزۀ تربیت در پیش گفتار اشاره می کند: «علاوه بر توجه به رویکرد نظری در حوزۀ تربیت باید به رویکرد تربیت تجربی ای که در بستر انقلاب اسلامی رخ داده است، توجه نمود. در چهار دهۀ جمهوری اسلامی، تجارب متعددی در حوزۀ تربیت رسمی و تربیت غیررسمی رخ داده است. تاریخ شفاهی ارکان تربیت، تجربه نگاری آنها و نسبت سنجی میان جریان های تربیتی با نظریۀ تربیتی انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین پژوهش هایی است که باید به صورت جامع صورت بگیرد. گرچه در این سال ها تاریخ شفاهی فعالیت های تربیتی در دهه 60 صورت گرفته است اما این مواد خام به ادبیات دانشگاهی وارد نشده است تا مبنای تولید خروجی هایی علمی در حوزۀ تربیت اسلامی قرار بگیرند. تجربیات انباشتۀ مربیان، به خصوص بعد از انقلاب اسلامی می تواند منبعی معرفتی برای تدوین نظریۀ تربیت انقلاب اسلامی قرار بگیرد.»

نویسندۀ این کتاب با نگاه به تربیت غیر رسمی، از جمله طرح تربیتی صالحین که توسط سازمان بسیج مستضعفین اجرا شده است، به این موضوع می پردازد که مستشاران، فرماندهان و رزمندگان جوان در میدان نبرد با تکفیری ها در سوریه، نشان می دهد که جریان تربیت غیر رسمی که عمدتاً در پایگاه های بسیج و هیئات حضور دارد، توانسته است نیروهای تراز انقلاب اسلامی را توانمند تربیت کند. رفتار و عملکرد این نوع نیروها در سوریه، سؤالی را در ذهن نگارنده ایجاد می کند که: «چرا الگوی تربیتی در تشکّل های مردمی، باعث تربیت نیروی انسانی در نبرد میدانی سوریه شده است؟»

وی برای پاسخ به این پرسش، از میان شهدای مدافع حرم، مصطفی صدرزاده را برای مطالعه برمی گزیند. صدرزاده متولد 1365 است، او از سن 13 سالگی در پایگاه بسیج مسئولیت و فعالیت های مختلف در کار تربیتی داشته است. صدرزاده که از سال 1392 برای مقابله با گروه های تروریستی تکفیری به سوریه می رود و فرماندهی گردان عمار از لشکر فاطمیون در سوریه را بر دوش می گیرد، آبان سال 1394 در شهر حلب به مقام شهادت نائل می آید.

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

حسین طهماسبی

سلام عالی کتابش حتما دوستان عزیز این کتاب رو بخونید

25 خرداد 1399

اخبار مرتبط
محصولات مرتبط