بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

علیرضا فرهمند

علیرضا فرهمند روزنامه نگار و مترجم در سال ۱۳۱۹ به دنیا آمد.
وی در سال های پیش از انقلاب، دبیری سرویس بین الملل روزنامه کیهان را برعهده داشت. همچنین در سال های پس از انقلاب در بخش نشریات تخصصی به فعالیت پرداخت و بنیان گذار و گرداننده نشریات بسیاری در این حوزه بود.

فرهمند به غیر از رمان «ریشه ها»، کتاب «ساعت نحس» که موضوعی مشابه درباره خودبرتربینی غربی است ترجمه کرده است.

ریشه ها عنوان رمانی است که رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیاناتشان در دیدار با فرماندهان بسیج سراسر کشور اشاره ای به آن داشتند.

فرهمند علاوه بر اشراف و تسلط کم نظیر بر فنون روزنامه نگاری، تاریخ ایران و جهان و مکاتب فلسفی، در زمینه تاریخ جهان گشایی اروپاییان غربی، از سقوط قسطنطنیه در 1453 میلادی تا مرگ ملکه ویکتوریا در 1991 میلادی تخصص ویژه داشت.

برخی از استادان روزنامه نگاری ایران از او با عنوان مؤلف شفاهی یاد کرده اند، اما استاد فرهمند که به شهر ت گریزی نیز شناخته می شد، در این اواخر دستاورد بسیاری از تجارب و پژوهش ها و نیز دیدگاه های خود را در قالب نامه هایی به نزدیکان خود مکتوب کرده بود.

استاد فرهمند، روزنامه نگار پیش کسوت و مترجم رمان ریشه ها (الکس هیلی) دی سال 1392 در پی تحمل دوره سخت بیماری سرطان ریه درگذشت.
  • زادروز
    1319
  • تاریخ ثبت اطلاعات
    5 1392
  • شناسه
    14431
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط