بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

آسترید لیندگرن

آسترید آنا امیلیا لیندگرن (Astrid Anna Emilia Lindgren) (زادهٔ ۱۴ نوامبر ۱۹۰۷ - درگذشتهٔ ۲۸ ژانویه ۲۰۰۲) نویسنده سوئدی کتابهای کودکان و نوجوانان بود که تعداد زیادی از کتابهایش به ۸۵ زبان ترجمه و در بیش از ۱۰۰ کشور جهان منتشر گردیده اند.
آسترید لیندگرن با نام اصلی آسترید آنا امیلیا اریکسون (Astrid Anna Emilia Ericsson) سالهای اولیه زندگی خود را در خانه اشان واقع در باغی بنام نس (Näs) در نزدیکی ویمربه که یکی از شهرهای استان اسملاند است گذراند. بیشتر داستان های او بر مبنای خاطرات دوران کودکی و زندگی خانواده اش در نس نوشته شده اند. اما یکی از مشهورترین شخصیت های داستان های او یعنی پی پی جوراب بلنده را در اصل کارین دختر خردسالش زمانی که در بستر بیماری افتاده بود خلق کرد.

آسترید در سال ۱۹۴۴ با کتاب خود بنام درد دلهای بریت ماری در یک مسابقه ادبی که توسط موسسه جدیدالتأسیس رابن و شوگرن (Rabén & Sjögren) بر گزار شده بود شرکت کرد و برنده جایزه دوم این مسابقه گردید. وی در سال بعد نیز در همین مسابقه شرکت نمود و کتاب «پی پی جوراب بلنده» او که برای کودکان و نوجوانان نوشته شده بود جایزه اول این مسابقه را از آن خود کرد. این کتاب از آن زمان به بعد همواره یکی از محبوب ترین کتابهای کودکان در سراسر جهان بوده است. جالب آنکه آسترید لیندگرن قبل از برنده شدن در مسابقه، این کتاب را برای چاپ به موسسه انتشاراتی «بونیرش» (Bonniers) سپرد ولی آن موسسه کتاب را قابل چاپ تشخیص نداد و آنرا برای وی پس فرستاد.

آسترید لیندگرن با انتشار کتابهایش تقریباً بلافاصله به نویسنده ای مورد پذیرش و علاقه مردم تبدیل شد. اما از آنجا که بی اعتنایی به قدرت بزرگسالان و عدم رعایت احترام آنان یکی از خصوصیات ویژه اخلاقی قهرمانان خردسال کتابهای او بود، گاه گاه مورد خشم و غضب محافل محافظه کار جامعه قرار می گرفت.آسترید لیندگرن در سال ۱۹۲۴
در سال ۱۹۴۸ از طرف مجله دامرناز ورد (Damernas Värld - جهان بانوان) ماموریت یافت برای نوشتن مطالب و مقالات کوتاه در باره جامعه آمریکا به آن کشور سفر نماید. نقل شده است که او در همان ابتدای ورود به آمریکا به علت مواجه شدن با تبعیض نژادی که در آن جامعه نسبت به سیاهان اعمال می گردید شدیداً متأثر و ناراحت شده بود. وی چند سال بعد مجموعه مقالاتی که در آمریکا نوشته بود را در کتابی به نام «کتی در آمریکا» منتشر نمود.

در سال ۱۹۶۷ موسسه رابن و شوگرن بانی جایزه ادبی جدیدی گردید که آن را به افتخار آسترید و در رابطه با جشن تولد ۶۰ سالگی وی جایزه ادبی آسترید لیندگرن نام نهاد. این جایزه که مبلغ آن برابر ۴۰۰۰۰ کرون سوئد است هر ساله در روز تولد آسترید لیندگرن در ماه نوامبر به یکی از نویسندگان سوئدی کتابهای کودکان اهدا می گردد.

آسترید به خاطر دفاع و حمایت از حقوق کودکان و حیوانات و همچنین مخالفت اش با تنبیه بدنی نیز شخص شناخته شده ای بود. در سال ۱۹۵۸ دومین دریافت کننده جایزه هانس کریستین آندرسن، جایزه بین المللی ادبیات کودک، گردید و در سال ۱۹۹۳ جایزه بین المللی که به «آلترناتیو جایزه نوبل» معروف شده است به دلیل عدالت خواهی او، تعهدش نسبت به حاکم شدن فرهنگ عدم خشونت در جامعه، درک و همدردی وی با اقلیت ها و همچنین به خاطر عشق وی به طبیعت و کوششی که در راه حفظ آن به عمل می آورد به وی اعطا گردید. یک برنامه رادیویی در نودمین سالروز تولدش او را به عنوان «زن سال سوئد» برگزید.

آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ و در سن ۹۴ سالگی درگذشت. دولت سوئد بعد از مرگ وی و برای گرامی داشت خاطره او «جایزه یادبود آسترید لیندگرن» را بنیاد نهاد. این جایزه، که مبلغ آن بالغ بر ۵ میلیون کرون سوئد است، بزرگ ترین جایزه نقدی جهان در رابطه با ادبیات کودک و نوجوان به حساب می آید. علاوه بر این بزرگ ترین بیمارستان کودکان سوئد در استکهلم نیز نام آسترید لیندگرن را بر خود دارد.

در سال ۲۰۰۵ مجموعهٔ نسخه های اصلی و دستنوشت کتابهای آسترید لیندگرن که در کتابخانه سلطنتی سوئد در (استکهلم) نگهداری می گردد از طرف سازمان یونسکو به عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهان به ثبت رسید.

آثار
درد دلهای بریت ماری (Britt-Marie lättar sitt hjärta)
پی پی جوراب بلنده (Pippi Långstrump)
کارلسون روی پشت بام (Karlsson på taket)
رونیا دختر یک راهزن (Ronja rövardotter)
میو، میوی من (Mio, min Mio)
برادران شیردل (Bröderna Lejonhjärta) یا دره گل سرخ
ما بچه های بولربو (Barnen i Bullerbyn)
آیا پی پی جوراب بلند را می شناسی (Känner du Pippi Långstrump)
 • زادروز
  1907
 • محل تولد
  نزدیکی ویمربه، اسملاند
 • نام کامل
  آسترید لیندگرن با نام اصلی آسترید آنا امیلیا اریکسون (Astrid Anna Emilia Ericsson)
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  دوشنبه 14 فروردین 1391
 • شناسه
  10386
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی